Batman Emek ve Demokrasi Platformu’nun organize ettiği 1 Mayıs kutlama programında işçi sendikaları işçi bayramını coşkulu kutladı. Halaylarla kutlanan programda siyasetçiler de mesajlar verdi.

1 mayıs işçi bayramı

HALAYLARLA KUTLADILAR
Batman’da 1 Mayıs işçi bayramı, Kadın Parkı’nda halaylar eşliğinde kutlandı. Petrol-İş Sendikası Batman Şubesi, Genel İş, Eğitim Sen, SES, TMMOB, Tabipler Odası, Deriteks, İHD, BTS, Tarım Orman Sen, Barış Anneleri, Yeşil- Sol Batman İl teşkilatı, HDP Batman Milletvekilleri, Yeşiller Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, KESK Genel Merkez yöneticileri, DBP Eşbaşkanı Keskin Bayındır ve işçilerin katıldığı programa mesajlar verildi. Bahar Kültür Merkezi sanatçılarının sahne aldığı etkinlikte halay ve şarkılarla 1 Mayıs kutlandı. Programda ilk sözü alan Petrol-İş Şube Başkanı Veysel Kartal: “Zamlar, alım gücündeki erime hayatı yaşanılmaz kılıyor. Başta kadın emekçiler olmak üzere tüm emekçilere gittikçe daha güvencesiz bir çalışma yaşamı dayatılıyor. Kadın işsizliği ve güvencesiz, kayıt dışı çalışma ortamlarında taciz, şiddet ve mobbing her geçen gün artıyor. İşsizlik aldı başını gidiyor. Hiçbir dönemde olmadığı kadar yurt dışına beyin göçü yaşanıyor. Artık böyle gitmez dedik, gerçekten de gitmiyor” dedi.

keskin bayındır

BAYINDIR: “ÖZGÜRLÜKLER KENTİ OLACAĞIZ”
Daha sonra kalabalık kitleye seslenen Demokratik Bölgeler Partisi Eş Başkanı ve Yeşil Sol Parti Batman Milletvekili adayı Keskin Bayındır: “Batman halkı çok emektar ve çok çalışkan bir halktır. Batman modern ve gelişmiş bir şehirdir. Ama bugün Batman yoksul bir kent ve umutsuz bir kent haline geldi. Bu, Batman halkının kaderi değil, bu Batman'ın emektarlarının, işçilerinin kaderi değil. Varlığınız bize güç veriyor. Batman'ı emek ve özgürlük kenti yapacağız. Onlar Hasankeyf'i sular altına, beton altına gömdüler. Biz de onları 14 Mayıs'ta sandığa gömeceğiz. Bu ruh, bu heyecanla biz 14 Mayıs'ta biz başaracağız. Milletvekili seçimlerinde 5-0 kazanacağız" diye konuştu.

DOLU, BESİCİLERİ DE VURDU DOLU, BESİCİLERİ DE VURDU

ibrahim akın

AKIN: “YENİ BİR BAHARI KUTLAYACAĞIZ”
Daha sonra söz alan Yeşil Sol Partisi Eş Sözcüsü İbrahim Akın, şunları söyledi: “Batman, emekçi kentidir. 14 Saat çalıştığımız halde maalesef açlık koşullarında yaşıyoruz. Batman ürettiği kaynağıyla bu ülkeye büyük zenginlikler katıyor. Emek, demokrasi, eşitlik bu kavramlar bizim için çok önemlidir. Özgürlüğün olmadığı yerlerde demokrasi olmaz. Yeni bir baharı halaylarımızla, türkülerimizle kutlayacağız. Tarihi bir seçim yaşıyoruz. Bu seçim çok önemli. Artık seçime 13 gün kaldı, iki oy kullanacağız. Birisi bizim açımızdan Kemal Kılıçdaroğlu, diğeri Yeşil Sol partimize. Emekçilerimizin 1 Mayıs’ı kutlu olsun.”

1 mayıs işçi bayram

işçi bayramı