"Yaş otuz beş! yolun yarısı eder. Dante gibi ortasındayız ömrün. Delikanlı çağımızdaki cevher..." diye başlar ünlü şiirine Cahit Sıtkı.

Batman Çağdaş Gazetesinin 38. yılında ben de 34 yıllık iş hayatımı geride bırakıp 35. inci yılıma girmekteyim. Evet şairin de dediğin gibi bir ömrün yarısı ediyor. Ancak benim için çok daha fazlası...

Gazete sahipleri, Mesai arkadaşlarım, komşularım, gidenler, gelenler, kazandıklarım ve kaybettiklerim. Öte yandan da bu gazeteyle paralel giden acı tatlı yaşantılarım.

Çağdaştaki serüvenim eski baskı makinelerine harf dizmekten grafik tasarımcılığına dönüşen bir yolda seyretti. Daha dün gibi gözümün önünde canlanıyor gazetenin içine ilk adımlarımı attığım o günler ve şimdiyse gelinen nokta...

Çağdaş'ın bir gazeteden fazlası olduğu en iyi okuyucuları tarafından bilinir. Bendeki dönüşümde olduğu gibi bu gazeteye temas eden nice insan hayatında önemli değişimler olmuştur. Bu anlamda Çağdaş'a özellikle bu insanlar için bir 'dönüm noktası' olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Gerek gazetenin mutfağında gerekse de vitrininde bu dönüşümü yaşayan aydın, idareci, doktor, akademisyen, öğretmen, iş insanı ve memur gibi statülerde değerler ortaya çıktı. Bu bakımdan Çağdaş Gazetesi önemli bir ekol (okul) olmuştur.

Bir de Çağdaş'ı okuyup içerdeki havayı bizlerle beraber teneffüs eden okuyucularımızın da başarıları cabası. Bunlar biz Çağdaş ailesi için büyük gurur ve iftihar kaynağı...

Zaten gazetenin başarışını da en iyi 100'e yakın almış olduğu ödüller ortaya koymaktadır. Bu ödüller de sadece bir levha veya cam parçasından ibaret olmayıp her biri bir sertifika niteliğindedir.

Ayıca gazetenin son dönemdeki en önemli misyonu da şehre 'toplumsal bellek' hizmeti vermek olmuştur. Bir yerel gazetenin dolaylı olarak verdiği bu hizmet Çağdaş Gazetesinde çok daha ayrı ve özel bir yere sahip.

Özellikle 'Nostalji' köşesi Batman'ın dününü bugüne taşıyan, şehrin geçirdiği değişim ve dönüşümü gözler önüne seren, şehrin ilklerine ışık tutup o günün insanlarını tarihin tozlu sayfalarından çıkarıp yeniden gündeme getirerek önemli bir görevi yerine getirmektedir.Bir taraftan şehri diğer taraftan da bu şehrin insanlarını hatırlatan, memleket için emek veren insanları bu özel çalışmayla anarak ölümsüzleştirerek vebugünün insanlarının dünün insanlarına vefa borcunu ödemesine vesile olarak katkı sağlamaktadır.

Sözün özü, hem benim için hem de Batman için Çağdaş Gazetesinin varlığı bir gazeteden fazlasına tekabül etmektedir...

Selam dua ile…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ALİ 2021-03-11 14:04:55

Eski tekel caddesinde duvara asılmış çağdaş gazetesini okurken yaşadığımız heyecanı şimdi de akşamları web sayfasında okurken alabiliyoruz.Şehrimizde olup bitenleri birinci ağızdan takip edebiliyoruz.Nice mutlu, sağlıklı ,güzel yıllara