BATMAN’IN İLK TATLICISI
Batman’ın İluh Mahallesi’nde yaşayan 73 yaşındaki Bahri Kılıç, henüz ilkokulu çağındayken başladığı tatlıcılık mesleğini 1971 yılından beri sürdürüyor. Ürettiği halka ve tulumba tatlıları tezgahında vatandaşlarla buluşturan Kılıç, yarım asırdır Batmanlıların ağızlarını tatlandırıyor. Oğlu ve torunlarını da çok sevdiği meslekle buluşturan Kılıç, aynı zamanda Batman’ın ilk tatlıcı unvanını elinde bulunduruyor.

DEDEDEN TORUNA ÜÇ KUŞAK ZANAAT
Kendi üretimi olan tatlılarında hiç bir katkı maddesi olmadığını belirten Kılıç, “Müşteri memnuniyetini önemsiyoruz. Tabii ki ürünlerin kalitesi de çok önemli. Tatlıyı aynı malzemeden kurmanız lazım. Yıllardır bu anlayışla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 15 Kişilik bir ekiple çalışıyoruz. Allah’a şükür şehrin dört bir yanından müşterilerimiz var. Bizden tatlı alıp farklı şehirlerdeki yakınlarına götürenler de oluyor” dedi.

“10 AY TATLI ÜRETİYORUZ”
Kılıç, şöyle devam etti; “Batman sıcak bir iklime sahip olduğu için yazın iki ay hariç 10 ay tatlı üretiyoruz. Ramazan ayında halka tatlı çok tercih ediliyor. Günde 400 kilo tatlı satışını gerçekleştiriyoruz. Halka tatlısı 40 TL, tulumbanın kilosu ise 45 liradan satıyoruz. Mesleğini benden sonra çocuklarım ve torunlarım da yapıyor. Bu da beni çok mutlu ediyor.” (Yunus Yasak)

Editör: Yunus Yasak