BATMAN TEKSTİL ÜRETİM ÜSSÜYDÜ 
TEKSİAD kurucu Başkanı ve BATSO yönetim kurulu üyesi Mehmet Ali Öztürk, 475 tekstil firmasında 42 bin kayıtlı çalışan ile birkaç ay öncesine kadar günlük 1 milyon 200 bin adet parça ürettiklerini ifade etti. Tekstil sektörünün Batman’ın can damarı olduğunu söyleyen Öztürk; “Batman’da ne yazık ki kurumsal olarak çalışan ikinci bir istihdam alanı yok. Tekstil biterse, işsizlik yine had safhaya çıkacak, kahveler ile kafeler dolup taşacak” dedi.

MALİYETLER ARTTI, FİRMALAR DURUŞA GEÇTİ
Tekstil sektörünün Batman’ın adeta bel kemiği olduğunu belirten Öztürk, şöyle devam etti; “Bu sektör tek istihdam alanımız. Ne yazık ki ikinci bir istihdam alanımız yok. Tekstil biterse yüzlerce gencimiz işsiz kalır. Hiçbirimiz sokaklarda güvende olmayacağız. Bu sektörün bitiş sebeplerinden biri de maliyetlerin artık raydan çıkmış olmasıdır. Yüksek enflasyon ortamında kur’un baskılanması, üreticilerin finansa, krediye ulaşamaması, rakip üretici ülkelere nazaran maliyetlerimizin beş kat yüksek olması, Avrupalı müşterilerin ülkemizi gözden çıkarmasına neden olmuştur.”

“2 AYDA 100 FİRMA ÜRETİMİ DURDURDU”
Tekstil sektöründe bütün gider kalemlerinin orantısız bir şekilde arttığını da söyleyen Öztürk; “Son dönemlerde hükümetin politikalarıyla üretimin, istihdamın, ihracatın sürdürülebilirliği kalmamıştır. Bu şartlarda ne üretim ne istihdam ne de ihracat mümkündür. İşletmeler teker teker kapanmaya mahkûm bırakılmıştır. Son 2 ayda Batman’da 10 bin kişi işsiz kalmış, 100’ün üzerinde firma da üretime ara vermiştir. Acil çözüm önerilerimizden biri de kısa sürede kısa çalışma ödeneği devreye konulmalı. İşi olmayan işletme personeli bu ödenekten yararlandırılmalı.” (Çağdaş Özel)