*Mersin’deki Kelenderis Antik Kenti'nde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle yürütülen ve Batman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafından yapılan kazı çalışmalarında yaklaşık 2 bin 300 yıllık olduğu sanılan 3 başlı tanrıça ‘Hekate’ figürü ile Helenistik döneme ait seramiklere ulaşıldı.

BATMAN EKİBİ BULDU
Batman Üniversitesi çok sayıda medeniyetten izler taşıyan bölgelerde sezon kazıları yapıyor. Üniversite Arkeoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mahmut Aydın başkanlığındaki ekiple yapılan kazılarda tarihi zenginliğimize pek çok eser katılması hedefleniyor. Kelendiris Antik Kenti’nde Roma dönemine ait hamam, odeion (müzikal faaliyetlerin yapıldığı yer), bazilikal planlı kilise ve mozaiklerin bulunduğu bölgelerde kazı çalışmaları 36 yıldır devam ediyor.

ÜÇ BAŞLI FİGÜR…
Kazı alanında yaptıkları çalışma ve bulunan tarihi eserler hakkında konuşan Aydın: “Yaklaşık 20 santimetre boyunda ve 3 başı da tama yakın bir figür. Hekate kimdir ve Kelenderis'le ne alakası var diye baktığımızda, Muğla'da Lagina Antik Kenti'nde bir tapınağının olduğunu ve orada geçen bir yazıtta Hekate için 5 yılda bir düzenlenen yarışmalara katılan kentler arasında Kelenderis'in de sayıldığını biliyoruz. Ayrıca Hekate kutsal alanına saygı gösteren, oraya saldırmayacağını belirten kentler arasında Kelenderis'in de olduğunu biliyoruz. Bundan dolayı Hekate figürünün bu kazı alanında ele geçirilmesi anlamlıdır. Yaklaşık 2300-2400 yıllık eser, Helenistik döneme ait olduğunu değerlendiriyoruz” dedi.

REKTÖR DEMİR: “ÇALIŞMALARIMIZA
YOL GÖSTERECEKTİR”
Yapılan kazı çalışmasında bulunmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Prof. Dr. İdris Demir: “Antik değerlerin ve tarihi bulguların bilim için önemi oldukça büyüktür. Bu nedenle tarihimizi bilmek, yapacağımız bilimsel çalışmalarda bize yol gösterecektir. Kazı çalışmalarında emeği geçen herkese teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu. Öte yandan Aydın, eserin incelenmesinin ardından Silifke Müzesine teslim edileceğini belirterek, Hekate ile ilgili makale yazacaklarını ifade etti. (Haber Merkezi)

Editör: Yunus Yasak