Medicana Sağlık Grubu Dermatoloji Hekimlerinden Uzm. Dr. Burcu Uzun Sarıgöl, "Alerjik bünyeli kişilerde özellikle bahar aylarında ağaçların yapraklanması ve çiçeklenmesi dolayısıyla polenlerin yaygınlaşıp havada uçuşması birçok soruna yol açıyor. Kızaran gözler, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, boğazda gıcık hissi, öksürük hatta nefes darlığı ile kendini gösteren sıkıntılar genellikle üst solunum yolu enfeksiyonları ile karıştırılıyor. Bahar alerjisi polenler ile tetiklenir yani hassas bireylerin burun mukozası polenler ile temas edince vücutlarında birtakım karışık mekanizmalar çalışmaya başlar ve semptomlar ortaya çıkar” dedi ve uyarılarda bulundu.
Alerjinin sorumlusunun bağışıklık sistemi olduğunu, polenlerlerin bağışıklık sistemi tarafından tehlikeli olarak algılanıp antikor adı verilen savunma sistemini harekete geçirdiğini belirten Medicana Kadıköy Hastanesi Dermatoloji Uzmanı, Uzm. Dr. Burcu Uzun Sarıgöl, ”Alerjik reaksiyonların başlamasıyla vücutta histamin salınımı olur. Bunun sonucu olarak da burun akıntısı, kaşıntısı, hapşırık, gözlerde kızarıklık, göz altında halkalanmalar ve öksürük gibi şikayetler meydana gelir” dedi ve alerjik şikayetlerin yaygınlaştığı bugünlerde bahar alerjisine karşı uyarılarda bulundu, alınabilecek etkili önlemler hakkında bilgi verdi.

Toksinlerden uzaklasın
Bu süreçte toksinlerden uzak durulması gerektiğini söyleyen Sarıgül, “Sigara, alkol, parfüm, sprey, egzoz dumanı gibi toksinlerden uzak durmak vücutta toksin birikimini, karaciğerin yükünü azaltarak bağışıklık sistemine katkıda bulunur. Katkı maddeli gıdalar, saç boyaları, şampuanlar ve makyaj malzemeleri gibi toksinler de vücutta ayrıca yük oluşturarak bağışıklık sistemini olumsuz etkileyip alerjiyi tetikler. Gereksiz kullanılan antibiyotiklerde bağırsak dostu bakterileri yok ederek bağışıklık sistemini zayıflatır. Bu da alerji riskini artırır” ifadelerini kullandı.

Polenlere karşı maske takın
Maskelerin polenlere karşı koruyucu olabileceğini de ifade eden Sarıgül, “Polenler sabah 05:00-10:00 arası yayıldığından bu saatlerde gerekmedikçe dışarı çıkmayın. Polenlerin yoğun olduğu zamanlarda evi havalandırmayın. Dışarı çıkarken ağzınıza ve burnunuzu kapatmak için polen maskesi takabilir, güneş gözlüğüyle de gözlerinizi koruyabilirsiniz” dedi. (İHA)

Editör: Yunus Yasak