*AK Parti Batman İl Başkanlığı, 27 Mayıs 1960 darbesinin 64. yıldönümü dolayısıyla basın açıklaması düzenledi. Milletvekili Ferhat Nasıroğlu’nun da katıldığı açıklamada darbelerin ülkeye verdiği tahribata dikkat çekildi.

MENDERES VE ARKADAŞLARINI ANDILAR
AK Parti İl teşkilatı 27 Mayıs 1960 darbesinin 64. yıldönümü nedeniyle il binası önünde basın açıklaması düzenledi. Milletvekili Ferhat Nasıroğlu, il yönetimi ve partililerin katıldığı basın açıklamasını İl Başkan Yardımcısı ve İnsan Hakları Birim Başkanı Mahmut Yıldız okudu. 27 Mayıs Darbesi’nin milli iradeden kopan bir zihniyetin ürünü olarak vicdanlara, hukuka, tarihe ve insanlığa silinmez bir leke bıraktığını ifade eden Yıldız: “Dönemin tek partili CHP yönetimiyle girdikleri seçim yarışında rekor oyla iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, kısa süre içinde gerçekleştirdikleri projelerle Türkiye'ye çağ atlatmışlardır. Milletimizin milli ve manevi değerlerini Anadolu'dan silmeye çalışan CHP iktidarının anti-demokratik uygulamalarını izale etmiş, tek parti rejiminin en büyük ayıplarından ‘Türkçe Ezan’ uygulamasını kaldırarak Anadolu'nun Ezan-ı Muhammedi'ye olan özlemini gidermişlerdir” dedi.

“BENZER SENARYO 15 TEMMUZ’DA YAPILDI”
Açıklamanın devamında şöyle denildi; “Doğrudan millete savaş açan cuntacı zihniyet, demokratik yönetime anti-demokratik yöntemlerle el koyarak seçilmiş yöneticileri tutuklamış, tiyatrovari ‘Yassıada Yargılamaları’ masum insanları hukuk dışı şekilde idam etmiştir. İdam edilenler Milletin Vekilleri değil bilakis demokrasi ve milli iradeye olan inançlarıyla Türk Milleti olmuştur. Üzerinden yarım asırdan fazla geçmesine rağmen benzer bir senaryo da 15 Temmuz'da sahnelenmeye çalışılmıştır. Ancak Milletimiz vakur duruşuyla, millet iradesi üzerinde tahakküm kurmak isteyenlerin oyunlarını 15 Temmuz'da son kez bozmuş; Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, 15 Temmuz'da demokrasi düşmanlarına en büyük dersi vermiştir. Bu vesile ile Türkiye'de darbe dönemlerinin kapandığını ve darbelere karşı mücadelemizi sürdüreceğimizi belirtiyor, demokrasi ve özgürlüklerin daim olması adına canlarını feda eden Adnan Menderes ile Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.” 

Muhabir: CEMAL GÜLER