Mersin Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde sürdürdüğü tarımsal projelerle hem üretime değer katmaya hem de üreticiye destek vermeye devam ediyor. Kentteki tarımsal ürün yelpazesini genişleterek katma değeri yüksek yeni ürünlere öncelik veren Büyükşehir Belediyesi, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde ‘Passiflora fidesi dağıtımı’ projesi çerçevesinde, yüzde 70 hibe ile üreticilere passiflora fide desteği vermeyi sürdürüyor. Atıl durumdaki arazileri değerlendirerek tarıma kazandırmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, bu sayede üreticilerin alternatif gelir elde edebilmesine de imkân sunuyor. Tıbbi aromatik bir ürün olan passiflora fidesini eken Anamurlu üreticiler ise hasat yapmanın sevincini yaşadı.

“2 yılda toplam 166 üreticimize 14 bin 331 passiflora fidesi dağıttık”
Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığında görev yapan ziraat mühendisi Aysun Seçkin, ‘Passiflora fidesi dağıtımı’ projesinin 2 yıldır sürdürüldüğünü kaydetti. Seçkin, passifloranın tropikal bir meyve olduğunu ve Büyükşehir Belediyesi olarak iklim değişikliği sonucu tarımsal ürün çeşitliliğini artırmak adına, passiflora dağıtımı gibi projeler ürettiklerini söyledi.
Tropikal meyvelerin girdi maliyetlerinin az, kazançlarının ise daha fazla olduğunu kaydeden Seçkin, “Dolayısıyla çiftçiye kalan para da daha fazla. 2022 yılında projeden faydalanan ve 2. yılı dolan üreticilerimizin meyveleri çok güzel tuttu. Passiflorada, diğer meyvelerden farklı olarak yılda 2 kez hasat yapabiliyoruz. Bu da yılda 2 kez satış demek. Mersin içerisinde 2 yılda toplam 166 üreticimize 14 bin 331 fide dağıtımı yaptık. Talepler her geçen gün artıyor. Hepsi de çok memnun kaldı” dedi.

Kaynak: İHA