Gerçekten de zaman değirmeni çok hızlı dönüyor. Çocukluğumuz, gençliğimiz nasıl geçti, nasıl bu kadar hızlı geçti diye şaşırıp kalıyorum…

Geçmiş ‘mazi’ olup gidiyor. Geçmişin mazi derelerine gittiğimizde hem seviniyor, hem de hüzünleniyoruz…

Galiba herkes için hüzün daha ağır basıyor…

Nice sevdiklerini yitirenlere bir sorun, mazi onlar için hüzündür…

Hangimiz geçen zaman sürecinde sevdiklerini yitirmemiş ki?..

**

**

Batman Çağdaş, bazen beni mazi derelerine götürüyor…

Kimi zaman hüzünleniyor, kimi zaman seviniyorum. Ancak şu gerçeği açıkça ifade ediyorum; zaman su gibi akıp gidiyor…

Gazetemizde ‘Batman’ın Fotoromanı’ diye bir bölüm var. ‘Öyle Bir Değişti ki Batman’ başlıklı eski fotoğrafların kullandığı köşeyi ilgiyle takip ediyorum.

Zamanın su gibi akıp gittiğini ve dünyanın fani olduğunu gözler önüne seren kimi çarpıcı fotoğraflar her zaman dikkatimi çekiyor. Geçtiğimiz gün gazetemizde yer alan eski Valilerimizden Sayın Necati Develioğlu’nun konu olduğu bir haber ve fotoğraf karesi, dünyanın ne kadar fani olduğunun bir göstergesi gibiydi…

İki spotluk haber şöyle:

**

**

“Yıl 1998… Dönemin Batman Valisi Necati Develioğlu, Batman’a konuk olan Türkiye Sakatlar Federasyonu eski Başkanı Ahmet Faruk Öztimur ile Batman eski Sakatlar Derneği yöneticilerinden Ahmet Günaydın ve Casim Maslak ile Batman’ın sokaklarında turlamışlardı. Öztimur, Antalya’nın Alanya ilçesinde 2012 yılında denize atlayarak yaşamına son vermişti. Batman Sakatlar eski yöneticisi Casim Maslak ise uğradığı saldırıda hayatını kaybetmişti. İşte Batman’da 20 yıl öncesinde o geziden geriye kalan kare.

DSP’nin iktidar olduğu dönemde Sosyal Hizmetler ve Politikalardan sorumlu Devlet Bakanı Hasan Gemici idi. Güneykent mahallesindeki eski ÇATOM binasını Sosyal Hizmetler teşkilatına kazandıran Gemici, tarihe olan tutkunluğuyla da biliniyordu. Batman’a her gelişinde Dicle Nehri kıyısındaki ‘Yol Geçen Hanı’nda dinlenen eski Bakan Gemici, objektiflerimize böyle yansımıştı. Gemici’nin yıllar önce dinlendiği bu mağara doldurularak kapatıldı.”

http://www.batmancagdas.com/yasam/batmanin-fotoromani-316-h58590.html

**

**

Evet, fotoğrafları bugün gibi hatırlıyorum. Demek aradan 20 yıl geçti.

Dönemin Valisi Sayın Necati Develioğlu, yaşlı bir bürokrat olarak biliniyordu. Oysa aktifti. Batman’da engelliler için bazı özel çalışmaları vardı. Amerikan Mobil’i olarak bilinen bugün Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından çok amaçlı olarak kullanılan yeri engellilerin yaşam alanı olarak belirlemişti.

Vali Develioğlu, dönemin Sosyal Hizmetler ve Politikalardan Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Hasan Gemici’nin kente gelişini fırsat bilip, Türkiye Sakatlar(Engelliler) Federasyonu Genel Başkanı Merhum Ahmet Faruk Öztimur’u da Batman’a davet etmişti. Merhum Öztimur, engelliler için çabalayan bir şahsiyetti.

Merhum Öztimur, bedensel engelli olduğundan, bir ara Batman Bedensel Engelliler Derneği yöneticisi merhum Casım Maslak tarafından destek almıştı. Çocukluğumda 19 Mayıs ve 5 Evler mahallelerinin çevresindeki boş tarlalarda karate çalışması yapıyordum. Merhum Casım Maslak ile o zaman tanışmıştım, çünkü kendisi de bazen karate çalışmasına katılıyordu. Kolundan hafif sakatlığı olduğu için Batman’daki engelliler için oluşturulan STK’da sorumluluk almıştı. Bugün o karadeki iki kişi de aramızda değil. Kendilerini rahmetle yad ediyor, Allah’tan rahmet diliyorum.

**

**

Evet, zaman su gibi akıp gidiyor. Dönemin Bakanı Sayın Gemici, Batman-Siirt il hududunda uzun bir araç konvoyu ile karşılanmıştı.

Yine Batman’dan karayolu ile ayrılırken, Batman-Diyarbakır il hududunda uzun bir araç konvoyu ile karşılanacaktı. Çoğu araçlar boştu.

Hiç unutmam o gösteriş amaçlı karşılama ve uğurlamaları eleştiren sert yazılar yazmıştım. Önemli olanın halka iyi hizmet vermek olduğunu, tüyü bitmemiş yetimlerin parasıyla bakanların karşılanmasının yersiz olduğunu yazmıştım. Sonraki yıllarda bu karşılamalar tarihe karıştı.

Yolgeçen Hanı Mağarası az fani yolcu ağırlamadı. Bakan Gemici de bunlardan sadece birisiydi. Karşılamalar, el üstünde tutmalar, ne yazık ki geçici makamlar içindir.

Batman Çağdaş’ın bizi maziye götüren ‘Öyle bir değişti ki Batman’ konulu köşesi önemlidir. İzlemeye devam edelim. Zira sadece bu kentin nasıl değiştiğini göstermiyor. Zamanın nasıl su gibi akıp gittiğini de gözler önüne seriyor. Dünya hayatına aldanıp, yanlışlara sapanlar için ibret belgesidir de…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.