“FİYAT TUTTURAMIYORUZ”
Zor günler geçiren Batman’daki tesktilcilerin gözü desteğe çevrilirken, Tekstil Sanayi ve İş Adamları Dernek Başkanı Halil Yaşar, artan maliyetler nedeniyle ihracat yapamaz hale geldiklerini söyledi. Başkan Yaşar; “Ülkemizde yaşanan enflasyon ile döviz kuru arasındaki makas giderek arttığı için fiyat tutturamıyoruz. Haliyle müşterilerimiz de Bangladeş, Mısır, Vietnam, Hindistan ve Fas gibi ülkelere yöneldi. Ülkemize bir elemanın giydirilmiş maliyeti yaklaşık 850 dolar iken, Bangladeş, Mısır Ve Fas gibi ülkelerde bu rakam 150 doları geçmiyor. Ayrıca bu ülkede ihracat yapan firmalara enerji, nakliye ve  gümrükleme desteği de veriliyor” diye konuştu.

“ENERJİ FİYATI İKİ YILDA 8 KAT ARTTI”
Başkan Yaşar, şunları kaydetti; “Maalesef ülkemizde enerji ve yakıta yüksek oranlarda zam yapıldı, vergiler attırıldı. İhracat yapan firmalara bazı zorluklar getirildi. Enerji fiyatları son 2 yılda 8 kat arttı. İşçilik 4 kata çıktı. İki ay sonra tekrardan asgari ücrete artış yaşanacak ve işler durma noktasına gelecek. Eğer tekstil sektörüne çözüm bulunmazsa bütün firmalar kapanmak zorunda kalacak. Bu durumda kimse iş yapamaz hale gelecek. Hükümet yetkilileri acilen ekonomiyi canlandırma paketi çıkarmalı, hem de bu paket hemen yürürlüğe girmeli. Özellikle 6’nci bölgenin teşvik kapsamı genişletilmeli ve bu kapsamda enerji de olmalıdır.”

“ENERJİ VE YAKIT FİYATLARI GERİ ÇEKİLMELİ”
TEKSİAD Başkanı Halil Yaşar, tekstil sektörü için kısa vadede yapılması gereken çalışmaları da şöyle özetledi; “Enerji ve yakıt fiyatları geçen yılın Ekim ayına çekilmeli. İhracat yapan firmalara özel kur getirilmeli. Dışardan ham maddeden vergi alınmamalı. Hazır ürüne kota ve vergi bırakılmalı. Vergiler düşürülmeli. İşçi çalıştıran firmalara destek verilmeli. Eleman başına 1000 ya da 1500 TL gibi bir destek sağlanmalıdır. Güneş Enerji Santrali mevzuatı değişmeli. Bu alanda yatırım yapmak isteyen herkese kolaylık getirilmeli. Çıraklık sigortası zorunlu olarak uygulanmalıdır. Süresi bitecek teşvik belgelerinin SSK primlerinde süre indirimlerinin de uzatılması gerekiyor.” (NEZAHAT SUMBÜL)