ALTIN MİKROFON ALMAK KOLAY DEĞİLDİ”
56 Yıl önce Batman’a ‘Altın Mikrofon’u getiren Batman TPAO orkestrasını unutmayan eski Siteli gençliğin simalarından Veysi Bilgin ve Nezir Önal, yıllar sonra dokunduğu ‘Altın Mikrofon’ ile halen gurur duyduklarını söyledi. TPAO Orkestrası Şefi İlhan Telli’nin, 1968 yılında aldığı Altın Mikrofon’un kolay bir başarı olmadığını belirten Önal ve Bilgin; “O zamanlar çocuktuk ama caz müziği büyüklerimizle birlikte dinlerdik. 56 Yıl önceki yarışmayı dün gibi hatırlıyoruz. Batman Orkestrası Haramiler, Moğollar, Erkin Koray ve Sis Beşlisi ile finale kalmıştı. O dönemlerin popüler grupları olan, plakları çıkan ve hayranları olan Türkiye’nin tanınan orkestra gruplarıyla baş etmek kolay iş değildi” diye konuştular.

“ALTIN MİKROFON BİZİ O YILLARA GÖTÜRDÜ”
TPAO Batman Bölge Müdürlüğü ziyaretinde Altın Mikrofon ile poz veren Önal ve Bilgin, şunları kaydettiler; “Her şeyden önce o büyük başarıya imza atan Batman TPAO orkestrasında aramızda olmayan sanatçıları saygı ve rahmetle anıyoruz. O orkestra grubundan sanatçımız Tomris kaldı. Çoğu aramızda değil ama geride bıraktıkları Altın Mikrofon ile gurur duyuyoruz. Altın Mikrofon’a dokunmak ayrı bir duygu, çok heyecanlandık. O muhteşem grubun ‘Meşelidir enginde dağlar meşeli…’ adlı şarkısını unutmuş değiliz. TPAO Batman Bölge Müdürlüğü’nün yanı sıra TPAO Genel Müdürlüğü’nü de onura eden bu büyük ödülü görünce duygulandık ve eski günlere gittik.” 

“BÜYÜK OTELLERDEN DE TEKLİF ALMIŞLARDI”
Batman TPAO Orkestrası Altın Mikrofon aldıktan sonra o dönemler Türkiye’nin büyük otellerinden de teklif aldıklarını da hatırlatan Önal ve Bilgin, şöyle devam etti; “İzmir Efes, İstanbul Hilton ve Divan Oteli gibi büyük otellerden çalışma teklifi alan TPAO orkestrası, yine de önceliği Batman’a tanımıştı. Dönemin TPAO Genel Müdürü Raşit Ceylan, TPAO orkestrasına izin vermişti ama orkestra ekibindeki sanatçılar Batman’dan ayrılmamıştı. Orkestra ekibi için Batman Havalimanında büyük bir karşılama yapıldı. Batman’ın yanı sıra bölge İl’lerinden vatandaşlar bile büyük başarıya imza atan TPAO orkestrasını karşılamaya gelmişti. Batman büyük bir coşku yaşamıştı.” (Çağdaş Özel)

Kaynak: ÇAĞDAŞ ÖZEL