*Batman’ın ek küçük sanayi sitesinin bulunduğu Hasankeyf kavşağından Binatlı (Bileyder) köy yoluna kadar 3 bin 820 dönümlük alan, Batman’ın artık yeni imar bölgesi. Akça (Tilmiz) köy içinin imar dışında kaldığı bu bölgeye 11 yapı katı izni verilmiş. Bir de yerel yönetim, Korik (Aydınkonak) mahalle çevresinin alanlarına da imar için ‘yeşil ışık’ yaktı…

*Batman’da gözlerin çevrildiği 500 yatak kapasiteli yeni hastane temelinin 2019’da atılması bu şehirde yaşayanların beklentisi. Şehrin sorunlarını burada yaza yaza belki de ilgili ve yetiklileri bezdirdik. Fakat okurların, bize hemen her gün e-mail atmaları ve bu sorunun takipçisi oldukları gerçeğini de unutmamak gerek…

YENİ İMAR ALANLARI
Batman-Hasankeyf karayolu kavşağından Binatlı (Bileyder) köy yolu, artık Batman’ın yeni imar alanının sınırı… 3 bin 820 dönümlük alan bu kent merkezinin bir parçası. Batman’a yakın köyler Tilmerç (Demiryolu), Ermi (Erköklü), Gırbereşik (İkiztepe) gibi köyler, petrol şehrinin birer mahallesi oldular... Şimdi de sırada Tilmiz (Akça) ve Bileyder (Binatlı) gibi kent merkezine yakın köyler de birkaç yıl sonra ‘mahalle’ statüsüne kavuşacak yerleşim birimleri…
Batman’ın yeni imar alanlarına ihtiyacı var. Batman-Hasankeyf karayolu güzergahında Binatlı köy yoluna kadar yolun sağ ve sol tarafında yer yer 400-500 metreyi bulan yeni imar alanına 11 kat yapı izni daha önce çıkmıştı.

Tilmiz (Akça) köyünün içi imar alanına dahil değil ama çevresindeki dönümlerce arazi, yeni yapılaşmanın adresi oldu. Best mezrası, YİBO ve yol güzergahı çevresindeki arazileri de içine alacak bu yeni imar alanında 3000’e yakın arazi sahibi tapusuna kavuştu. Yakın bir zamanda o bölgede yapılaşma kendisini hissettirecek.

Tilmiz (Akça) köyü kadar Aydınkonak (Korik) Mahalle sakinlerinin de bekledikleri ‘İmar’a yerel yönetimin ‘yeşil ışık’ yakması, bayram öncesinde o bölgedeki arazi sahipleri arasında çifte bayram havası yaşattı.

Her zaman söylüyoruz; bu şehri ekonomisini inşaat sektörü sırtlıyor. Yeni imar alanlarının açılmasıyla Batman kent merkezinin hem alan interlandı genişleyecek hem de yeni istihdamları açılacak.

Kabuğuna sığmayan bu şehrin yeni imar alanlarına ihtiyacı var…

**********

YENİ HASTANENİN TEMELİNİ ATMAK ZOR MU?
Bu şehrin ihtiyaç duyduğu 500 yatak kapasiteli yeni hastanesinin ihale aşamasını bitirmek çok mu zor?
Batman’ın acilen yeni hastaneye ihtiyacı var…
358 Yatak kapasiteli Bölge Devlet Hastanesi çok yetersiz…
Bu şehirde hastaların evinde tedavi görebilmeleri ve büyük şehirlere gitmekten kurtulmaları için ilgili ve yetkililerin harekete geçmesi gerekiyor…
Tek çözüm yeni hastanenin bu şehre kazandırılmasıdır…
Özel hastaneler her branşta doktor bulundurmuyor…
Bu sağlık yatırımına söz verenleri unutmadık…
Batmanlılar bu yatırımı unutmadı.
Şimdi sormak istiyoruz:
Batman’ın şiddetle ihtiyaç duyduğu yeni hastanenin temeli bu yıl içinde atılacak mı?
***********

SIĞINMACILAR BAYRAM TATİLİNDE
Şehrimiz son dönemde sığınmacıların tercih ettiği şehirlerden biri.
Turgut Özal Bulvarı, Gülistan caddesi ve diğer kalabalık güzergahlarda gezerken sanki Suriye’nin bir şehrinde gibi hissediyoruz.
Evet, her biri ülkelerindeki savaş ortamından kaçıp geliyorlar.
Sokakta gördüklerimiz her biri asker çağında.
Ama vatanlarını terk edip gelmişler.
Şimdilerde bayram tatili için Suriye’nin yolunu tutuyorlar.
O sığınmacılar için ‘artık memleketlerinde kalsalar’ diyen diyene…

***********

YOL MANZARASI
Üç yıl önce Güney Raman çevre yolu büyük umutlarla açıldı.
Batman-Diyarbakır güzergahının en işlek bölgesi bu yeni yol.
Batman Çağdaş, haftanın ilk gününde Batman çayı yatağının yer değiştirmesiyle yolun ne denli ürkütücü boyuta geldiğini manşetine taşıdı. Balpınar belde sakinleri ile o yol güzergahını kullananlar bu manzaraya çok tepkili.
Yolu koruyan tonlarca ağırlıktaki ısnat duvarları, karton gibi Batman Çayı yatağına savrulmuş... Demir bariyerler ise havada kalmış.
Batman Çayı üzerindeki yeni köprünün dibindeki yolun bir kısmını da su yutmuş. Güvensiz konumundaki yol korkutuyor.
Çok acil bir şekilde köprünün asfaltının yenilenmesi ve ısnat duvarına yeni önlemler alınması şart.
Ve en önemlisi Batman Çayı yatağının ele alınarak, o yol-köprünün bir bütün olarak düzenlenmesi gerekiyor...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Batmanlı derdi 2019-05-29 16:53:17

Arkadaşlar bence Batman da Bu 500 yataklı yeni devlet hastanesinin yapılmasını istemeyen batmanda bir MAFYA BOZUNTULARI VAR.Beş yıldır engeleniyor bu hizmet herşeyi hazır arsası yolu ulaşımı durumu cumhurbaşkanlığına kadar yazalım.

Avatar
Davut beyder 2019-05-29 16:20:17

Güney raman çevre yolunda imar ve altyapı belediye hemen yapması gerekir çünkü yatırımcıların gözü o bölgede.virde 500 yataklı yeni devlet hastanesinin temelini tüm batman halkı dört gözle bekliyoruz.sağlıkta gecikme olur mu .catandaş il il dolaşmaktan bıktı sağlık ararken sağlığnı da kaybediyor .sayın valimizden ve milletvekilimiz ziver beyden bu konuda biraz daha çaba çünkü yapsa yapsa valimiz ve milletvekilimiz güveniyoruz.