*Vali Ekrem Canalp, Batman’da yaşanan sel felaketi sonrası iddialarda bulunan Milletvekili Keskin Bayındır ile görevden uzaklaştırılan belediye başkanlarına yanıt verdi. Vali Canalp: “7 Gün boyunca ben ve tüm kamu görevlilerimiz oradan ayrılmadı. Hep vatandaşımızın yanında olduk. Dünyanın hiçbir yerinde afet zamanında siyaset yapıldığı görülmemiştir. Yaramızı sarmaya çalışırken, yaramızı deşmek için çalıştılar” dedi.

**Sel sırasında taşan kanalla ilgili iddialara da yanıt veren Vali Canalp, şunları söyledi: “Dil uzattığın kayyum senin döşediğin büzün tam 10 katı kadar kapasiteli kanal yapmış. Tıkanıklığın sebebi başı değil, bittiği nokta büz. Sizin döşediğiniz büzler.”

SERT SÖZLERLE YÜKLENDİ
Kristal Park’ta düzenlenen basın toplantısında sel’in bilançosunu basın mensuplarına aktaran Vali Ekrem Canalp, sel’in ilk günü açıklamada bulunan HEDEP Milletvekili Keskin Bayındır ile basın toplantısında iddialarda bulunan görevden uzaklaştırılan Belediye Başkanı Mehmet Demir’e sert yanıt verdi. Vali Canalp: “Dünyanın neresinde görülmüş ki daha birinci gününde bir kısım siyasetçiler, aslında siyasetçi bile demek istemiyorum. Daha ilk günde afet yerlere gidip siyaset yapıp, provokasyon yapmaya çalışıyorlar. Halkı tahrik etmeye çalışıyorlar. Sırf siyaseten buradan ne kazanırız kaygısını yaşıyorlar. Biz yaramızı sarmaya çalışırken, yaramızı deşmeye kalktılar. Yine bir kısım siyasiler sahada yine provakatif açıklamalar yaptı. Bu dünyada görülen şey değildir. Afette temel unsur yaraları sarmaktır. Biz bunun için çalışırken, gelip yaramızı deşerek siyaset yapmaya çalıştılar. Bugüne kadar bekledik, cevap vermedim. Çünkü enerjimizi vatandaşımızın refahına ve hayatı normalleştirmeye sağlamak zorundaydık” dedi.

“ÇAMUR SİYASETİ YAPTILAR”
Milletvekili Bayındır’a yanıt veren Vali Canalp: “Çamur siyaseti yapanların yalanlarına cevap veriyorum. Keskin Bayındır, Batman Milletvekili. Dediği şey ‘vatandaşımızın temel ihtiyacı karşılanmıyor, sadece çorba dağıtıyorsunuz, kimse de afet alanına gelmedi’ bu açıklamaya tek kelimeyle yazıklar olsun diyorum. Afetin ilk gecesinde kurtarma çalışmalarında itfaiye ile birlikte ben oradaydım, vali yardımcılarımız ve tüm ekiplerimiz oradaydı. Sen böyle bir yalanı nasıl sallıyorsun? Nereden uydurdun? Hem gece hem gündüz ben ve arkadaşlarım oradaydık. 7 Gün boyunca her gün ve gece sahadaydım, vatandaşlarımızla beraberdim. Siz hangi yüzle ‘devlet buraya gelmedi’ diyorsunuz? Sadece çorba dağıttı diyor, rakamları verdik. Üç öğün yemek verdik. 130 Bin porsiyon yemek dağıttık. Bu yalanı nasıl söylüyorsunuz? Bizim merkez dahil tüm ilçelerimizde aşevimiz var. Sizin Batman’dan haberiniz var mı? Türkiye’de hiçbir vilayette bu hizmet yok. Tabi siz bilmediğiniz için sallıyorsunuz” diye konuştu.

“KIYAFETLERİNDE TOZ BİLE YOK”
Vali ve Başkanvekili Canalp, şöyle devam etti: “Yine barınma ihtiyacı iddiası. Yazıklar olsun. Tüm vatandaşlarımızı o gece yurda aldık ve her türlü ihtiyaçlarını karşıladık. Talep eden herkese sağladık. Hangi yüzle söylüyorsunuz? Hem de afetin ilk gününde bunu nasıl söylüyorsunuz? Keskin Bayındır sen çok konuşuyorsun ama boş konuşuyorsun. Sen eş başkanlık ile boş başkanlığı kendi dünyanda birleştirmişsin. Batman’dan haberiniz yok. Gerçekten yazıklar olsun. ‘Sahada yoktu’ diyenlerin fotoğrafına baktım. Sahada bulunmuşlar ama 20 dakika poz vermişler. Janjanlı elbise ve ayakkabılarıyla poz vermişler, elbiselerinde ve ayakkabılarında zerre kadar toz yok, çamur yok. Çamuru da tozu da bire bir yaşayan bütün kamu görevlilerine dil uzatıyorlar.”

“HODRİ MEYDAN, BU MİLLETE
200 KURUŞLUK KATKINIZ VAR MI?”

Sosyal desteklerle ilgili iddialara da yanıt veren Vali Canalp, şöyle devam etti: “Keskin Bayındır’ın bir başka iddiası da ‘devlet vatandaşlarına yeterli sosyal desteği sağlamıyor’ diye. Senin dünyadan haberin yok, bu devlet her ay Batman’a 200 Milyon TL sosyal yardım sağlıyor. Bunu her ay ve kesintisiz sağlıyor. Hodri meydan. Devlet her ay Batmanlılara 200 Milyon TL ödüyor. Sizin 200 kuruşluk faydanız var mı? Vatandaşımıza üç kuruşluk faydanız yok, işiniz gücünüz yalan.”

DEMİR’E DE YANIT VERDİ
Önceki gün basın toplantısında kayyum yönetimini eleştiren Mehmet Demir’e de yanıt veren Vali Canalp: “Yine görevden uzaklaştırılan belediye başkanı Mehmet Demir. Basın toplantısı yaptı ve iddialarda bulundu. Dedi ki ‘beton kanalın başlangıcında  demir ızgaralar vardı, kaldırılmadı’ sen oraya gittin mi? Ben oranın başlangıcını da gördüm içini de gördüm. Sel  zamanında orada demir ızgara yoktu,  ‘niye kaldırmadınız’ diyor. Yalanın kuyruklusu var bir de çıngıraklısı var. Bu tamamen çıngıraklı bir yalan. Olmayan demirleri ‘niye kaldırmadınız’ diye tedbirlik yapmışız öyle mi? Bu demir ızgaralar zaten hırsızlık faaliyetiyle çalınmış. Bu ayrı bir konu. Afet sırasında orda demir ızgara yok” diye konuştu.

“TIKANMANIN NEDENİ BÜZLER”
Sel sırasında tıkanan kanalla ilgili eleştirilere de yanıt veren Canalp, sözlerini şöyle tamamladı: “Başka bir yalan; kalanın başında tıkanma oldu diyor. İlk kayyum bu kanalı yaptı, 2 metreye 2 metre çapında yaptı. Açıktan aktığı için dere koku ve sivrisineğe neden olduğu için beton kanal yapılmış. Beton kanal bitiyor sonra ise kendi dönemlerinde yaptıkları yapı başlıyor. Kanal bitiyor, 90 santimlik büz başlıyor. Kayyumun yaptığı 2 metre 2 metre bunların döşediği 90 santim. Büzün taşıma kapasitesini hesaplattık. Dil uzattığın kayyum senin döşediğin büzün tam 10 katı kadar kapasiteli kanal yapmış. Tıkanıklığın sebebi başı değil, bittiği nokta büz. Sizin döşediğiniz büzler. Büzün kapasitesi yetmediği için geriye doğru besleme olduğundan kanal taşkına sebebiyet veriyor. Taşkınlığın sebebi kayyumun yaptığı kanallar değil, sizin belediyelerinizin çapsız ve vizyonsuzca döşediği büzlerdir.” (Haber: Barış Arslan-NEZAHAT SUMBÜL)

Editör: Yunus Yasak