*Görevden uzaklaştırılan Belediye Başkanları Mehmet Demir ve Songül Korkmaz’ın gündeme getirdiği ‘Belediye Ekmek Fabrikası satılıyor’ iddialarına bu kez Vali Yardımcısı ve Belediye Başkan Yardımcısı Şükrü Alperen Göktaş, Belediye Fırınında basın toplantısı düzenleyerek yanıt verdi.

*Fabrikayı hiçbir zaman satışa çıkarmadıklarını belirten Göktaş: “Biz belgelerle konuşuyoruz. Bu fabrikanın maliyeti arsası hariç 30 Milyon TL’yi buluyor. Nasıl olur da 490 Bin TL’ye satılabilir? Satışa sunulan arızalanan parçalar. Önce bu parçaları onarmak istedik ama baktık ki onarım bedeli, sıfır parçadan daha yüksek. Satışa gittik, hepsinin faturaları mevcut” dedi.

“İDDİALARIN HİÇBİRİ DOĞRU DEĞİL”
Vali Yardımcısı ve Belediye Başkan Yardımcısı Şükrü Alperen Göktaş, görevden uzaklaştırılan Belediye Başkanları Mehmet Demir ve Songül Korkmaz’ın ‘Belediye ekmek fırını fabrikasını parça parça satıyorlar’ açıklamaları üzerine ekmek üretiminin devam ettiği fabrikada basın toplantısı düzenledi. Belediye Başkan Yardımcısı Metin Gürbüz ile bazı ünite müdürlerinin de katıldığı toplantıda Başkan Yardımcısı Göktaş, önce iddialara yanıt verdi, ardından gazetecilere fabrikayı gezdirdi. Fırının satışının söz konusu olmadığını belirten Göktaş: “Görevden uzaklaştırılan Mehmet Demir’in başkanlığı sürecinde değil bir ekmek bir poğaça bile üretilmemiş, burada muhtemelen cevabı bize şu olacaktır ‘ben tam üretime başlayacaktım kayyum’ atandı.  Ancak görevde bulundukları süre içerisinde 400 ihalenin 360’ına yakınını doğrudan teminle yapma fırsatını bulmuşlar” dedi.

“İŞLETME BİRLİK VAKFINA HİÇBİR ZAMAN VERİLMEDİ”
Fırında hem kapasiteyi hem de istihdamı artırmak için çalışmalar yaptıklarına da dikkat çeken Göktaş, şöyle devam etti: “Sayın Valimizin sosyal belediyecilik motivasyonu çerçevesinde bu ekmek fırının kapasitesini muhakkak artırmalıyız dedik. Eskiyen bir makine varsa bunu yenilemeliyiz personel eksikliği varsa personel kapasitesini de arttırmalıyız diye planlama yaptık. Bu motivasyonla yola çıktık ve ekmek fırının üzerine hep koyarak geldik. Tabii bir ara dönem var. O dönemde Milli Eğitim Müdürlüğü ile bir protokolümüz oldu. İyi bir niyetle başladığımız ve iyi niyetle devam ettirdiğimiz bir süreç var. Meslek liseli öğrencilerimizin stajlarını burada yapmalarını istedik.  Biz istedik ki hem bu çark dönmeye devam etsin hem de oradaki öğrencilerimiz gelsin burada staj görsün. İlerleyen süreçte çeşitli problemler yaşadık, öğrenci sayımız azaldı ve işletmeyi belediye bünyesinde çalıştırmaya devam ettik. Yine iddia ettikleri gibi bu süreçte Birlik Vakfına da burayı hiçbir zaman tahsis etmedik.”

“KAPASİTEYİ 90 BİNE ÇIKARDIK”
Başkan Yardımcısı vekili Göktaş, şöyle devam etti: “Şu anda günde yaklaşık 40.000 ekmek üretiyoruz. Mehmet beyin ‘Ekmek fabrikasının kapasitesi 75.000 ama siz o kadar ekmek üretmiyorsunuz’ diye açıklaması olmuştu. Evet üretmiyoruz, çünkü o kadar talep yok, ayrıca buranın kapasitesi 90.000. Biz herhangi bir atıl ürün ortaya koymamak için ihtiyaç olduğu kadar üretim yapıyoruz. Ancak 6 Şubat depremi sonra deprem bölgesi için 75.000 üretim yaptığımız zamanlar oldu, hatta yaptığımız ekmek yetmedi dışarıdan satın aldık. Gaziantep, Diyarbakır, Mardin ve Malatya ile ilçeleri dahi birçok yere ekmek gönderdik. İddia ettikleri gibi değil, deprem bölgesi için alım yapmıştık.”

“SATIŞA ÇIKARILAN ESKİ PARÇALAR”
Görevden uzaklaştırılan başkan Mehmet Demir’in ‘Fırını parça parça satıyorlar’ iddiasına da yanıt  veren Göktaş: “Bu parçalar her ne kadar 6 adet olsa da işlem gören bir parçanın devamı parçalar. İddia ettikleri gibi gizli-saklı bir şey olsa ihale kanuna göre bu parçaları neden satışa çıkaralım. Her şey belgeleriyle ortada. Hem aldığımız yeni parçaların hem da satışa sunduğumuz parçaların belgeleri burada. Peki onlar hangi belgeleri sunabilir? Ayrıca arsa bedeli hariç bugün 30 Milyon TL değerindeki bir fabrikayı 490 Bin TL’ye satmak insanların aklıyla dalga geçmek değil midir? Aksine biz fabrikanın hem kapasitesini artırdık hem de personel sayısını artırdık. İddialara bakıldığında neresini düzeltsek diyoruz, çünkü doğru olan hiçbir yanı yok. Açıkçası Batman’ın böylesi gereksiz polemiklerle zaman kaybetmesine üzülüyoruz. Batman bunu hak etmiyor. Fakat doğal olarak vatandaşlarımız da bu iddialara bir yanıt bekliyor, bu iddialardan yararlanan kesimler gerçeği de var. Bir kez daha basın mensuplarının aracılığıyla sayın Mehmet Demir’i iddialarını ispatlamaya davet ediyorum” diye konuştu. 

Editör: NEZAHAT SUMBÜL