Yılın 9’uncu ayında kimya, hububat ve bakliyat ile yaş meyve sebze sektörlerinde anlamlı artışlar yakaladı. Hollanda, Romanya ve Cezayir pazarlarında ihracat performansını üç katına varan oranlarda yükselten AKİB, ihracatını daha da artırabilmek için Hong Kong ve Venezuela gibi uzak pazarlarda önemli etkinliklere imza attı.
AKİB Koordinatör Başkanı R. Onur Kılıçer, dünya ekonomisi için 2023 yılının durgun seyrettiğini, gelişmiş ülke pazarlarındaki talep daralmalarına rağmen katma değeri yüksek tarımsal üretimin yanında tasarım üstünlüğüne sahip teknoloji yoğun sanayi ürünlerindeki gücümüzü uluslararası pazarlarda değere dönüştürme gayretini kararlılıkla sürdürdüklerini belirtti.
Finansmana erişimde verilen desteklerin yaşanan sıkıntıları hafiflettiğini kaydeden Başkan Onur Kılıçer, “AKİB olarak Mersin, Adana, Kayseri, Hatay ve Karaman illeri başta olmak üzere birçok ilden ve sektörden 25 bini aşkın üyesiyle zor şartlara rağmen ‘İhracatla Yükselen Türkiye’ vizyonuna güçlü desteğimizi sürdürüyoruz. Ülkemizin eylül ayındaki 22,7 milyar dolarlık ihracat performansına yüzde 8,5 oranında destek veren Birliğimiz, dış ticaret ekosisteminin ihtiyaçlarına uygun yeni destek mekanizmalarının hayata geçirilmesiyle ihracat pazarlarındaki kayıplarını hızla telafi edecektir” dedi. (İHA)