*Almanya’da oturan Batman’ın merkez köylerinden Yolveren’li gurbetçi seçmenler oy kullandı. Yolveren’in 25 yıllık muhtarı Mehmet Alcu’nun seçimden iki gün önce hayatını kaybetmesi üzerine başsağlığı ziyareti ile oy kullanmaya gelen gurbetçiler arasında yer alan Gülçin Alcu, “Babamın adı halen seçmen bilgi kağıtlarında bulunuyor. O’nun adını görünce duygulandık. Bu seçimde onun vasiyetini yerine getirdik” dedi.

GURBETÇİLER SANDIK BAŞINDAYDI

Bakan Yerlikaya, kalıcı deprem konutlarını inceledi Bakan Yerlikaya, kalıcı deprem konutlarını inceledi

Batman merkeze bağlı Yolveren köyden yıllar önce Almanya’ya yerleşen 15 seçmen, Raman Dağı’ndaki Yakıtlı köyünde sandık başına gitti. Yakıtlı köyündeki 49 seçmen 1493 nolu sandıkta, Yolveren köyünde 35 seçmen ise 2353 nolu sandıkta oy kullandı. Batman merkeze bağlı Yolveren köyünde 6 dönem rakipsiz olarak yaklaşık 25 yıl süreyle muhtarlık yapan babası Mehmet Alcu’nun vasiyetini yerine getirdiğini belirten kızı Gülçin Alcu, “Almanya’nın Celle kentin civarında oturan yakınlarımızla hem babamın taziyesine geldik hem de bizi seçimde oy kullanmaya davet etmişti. O’nun vasiyetini yerine getirdik. Toprağını çok seviyordu, son ana kadar buradan kopmadı” diye konuştu.

“YERİ DOLDURULMAYACAK MUHTARDI”

Almanya-Celle kentinde yaklaşık 30 yıldır yaşamını sürdüren 78 yaşındaki Hemo Kıy, 7 kişilik ailesiyle oy kullanmaya geldiğini söyledi. Kıy, şunları kaydetti: “Bizim için hüzünlü bir seçim. Her seçimde tek kişilik ailesiyle oy kullanan rakipsiz muhtarımız Mehmet Alcu’yu, bu seçim arifesinde kaybettik. Hem o’nun başsağlığı ziyaretine geldik hem de oyumuzu kullanmaya. Yolveren köyünde hepimiz Avrupa’ya göçtük, bir tek muhtar köyde kaldı. Herkesin Avrupa’ya göçtüğü bir dönemde bir tek muhtar burada direndi. Batman’ın örnek muhtarlarındandı, ilerleyen yaşamına rağmen çalışkandı ve köyümüze tersine göçü o hızlandırdı.”

“YÖRENİN SEVİLEN MUHTARLARINDANDI”

Raman Dağı’ndaki Yakıtlı köyü muhtarı Abdulsamet Gezici, güvenlik nedeniyle bu yıl Batman merkeze bağlı Yolveren köyünün 2358 nolu sandığının da köyünde kurulduğunu ifade etti. Almanya’dan gelen gurbetçilerden 35 seçmenin oy kullandığını söyleyen muhtar Gezici, şunları kaydetti: “Köyümüze komşu olan Yolveren’de yıllarca muhtarlık yapan Mehmet Alcu, seçim arifesinde hayatını kaybetti. Alcu, yörenin sevilen simalarındandı. Seçmen listesinde o’nun listesini görünce çok duygulandım, eğer aramızda olsaydı, bugün sandık başında olacaktı. Bugün Almanya’daki ailesi ve yakınları da sandık başına gelip burada oy kullanınca o’nu anmış olduk.”