**Vali Hulusi Şahin, anız dumanlarıyla Batman’ı boğan Silvan’da ilçe yöneticileri ve çiftçilerle toplatı gerçekleştirdi. Silvanlı çiftçilere seslenerek, Batmanlıların duygularına tercüman olan Vali Şahin: “Onlarca hastamız var, pandemi süreci var. Allah’a reva mı bu yaptıklarınız? Bu insanlığa sığar mı, vicdana sığar mı?” dedi.

**Vali Şahin, konuşmasında Batman Çağdaş’ın manşetini de Silvanlı çiftçilere göstererek, Batmanlıların nefes alamadığına işaret ederek; “Gerçekten çok zor durumdayız, insanlarımız ölüyor. Bundan sonra her cepheden anız yangınlarıyla mücadele edeceğiz” diye konuştu.

KOMŞUDA ÖNEMLİ TOPLANTI
Günlerdir Batman’a nefes aldırmayan Silvan’daki anız yangınları nedeniyle komşu ilçeyi ziyaret eden Vali ve Belediye Başkanvekili Hulusi Şahin, çiftçileri açık açık uyardı. Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş, bazı STK temsilcileri ve il yöneticileriyle birlikte toplantı öncesi Silvan Adliyesi’nde de anız yangınlarının hukuki yaptırımı için Vali Şahin, yargı mensuplarından destek istedi. Daha sonra Silvan Kaymakamlığının düzenlediği toplantıya katılan Vali Şahin ve beraberindekiler, çiftçilere anız yangınlarının Batman’a verdiği zarara işaret etti. Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş’in de sunum yaptığı toplantıda Silvanlı çiftçilere seslenen Vali Şahin, uyarılarıyla adeta Batmanlıların duygularına tercüman oldu. Konuşmasında Batman Çağdaş’ın ‘Komşunun zulmü’ manşetine de dikkat çeken Vali Şahin: “Bugün nahoş bir konu için bir araya geldik. Fakat hep birlikte el birliğiyle, güç birliğiyle bir duruş gösterirsek bu meseleyi çözüp, çok daha güzel günlerde bir araya gelebiliriz” dedi.

“BU İLKELLİĞE SON VERİN”
Vali Şahin, şöyle devam etti: “Size iki gazete getirdim, bunlar dünün gazeteleri. Bugünkü gazetelerde ise daha ağır ifadeler de var. Bir gazetemiz ‘Komşunun zulmü’ diyor, diğer gazetede ise ‘Dumanınızda boğulun’ diyor. Değerli kardeşlerim anız yakmanın bilimsel olmadığı, tarımla, çiftçilikle alakalı olmadığını biraz önce Ziraat Odası Başkanımız anlattı. Bu ovayı biz sizlerle paylaşıyoruz. Batman Çayı’nın bir tarafında siz varsınız, bir tarafında biz varız. Batmanlı çiftçiler de mısır ekiyor, buğday ve mercimek ekiyor. Silvanlılar da Bismilliler de aynı ürünleri ekiyor. Batmanlılar anız yakmıyor, son iki yıldır Bismilliler de yakmıyor ama Silvanlılar anız yakıyor. Biraz öce buraya gelirken, 6-7 noktada çok büyük anız yangınları gördük. Kara kara dumanlar, göğe yükseliyordu. Onlar bu akşam Batman’a varacak, bu gece Batman’ın üzerine sinecek ve biz zehir soluyacağız, zift kokusu çekeceğiz. Hastamız var, pandemic süreci, yoğun bakımda nefes almakta zorlanan KOAH hastalarımız var. 500 Bin nüfustan bahsediyoruz değerli kardeşlerim. Bu 500 Bin nüfusun içinde çocuğu var, yaşlısı var, hastası var. Allah’a reva mı bu yaptıklarınız? Bu insanlığa sığar mı, vicdana sığar mı? Elbette Silvan’ın dikkatli, bilinçli çiftçileri bu salonda var. Gerçekten çok zor durumdayız, insanlarımız ölüyor.”

“BU İŞİN HUKUKİ BOYUTU VAR”
Silvanlı çiftçilerden seferberlik beklediklerini kaydeden Şahin: “Sizlerden rica ediyorum; çarşıda, pazarda sokakta, çiftçilerimize bunu anlatın. Bu anızı yakmayın. Bu işin vicdanı boyutu. Eğer vicdan ve ahlak sahibiysek davranışlarımızdan başkalarının emin olması lazım. Bizim dinimiz bize böye emrediyor. Peygamberimiz böyle anlatıyor. İşin bir de hukuki boyutu var. Bu toplantıdan önce Silvan Adliyesi’ni ziyaret ettik. Kanunlarla ilgili gerekli çalışmayı yapacaklarını söylediler. Jandarma komutanımız da burda, onlar da gereken  çalışmayı yapacak. Bundan sonra her cepheden anızla mücadele edeceğiz. Vicdanı olanın vicdanına hitap edeceğiz, ahlakı olanın ahlakına hitap edeceğiz, olmayanın da elini-kolunu arkadaşlarımız bağlayacak, en sert cezayı uygulayacaklar. Bir seferberlik sizden istiyoruz. Bu ilkelliği ve yanlışı Silvan’dan silelim. Geçen yıl Bismil’de daha fazlaydı. Onlardan muzdariptik, geçen yıl yaptığımız çalışmalar neticesinde bu sene sadece üç yangın olmuş. Kendilerine teşekkür ettik. ‘Siz gerçekten iyi komşularsınız’ dedik. İnşallah sizlere de seneye teşekkür edeceğiz. Fakat bugün 500 Bin kişi Silvan’a lanet ediyor, beddua ediyor. Silvan bunu hak etmiyor. Birkaç kötünün yaptığı size mal olmamalı. Bunu birlikte başarabiliriz. Bu işin makineleri var, tarla sahiplerine bunun dönüşü de oluyor. Lütfen bunları yapalım ve bu ilkelliğe son verelim.” (Reşat Yiğiz)