BATMAN’DA 500
HASANKEYF’TE 1500 ESER
Batman ve Hasankeyf müzelerinde tarihe ışık tutan yüzlerce eser sergileniyor. 2010 Yılında müdürlük statüsüne geçen Batman Müzesi’nde 500, Hasankeyf Müzesi’nde ise 1500 eser sergileniyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki Batman Müzesi, 2023 yılında 24 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Batman Müzesi Müdürü Cabir Alper, ‘Müzeler haftası’ nedeniyle yaptığı açıklamada Batman Müzesi’nin önemine değindi.  Batman Barajı ve Ilısu-Prof. Dr. Veysel Eroğlu barajı kurtarma kazıları kapsamında kurtarılan eserlerin müzede yer aldığını belirten Batman Müzesi Müdürü Cabir Alper: “Müzemizde 1990’lı yıllardaki Batman Barajı projesinde yapılan kazılarda ortaya Hallan Çemi höyüğü de yer alıyor” dedi.

“EN ÖNEMLİ ESERİMİZ 5 BİN YILLIK”
Batman Müzesi’nin butik bir müze olma özelliğini taşıdığını belirten Müze Müdürü Alper, şunları söyledi: “Müzemiz butik ama eser niteliği ve erken döneme ait eserlerin zenginliği ile birlikte bölgenin en önemli müzeler arasında yer alıyor. Müzede 3 salon yer alıyor. Birincisi Ilısu-1 Salonu Neolitik-Paleolitik çağ, Ilısu-2 Salonunda Tunç-Pers dönemine ait, 3’ncü salonumuz ise Hasankeyf salonu. Bu salonda Hasankeyf’in kuruluşundan itibaren kronolojik olarak sıralanmış. Türkiye’de bir ilk olan Kültür Merkezi bahçemizde kurulan müze park uygulamamız da var. Burada Siirt höyüğünde M.Ö 10 bin 500 yıllara dayanan konut örneği, Beşiri ilçesindeki Gıre Amer ev örneği gibi imitasyonlar sergileniyor. Özellikle ziyarete gelen ilkokul öğrencilerimizin keyfili vakit geçirmeleri açısından arkeolojik oyun havuzlarımız var. En önemli eser gruplarımızın başında oyun taşları geliyor. 5000 Yıllık 39 parçadan oluşan eserlerimiz bir strateji oyunu olarak biliniyor. Bu eser belki de satrancın atası olabilecek bir oyun türü.”

7 BİN ESER DAHA SERGİLENECEK
Batman Müzesi’nde 7 Bin eserin daha ileri ki süreçte sergileneceğini ifade eden Müdür Alper; “Şu anda bizim sergiye hazır olabilecek 7000 eserimiz bulunuyor. Bunlardan bir bölümü Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda yeni açılacak Siirt müzesine gönderilecek. Batman’da arkeolojik kazılar devam ediyor. Büyükşehir olma yolunda ilerliyoruz. Son dönemlerde hızlı bir şekilde gelişiyoruz ve kültür turizm olarak da ilerliyoruz. Hasankeyf ve Batman müzeleri başta olmak üzere bu tür yerlerin açılması zengin kültürümüzü yansıtacağımız bir alanlar.” Öte yandan Batman Müzesini 2023 yılında 24 Bin kişi ziyaret ederken, 2024 yılında hedefin 50 Bin olduğu da belirtildi. 

Muhabir: RECEP AKIN