*Yeşil Sol Parti Batman Milletvekili Zeynep Oduncu, Hasankeyf-Gercüş arasındaki yol güzergahına dökülen mıcır taşlarının sürücüleri zor durumda bıraktığını söyledi. Oduncu, TBMM’ye verdiği soru önergesinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun sorularını yazılı olarak cevaplandırmasını istedi.

“TRAFİK AKIŞI TEK ŞERİTTEN SAĞLANILIYOR”

YSP Batman Milletvekili Zeynep Oduncu, Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün Hasankeyf-Gercüş karayolunda yol yenileme çalışmaları kapsamında yola döktüğü mıcır taşlarının araç sürücülerini zor durumda bıraktığını söyledi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun sorunları yazılı olarak yanıtlaması için TBMM’ye soru önergesi veren Milletvekili Oduncu, “Batman kentinin giriş- çıkış yolları yıllardır çalışma beklerken, Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün Hasankeyf-Gercüş karayolunda yol yenileme çalışmaları kapsamında yola döktüğü mıcır taşları trafik kazalarına davetiye çıkarmaktadır. Geçtiğimiz günlerde trafik akışının tek şeritten sağlandığı Hasankeyf tüneli sonrası yola yoğun mıcır taşları dökülmesinden yakınan vatandaşlar mağduriyet yaşadıklarını ve can güvenliklerinin olmadıklarını tarafımıza aktarmışlardır” dedi.

“KAZALARIN YAŞANMAMASI İÇİN TEDBİR ALINMALI”

Milletvekili Oduncu, verdiği soru önergesinde şunları kaydetti: “Karayolları asfaltlama yaptığı yerlerde asfalta yapışmayan mıcırları süpürme çalışması yapması gerekir. Ancak yurttaşlar süpürme çalışması yapılmadığını iddia etmektedir. Bu mıcırların kendiliğinden yok olmasını beklemek kazalara davetiye çıkarmaktır. Araçlar bu mıcırlar yüzünden kaymakta ve aracın kontrolü zorlaşırken, mıcırların diğer araçlar tarafından etrafa saçılması nedeniyle araçların camları kırılma riski ile karşı karşıya gelmektedir. İlerde telafisi olmayan feci kazaların olmaması için gerekli önlemlerin ivedilikle alınması gerekmektedir. Hasankeyf-Gercüş yolunda yapılan mıcırlı asfalt çalışması sırasında tedbirlerin yetersiz olduğu ve yurttaşların can güvenliğinin olmadığı tarafımıza iletilmiştir. Bu konuda ivedilikle bir çalışma başlatılacak mı?” (Haber Merkezi)