banner52

Batman turu...

17 Şubat 2017 Cuma 17:07
Bu haber 120 kez okundu

84 Yaşında kilim dokuyor

Batman turu...

Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf’te yaşamını sürdüren 84 yaşındaki Faris Ayhan, günümüzde unutulan meslekler arasında kilim dokumacılığını yaşatmaya çalışıyor. Namazlık başta olmak üzere yöreye özgü kilimleri dokuyup yerli ve yabancı turistlere satan Ayhan; “Yıllardır bu meslekten kopamadım. Ailemin geçimini dokumacılıktan elde ediyorum. İşim zor ama dokuma tezgahının başına geçmeden rahat edemiyorum. İşimi severek yapıyorum” dedi. (Reşat Yiğiz)

***************
112 Acil’i gereksiz arayanlara ceza
112 Acil çağrı merkezine gelen gereksiz çağrıların önüne geçmek amacıyla Kabahatlar Kanunu’na göre gereksiz çağrı yapanlara idari para cezası verileceği açıklandı. 112 Acil çağrı merkezine gelen ve çağrı alıcı personel tarafından karşılanan acil çağrıların 2016 yılı istatistiklerine göre gereksiz çağrı oranının yüzde 90 olduğu açıklandı. Bu doğrultuda 112 acil çağrı merkezine gelen gereksiz çağrıların en aza indirilmesi amacıyla idari para cezalı uygulamasının başlatılabilmesi için Valilik ve Sağlık Müdürlüğü’nün uyarısının ilgili birimlere ulaştığı öğrenildi. Böylece 112’yi gereksiz arayanlara 250 TL idari para cezası verilecek. (Abdurrahman Erin)Sigara cezası yağdı
Sigara bırakma kampanyasının sürdüğü Batman’da, denetim komisyonu aralarında ağırlıklı kahve ve cafelerin bulunduğu bazı işyerlerine para cezası yağdırdı. 4 ila 5 bin TL arasında değişen para cezası yazan ekipler, sigara küllüğünü bulunduran işyerlerini de uyardı. Kapalı mekanlarda sigaranın önüne geçilmesi için denetimlerini artırdıklarını kaydeden denetim ekibi görevlileri şöyle konuştular; “Gelen şikayetleri anında değerlendiriyoruz. Önce mekanları uyarıyoruz. Uyarıların dikkate alınmadığı kapalı alan mekanlarına bu kez para cezasını uygulamak zorunda kalıyoruz.” Öte yandan Batman’da sigara yasağına uymayan 50 işyerine para cezasının kesildiği öğrenildi. (Yunus Yasak)

Yorum Gönder


@name x