BİRÇOK ÜRETİM YAPILDI
Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen vatandaşlar ihtiyaçlarının karşılanması barınmadan gıdaya, arama-kurtarmadan destek organizasyonlarına kadar İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından her alanda yürütülen çalışmalar devam ediyor. Depremin meydana geldiği andan itibaren Bakanlık, Valilik, Belediye ve AFAD ile koordineli çalışmalara başlayan İl Milli Eğitim Müdürlüğü, deprem bölgesinde duyulan ihtiyaca göre meslek liselerin ilgili bölümlerinde üretim çalışmalarını başlattı. 

milli eğitim 3

PARMAĞINA YÜZÜK SIKIŞINCA! PARMAĞINA YÜZÜK SIKIŞINCA!

2 BİN ÖĞRETMEN BAŞVURDU
Depremin ardından ilk olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü Arama ve Kurtarma Birimi (AKUB) ekibi, Gaziantep ili İslâhiye ilçesine gidip arama ve kurtarma çalışmalarına katıldı. Müdürlükce yapılan duyuru sonucu kısa süre içerisinde 2000 öğretmen gönüllü olarak deprem bölgelerindeki çalışmalara katılmak üzere başvuru da bulundu. Çalışmalar hakkında bilgi veren Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran: “Gönüllü olan öğretmenlerimizden 200'ün üzerinde öğretmenimiz ihtiyaçlara göre farklı illerde deprem çalışmalarına destek olmak amacıyla deprem bölgelerine gönderildi. Öğretmenlerimiz deprem bölgelerinde barınmadan gıdaya, arama-kurtarmadan destek organizasyonlarına kadar her alanda yürütülen çalışmalara katılmaya devam ediyorlar. Bakanlığımızca kurulan psikososyal destek merkezlerinde evlatlarımızın moral ve motivasyonu için seferber olmuşlardır.”

milli eğitim 4

SEYYAR MUTFAKLAR KURULDU
SOBALAR GÖNDERİLDİ

Depremin ilk gününden itibaren Malabadi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin işlettiği Belediye Halk Ekmek Fırınında günlük 60 bin ekmek üretimi gerçekleştirildi. Deprem bölgelerine her gün düzenli olarak ekmek gönderildi. Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin personel ve öğretmenlerinden oluşan bir ekiple Gaziantep ili İslâhiye ilçesinde 10 bin kişi kapasiteli seyyar mutfak kuruldu. Mutfak ekipmanları ile ihtiyaç duyulan kuru gıda bakliyat ve içecekler bölgeye gönderildi. Mutfağımız, depremin ikinci gününden itibaren vatandaşlarımıza hizmet vermeye başladı. Müdür Kurtaran: “Mezopotamya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin personel ve öğretmenlerinden oluşan bir ekiple Hatay ilinde 10 bin kişi kapasiteli seyyar mutfak kuruldu ve vatandaşlarımıza hizmet vermeye devam etmektedir. Her iki meslek lisemiz tarafından kurulan 10 biner kişilik seyyar mutfaklarımızın ihtiyaç duydukları gıda ve malzemeler düzenli olarak bölgeye sevk edilmektedir.”

milli eğitim 2-1