*Batman’ın ilk lokantacılarından Cuma Usta’da eski gelenekler sürüyor. Eski Küçük Sanayi Sitesi’yle özdeşleşen Cuma Usta lokanta İşletmecisi İsmet Yılbaş, “Büyüklerimizin izinden gitmek bize mutluluk veriyor” diyor.

BABADAN OĞULA GEÇEN MESLEK

Batman’ın ‘belde’ olduğu 1950’li yıllarda ilk lokantayı açan Şanlıurfa-Siverekli merhum Cuma Usta’nın oğlu İsmet Yılbaşı, Şirinevler Mahallesi’ndeki lokantada yıllardır süre gelen yemek menüsünü devam ettiriyor. Eski Küçük Sanayi Sitesi ile özdeşleşen Cuma Usta’da sabahları çıkan çorba erken saatlerde adeta kapışılıyor. Müşteriler çorba içmek için bazen masaların boşalması için dışarıda bekliyor. Kent merkezinde çorbanın en ucuz satıldığı mekanlardan biri de Cuma Usta.

100 BİN 516 METRE ALTYAPI ÇALIŞMASI YAPILDI 100 BİN 516 METRE ALTYAPI ÇALIŞMASI YAPILDI

ZIRHLA CUMA USTA YAPIMI KEBAP

Öğle saatlerinde ise Cuma Usta’ya özgü sulu özgü yemekler ile zırhla Cuma usta yapımı kebap da ikindi saatlerinde tükeniyor. Kasa bölümündeki “Müşteri Allah’ın bizim için ayırdığı rızkı. Kapımıza kadar getiren elçisidir” yazılı tabela ise müşterilerin ilgisini çekiyor. Babası merhum Cuma Usta’dan öğrendiği mesleği yıllardır sürdüren İsmet Yılbaşı; “Büyüğümüzün izinden gitmek bize mutluluk veriyor” diye konuştu. (Altan Ayaz)