Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı Batman’da coşkuyla kutlandı. Kutlamalarda Vali Ekrem Canalp ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ali Koç, askeri araçla vatandaşları selamladı. Askeri birliklerin geçişi, gençlerin gösterileri ve çocukların 100. Yıl dair kıyafetleri törenlere renk kattı. Tören süresince F-16’lar da gösterileriyle büyüledi.

ekrem canalp-21

BATMAN’DA COŞKULU KUTLAMA
Cumhuriyetin’in 100. Yılı Batman’da birçok etkinlikle kutlandı. Valilik tarafından düzenlenen törene il protokolü tam kadro katıldı. Etkinlik öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 100. Yıl mesajı okundu. Etkinlikler nedeniyle Turgut Özal bulvarı bayraklarla donatılırken, törenin yapıldığı alandaki vatandaşların bayramını ise Vali Ekrem Canalp ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ali Koç, askeri araç geçiyle kutladı. Daha sonra Askeri birliklerin geçişi sonrası Halk Eğitim Merkezi folklor ekibi ve Gençlik Spor Müdürlüğü tekvando ekibi gösterileriyle alkışlandı. Törende okullarda derece yapan öğrenciler de ödüllendirildi. Ayrıca 100. Yıl nedeniyle miniklerin Türk bayrakları ve askeri kıyafetleri de törene renk kattı. Öte yandan öğrenciler törende 100. Yıl şiirlerini de okudu.

29 ekim kutlama

“CUMHURİYETİ KORUMAK ZORUNDAYIZ”
Törende günün anlamına dair açıklamalarda bulunan Vali Ekrem Canalp ise şunları söyledi: “Bugün 780 bin kilometrelik vatan toprağında hür ve bağımsız yaşayabiliyorsak, bugün alnımız açık, başımız dik, gururla yürüyebiliyorsak, bugün mazlum milletlerin sesi olabiliyorsak bu cumhuriyetimizi kuran milli ruh, milli şuur, milli duruş sayesindedir. Bizler birlikte oldukça, bu ruhu taşımaya devam ettikçe yenemeyeceğimiz düşman, aşamayacağımız engel yoktur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının önderliğinde kurtuluş savaşı mücadelesinde her türlü yokluk ve imkansızlara rağmen bir bağımsızlık destanı yazılmıştır. Cumhuriyetimizin ilanından bugüne kadar her alanda muazzam gelişmeler sağladık. Bu nedenle cumhuriyetimizi korumak ve yaşatmak en temel görevimizdir.” (NEZAHAT SUMBÜL)

halay-1