Büyükşehir Belediyesi, daha estetik ve yeşil Diyarbakır için projelendirdiği çalışmaları bir bir hayata geçirmeye devam ediyor.
Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı, Sanayi Mahallesi’nde ikamet eden çocuk, yaşlı, genç ve kadınların yararlanacağı yeni bir yeşil alan oluşturmak için çalışmalara başladı.
Toplam 17 bin metrekare alan üzerine inşa edilecek olan yeşil kuşak projesinin 13 bin metrekaresi bitki alanı olarak değerlendirilecek.
Ekipler, yeşil alan olarak ayrılan bölüme farklı türlerde 1500 çalı, 278 ağaç ve mevsimlik çiçek dikecek. Mahallenin sosyo-kültürel durumunu göz önünde bulundurarak çalışma yürüten ekipler, 17 bin metrekarelik alanda kapalı tandır evleri de inşa edecek.
Yeşil alanın 3 farklı bölümüne çocuklar için oyun alanları oluşturulacak çalışmada yetişkinlere dinlenme alanı oluşturmak için belirlenen alanlara 13 adet çatılı piknik masası ve 25 adet de oturma grubu yerleştirecek.
Gece aydınlatma birimleri ile de gece kullanıma açık olacak olan yeşil kuşak projesinde gençler içinde bir adet basketbol sahası yapılacak.
İhalesi 6 Ekim’de yapılacak olan Sanayi Mahallesi Çevre Düzenleme Yapım İşi, yasal prosedürlerin tamamlanmasının ardından çalışmalar altyapı işlemleriyle başlayacak. (İHA)

Editör: Yunus Yasak