*DSİ Batman 103. Şube Müdürü Eşref İnal, basın toplantısı ile DSİ’nin çalışmalarını anlattı. Kurum olarak büyük çaplı çalışmalara imza attıklarını ifade eden İnal, en büyük sorunlarının ise hırsızlık vakaları olduğunu söyledi.

*Sulama kanallarından çalınan demir aksamların Batman ekonomisine büyük zarar verdiğini belirten Müdür İnal: “Hırsızlık vakaları nedeniyle sulamayı yapamıyoruz. Acıdır ki bu da en büyük zararı Batman ekonomisine veriyor. Toplum olarak sulama kanallarındaki hırsızlık vakalarının önüne geçmeliyiz” diyor.

“BÜYÜK BİR GELİR ENGELLENİYOR”
Devlet Su İşleri ( DSİ) Batman 103. Şube Müdürü Eşref İnal ve bazı birim müdürleri ile birlikte DSİ konferans salonunda basın toplantısı düzenledi. Kurumun 2023 çalışmaları ve 2024 yılında yapılması planlanan projelerini anlatan Müdür İnal, en büyük sorunlarının hırsızlık vakaları olduğunu söyledi. Kanallarda kurdukları sulama sistemlerinin, hırsızlık vakaları sonrası tamamen yok olduğunu belirten İnal: “Kurum olarak büyük çaplı projelere imza atıyoruz. 2022 Yılında 6 projeyi tamamladık, 2023’te de 9 büyük çalışmada önemli mesafeler kat ettik. 2024 Yılında da büyük projeleri hayata geçirmeyi hedefliyoruz” dedi.

“TOPLUMDAN DESTEK BEKLİYORUZ”
Sulama sistemine büyük önem vermelerine rağmen hırsızlık vakaları nedeniyle ciddi sorunlar yaşadıklarına da dikkat çeken Müdür İnal, şöyle devam etti: “En büyük sorunumuz ise sulama kanallarında kurduğumuz sulama sisteminin hırsızlar tarafından yok edilmesidir. Sistem bozulunca sulamayı yapamıyoruz. Bu da tarımdan elde edilecek yaklaşık 630 Milyon TL’nin Batman ekonomisine girmemesine neden oluyor. Toplumdan isteğimiz bu vakaları normal görmemeleri ve ayıplamalarıdır. Biz yasal yollara başvuruyoruz ama toplum olarak da bir tepki vermemiz gerekiyor.” (NEZAHAT SÜMBÜL)