*Coğrafi tescilli ‘Anzer’ balından sonra Türkiye’de en iyi balın Sason’da yetiştirildiğini belirten Vali Ekrem Canalp, arı yetiştiricilerine yeni sepet kovanlarının yapılması için Özel İdare ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne talimat verdi. 

*İlk etapta 8 adet sepet arı kovanının bedelini maaşından karşılayacağını belirten Vali Canalp; “Bu yıl yeni sepet kovanlarının denemesini Sason-Mereto’nun yüksek kesimlerinde başlatacağız” dedi.

SASON BALINA SEPET KOVAN
Vali ve Belediye Başkanvekili Ekrem Canalp, Rize-Anzer yaylasında yetişen balın ardından Türkiye’de  en iyi balın Sason’un Mereto Dağı çevresinde yetiştiğini söyledi. ‘Örnek İlçe örnek ürün’ projesi kapsamında arıcılığın yaygınlaşması için Sason’da geleneksel metod dışında yalıtım malzemesinin kullanılacağı Arı Birlik Kooperatif yöneticilerine açıklayan Vali Canalp, ilk etapta üretilecek 1000 adetten 8 sepet kovanlarının bedelini maaşından karşılayacağını ifade etti. Özel İdare Genel Sekreteri Kadir Özer, Tarım Orman İl Müdürü Mustafa Şanverdi, Sason Belediye Başkanı Mehmet Şafi Yavuz ile Sason Arı Birlik Kooperatif yetkililerinin katıldığı toplantıda konuşan Vali Canalp; “Havalar soğuduğunda üretici kovanı aşağı indiriyor. Bu nedenle yeni sepet kovanlarında yalıtım malzemesi kullanarak, yüksek rakımlarda tutmaya çalışacağız” dedi.

ARI SEPETLERİNİN BEDELİNİ
MAAŞINDAN KARŞILAYACAK
Vali Canalp, şunları kaydetti; “Etrafı söğüt dallarıyla örtülmüş ve içinde yalıtım malzemesi olan 1000 adet sepet kovanlarını, bu yıl arı üreticilerine dağıtmayı planlıyoruz. Üniversite’de yaptığımız ortak araştırmalarda gizli vadilerde korunan kovanlarda kaliteli balın yetiştiği bir kez daha kanıtlanmış oldu. Kuşkusuz Anzer yaylası balla ünlüdür. O üreticilerimizi kutluyorum. Türkiye’nin balını dünyaya tanıttılar. Sasonlu üreticiler için de Rize-Anzer balı bir modeldir. Önümüzdeki yıl Sason’da gizli vadilerde bal üreten 1000 üreticiye hibe vereceğimiz sepet kovanlarında kaliteli balı Türkiye’ye tanıtacağız. İlk etapta da deneme amaçlı bu kovanların bedelini maaşımdan karşılayacağım.” (NEZAHAT SÜMBÜL)