Batman Üniversitesi kentten çok uzak bir alanda inşa edildi ve hizmete açıldı. Artık üniversitenin uzaklığını vs tartışmanın bir anlamı yok.

Madem üniversite Xırık mevkiinde kuruldu ve şu anda binlerce öğrenci orada öğrenim görüyor. Üniversite artık kentimizin bir gerçekliğidir.

Şu saatten sonra üniversiteyi de kentimizin bir parçası olarak görüp, ona göre gelecek için yeni hamleler yapmamız gerekiyor.

Üniversite yakınında yeni bir köprünün yapılmasını elzem görüyorum…

Sadece günümüzü düşünecek olursak, yarınlarda sıkıntılarla karşılaşacağız. Vizyon sahipleri bu kentin 50 ve 100 yıl sonrasını da düşünmelidirler…

Üniversitemizin öğrenci kapasitesinin 30 bine dayandığı süreçte sadece Üniversiteye gidip gelen öğrencilerin ulaşımı üzerinden meseleye bakmamalıyız.

Bakınız, günümüzde bile Üniversite öğrencilerinin ulaşımları büyük bir sorun olarak karşımızda duruyor. Üniversitede rahatsızlanan öğrencilerin kente getirilmeleri bir sorundur.

Neden?

Çünkü Üniversite bir çıkmaz sokak konumundadır!..

Bu yazımı Sayın Valimizin ve Karayolları yetkililerinin özellikle okumalarını dilerim. Kentimizin yarınları için önerilerimi sunmak istiyorum.

Eğer Batman Üniversitesi bitişiğinde Dicle üzerinde yeni bir köprü inşa edilecek olursa,

hem çevredeki onlarca köy rahatlayacak,

hem de sürekli ulaşım araçları olacağından öğrencilerin sayısı 30 bini bulsa bile bir sorun yaşanmayacaktır…

BATMAN-MARDİN ULAŞIMI…

Batman Üniversitesi bitişiğinde kurulacak bir köprü Batman-Mardin arasındaki yolu hayli kısaltacaktır.

Şu anda Batman-Mardin arasındaki ulaşım Batman-Bismil-Çınar-Mardin hattı üzerinden sağlanmaktadır.

Diğer alternatif yol ise Batman-Hasankeyf-Gercüş-Midyat hattıdır.

Her iki hat için çok uzun ve dolambaçlı yol kat edilmektedir.

Oysa üniversite hattı üzerinden bir köprü inşa edilirse, Batman-Mardin arası yol hayli kısalacak, güzergahtaki köyler rahatlayacak, ciddi bir ekonomik kazanç sağlanacaktır…

Diyecekler ki Kantar Köprüsü var.

Doğrudur, Batman Üniversitesi’nin Hasankeyf cihetine düşen alanda Kantar Köprüsü hizmete açıldı.

Kantar Köprüsü onlarca köyümüz için büyük bir ihtiyaç idi.

40 yıllık bir özlem olan ve Aynkaflıların bile eyleme zorlayan o köprü nedeniyle başı ağrıyanlardan birisiyim.

Kayapınarlı vatandaşların köprü talepleri için yaptıkları eylemi köşemde değerlendirdiğimi değerli okurlarım hatırlayacaklardır. Bir iki paragrafını hatırlatayım: ‘Bakınız, temel ulaşım hizmeti için Kayapınarlılar (Aynkaflılar) bile yürüdü…

Kantar köprüsünün yapılmaması ve 30 yıllık projenin hayata geçirilmemesine isyan eden Kayapınarlıların eylemi, kentimizde bazı kurumların sorunlara ne kadar duyarsız kaldıklarının göstergesi olmuştu. Yeri gelmişken belirteyim; Kayapınarlıların eylemi sonrasında da olumlu bir gelişme yaşanmadı. Eminim saygıdeğer Aynkaflılar, şu anda şöyle düşünüyorlardır: Acaba o eylemle, taşıdığımız pankart ve attığımız sloganlarla uzaylılara mı seslendik ki kimse bizi muhatap almadı?

Batman’ın Gercüş ilçesine bağlı Kayapınar beldesi sakinlerinin bugüne kadar herhangi bir eylemle kamuoyu gündemine girdiğine tanık olmamıştım. Hafızam beni yanıltabilir ama, gerçekten şu an itibariyle Kayapınar’da, siyasi veya siyaset dışı herhangi bir kitlesel eylem yapıldığı konusunda bir bilgi anımsamıyorum. Ancak geçen hafta içinde Kayapınarlıların yürüdüklerine tanık olduk…

Ellerinde pankartlarla sloganlar atarak yürüyen kalabalık kitlenin Kayapınarlılar olduğuna pek çok kimse inanmak istemedi!.. 

Evet, demek oluyor ki bıçak kemiğe dayanınca, Kayapınarlılar da yürümek zorunda kaldı. Kayapınar ve çevresindeki onlarca köy sakinini yürüyüşe zorlayan şey, 40 yıllık özlem. 40 yıldır bir projenin hayata geçirilmesini bekleyen vatandaşlar, aldıkları bir duyumla yollara döküldüler…

Evet, gerçekten de köylülerimizin, halkımızın muhatabı kim? Uzaylılar olamayacağına göre, ilgili kurum yetkilileri neden bu halkı dikkate almıyor? Neden kimse ortaya çıkıp, açıklama yapmıyor?”

http://www.batmancagdas.com/kantar-koprusu-eylemi-makale,6318.html

Görüldüğü gibi köylerimizin hakları için en sert eleştirilerden bile kaçınmadım. Emeği geçenlerden Allah razı olsun, sonuçta o köprü hizmete açıldı. Kantar köprüsü inşaat halinde iken gerçekleştirilen örgüt saldırısını kınadığım için kimi kötü niyetlilerin tepkileriyle de karşılaşmıştım, hiç önemsemedim. Çünkü halkımızın çıkarları önemliydi. Kendini bilmezlerin eleştirilerine takılsam, hiçbir konuda kalem oynatmamam gerekir.

Evet, Kantar Köprüsü var. Ancak Üniversite yanındaki köprü çok önemli hizmetlere vesile olacak.

Şu değerlendirmeyi yaparken google haritasından çevreye baktığımda, yakınlarda ulaşım ağını göremedim. Dediğim gibi yeni bir köprü yapılırsa, hem üniversite öğrencileri rahatlayacak, hem ekonomik olarak köylülerimiz kazanacaktır. Önerimin dikkate alınması dileğiyle.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner97