*Almanya’da doğan Batman-Beşiri’li Sara Tarba, yurt dışındaki meslektaşlarıyla acil hastaları iyileştirmek için yılda 1 kez Afrika’ya gidiyor. 15 kişiden oluşan Almanya’nın sağlık ekibinde yer alan Kalp Cerrahi Uzmanı Tarba, 150 kişinin ameliyatını gerçekleştirdi. 

PANDEMİDE BİLE AFRİKA’YA KOŞTU

Aslen Batman’ın Beşiri ilçesine bağlı Uğurca köyünden olan Kalp Cerrahi Uzmanı Sara Tarba, görev yaptığı Almanya’dan Afrika’ya şifa dağıtmak için 4 kez gitti. Almanya’nın farklı şehirlerinden doktorların oluşturduğu 15 kişilik sağlık ekibinde yer alan Uzman Dr. Sara Tarba, pandemi salgınında bile Afrika’nın yolunu tutarak, acil hastaların ameliyatlarına koştu. Doktor Sara’nın Afrika tutkusu, Ezidi şeyhi olan babası Sabri Tarba’yı da duygulandırdı.

“KENDİNİ AFİKA’DAKİ HASTALARA ADADI”

Almanya’da doğan tek kızı Sara’nın 5 yıl önce mezun olduktan sonra Oldenburg ve Hamburg’daki hastanelerde görev yaptığını belirten 3 çocuk babası Sabri Tarba, şunları söyledi: “39 Yıl önce Beşiri Uğurca köyünden Almanya’ya gittik Sara orada doğdu. Almanya’da Tıp’ın başarılı öğrencilerindendi. Şimdi Almanya’da Kalp Cerrahi Uzmanı. Mezun olduktan sonra onu dedesinin mezarı olan Uğurca köyüne getirdim. Sara’nın ‘İnsani yardım için dünyanın her yerine giderim’ sözü beni çok duygulandırdı . Sara, o gün bugün kendisini Afrika’daki hastalara adadı.”

“SARA İLE GURUR DUYUYORUM”

Almanya Sağlık Bakanlığı’nın görevlendirmesiyle 15 kişiden oluşan uzman doktorlardan birinin kızı Sara olduğunu ifade eden Tarba, “Kızım Sara, birkaç defa gittiği Afrika’da bugüne kadar yaptığı ameliyat sayısı 150’yi geçti. Orada hastaları hazır oluyor, her seferinde 20 gün kalıyorlar. Gitmeden önce tüm hastalar iyi bir organizasyonla belirleniyor. Kızım Sara Afrika’ya gitmekten mutlu. Bu hizmet kervanının sürmesini istiyorum. Kızımla gurur duyuyorum” dedi. (Çağdaş, Özel)

Editör: Yunus Yasak