Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi (GAMER) Vali Hulusi Şahin’in başkanlığında yapılan toplantıya; ilgili kamu kurum ve kuruluş yetkilileri ile Kızılay Batman Şubesi başkanı katıldı. Vali Şahin, öncelikle Batman olarak Elazığ’da gerçekleşen deprem sonrasında yürütülen müdahale çalışmaları kapsamında ne destekler verilebileceğini değerlendirerek, Afet Müdahale Planının etkinlik düzeyinin ve uygulanabilirliğinin artırılması, ilgili kurumların her açıdan hazırlıklı olması ve varsa eksikliklerin giderilmesi konusunda gerekli tedbirlerin alınmasını istedi.

8 BİNADA HAFİF HASAR

Batman sınırları içerisinde yapılan hasar tespit çalışmaları kapsamında hasar ihbarı alınan 8 binada hafif hasar bilgisi alındı. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekiplerince yapılan incelemeler sonucu hasarların küçük çatlaklar şeklinde olduğu tespit edildi.

İHA GÖNDERİLDİ

Yaşanan depremin ardından Batman Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezi aktif hale geçmiş ve deprem bölgesine saat 22:50 itibarıyla 2 tam donanımlı Arama Kurtarma Aracı, 9 Arama Kurtarma Teknisyeni, 2 UMKE Aracı, 2 Ambulans, 50 Sağlık Personeli ile 14. Hava Üs Komutanlığına ait 1 Adet İnsansız Hava Aracı ( İHA ) görevlendirilerek, deprem bölgesine sevk edildi. Vali Şahin; “Elazığ İlimizde meydana gelen depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz” dedi.