* “Uçak seferlerimize sahip çıkalım, başka illere gitmesin” diye uyardık. Fakat maalesef bu şehre gelen uçakların yarısı başka illere kaydırıldı…

*Evet 1 Nisan’dan bu yana herkes görüyor ki; Batmanlıların, hava yolculuğunda ne çilelerle karşı karşıya kaldığını… Batman’da uçak bulamayanlar Diyarbakır, Şanlıurfa, Elazığ ve Mardin’e gitmek zorunda kalıyor…

SEFERLERİMİZE SAHİP ÇIKAMADIK
Evet, Batman hava yolculuğunda yine sıkıntılı günler yaşıyor.

Sanki, Batman’a daha fazla uçak seferlerinin gelmesini istemeyen bir güç var.

Kim, bu şehrin uçak sefer sayısını düşürüyor, anlamış değiliz.

Uçak doluluk oranının yüzde 100’lerde olduğu Batman’da, 1 Nisan’dan itibaren İzmir-Batman direkt seferlerin kaldırılması, İstanbul ve Ankara seferlerinin de yarı yarıya düşürülmesi; Batman’ı hava yolculuğunda geriletti.

Birkaç yıl öncesinde büyük umutlarla yapılan yeni apronu ile Batman limanında uçak sefer sayısının daha da artacağına yönelik vaatler vardı.

Hatta Erbil ve Kıbrıs’a bile haftada iki sefer düzenleneceğine dair sözler verilmişti.

Batmanlılar mutlu ve umutluydu.

Evet, umutlanmıştık. Şimdi ise o eski seferlerden bile olduk.

İŞ DÜNYASI HAREKETE GEÇMELİ
1 Nisan 2019 tarihinde önce günlerce “Uçak seferlerimize sahip çıkalım, başka illere kaptırmayalım” diye uyarılarımız olmuştu.

Maalesef uyarılarımız dikkate alınmamıştı.

Ve korkulan olmuştu.

Batman’da uçak doluluk oranı yüzde 100’lerde olmasına rağmen uçakların yarısı başka illere kaydırılmıştı.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Batman Hava Limanı Müdürlüğü, her ay uçak yolcu sayısının verilerini açıklıyor. Ayda 60 bin kişinin ortalama yolculuk yaptığı Batman limanında yılda 700 bin yolcu seyahat etmesine rağmen seferler düşüyorsa, bu şehre neden bu haksızlık yapılıyor, doğrusu anlamış değiliz.

Batman’ın iş dünyası harekete geçip eski uçak seferlerini istemeli.

Milletvekili Ziver Özdemir, eski uçak seferlerinin tekrar başlatılması için üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu söylüyor. Ticaret Borsası Meclis Oda Başkanı Beşir Altunç, Borsa olarak uçak seferleri için Ankara’da gerekli çalışmayı yürüteceklerini ifade ediyor.

Ticaret ve Sanayi Odası, Batman Ticaret Borsası, Esnaf-Sanatkarlar Odası ile Esnaf-Kefalet Kredi Kooperatifi’nden oluşacak bir heyet, Ankara’da Hava Yolları Şirketi’ni ziyaret edip ‘’Uçak seferlerimizi istiyoruz’ diye etkin bir kampanya yürütmeleri gerekiyor.

Bu ısrar ve etkili kampanyalar olmazsa; eski uçak seferleri bir daha zor döner.

GÜNDE 5 SEFER YETMEZ
Bakın, Batman’ın komşu ile bölgedeki diğer illerin uçak seferlerine?

Diyarbakır’a günde 30 sefer, Şanlıurfa’ya 15 sefer, Elazığ’a 12 sefer, Mardin’e 10 sefer, Van’a ise tam 15 sefer var.

Yaz tarifesi Batman dışında hiçbir il’i etkilememiş. Üstelik bazı illerin uçak sefer sayıları artmış.

Bölgede en az uçak seferlerinin yapıldığı il Batman… Günde 5 seferle sınırlandırılan Batman hava limanında mevcut uçaklarda yer yok.

Bu şehrin limanı, sefer bekliyor.

1 Nisan tarihinden itibaren uçak seferleri azalan tek il Batman.

Uçak seferlerini 600 bin nüfuslu bir şehirden esirgemek, uçak seferlerini düşürmek yapılmaması gereken en son şeydi.

Neden bu şehrin uçak seferleri azaltılıyor.

En modern ve en güvenli hava limanının olduğu bir şehirde insanların, daha fazla uçak seferi özlemlerini günlerce manşetimize, köşemize taşıdık.

İş dünyasının taleplerini günlerce dillendirdik.

Nedense yaz tarifesindeki uygulamanın önüne geçemedik.

Fazla uçak seferleri, bu şehre hep hor görüldü.

BU ŞEHRE YENİ SEFERLER ŞART
Batman Hava limanındaki apron hizmete açıldığında, verilen eski sözleri hatırlatmaya çalıştık.

Dinleyen bile olmadı.

1 Nisan öncesinden bir umut uçak seferlerimizin düşeceğinin altını çizdik. İlgili ve yetkililere anımsatmayı da bir görev bildik.

Ne THY ne de Pegasus Hava Yolları yetkilileri, Batman’ın talebini dinlemedi.

Evet, turizm sezonundayız.

Şu günlerde tur operatörleri, kafileler halinde Batman’a turist getiriyor. Tarihi ilçe Hasankeyf’i görmeye gelen konuklar, günü birlik kalıyor bu şehirde. Oysa hava yolculuğuyla da Batman’a gelmek isteyen turistler, mecburiyetten Diyarbakır ya da diğer illerin hava limanını kullanıyor.

Batman’ın iş dünyasının temsilcileri, zaman geçirmeden bu şehrin uçak seferlerinin artırılması için yeniden devreye girmeli. Batman limanında uçak sefer sayısının artırılması için çabalamalıyız… Batmanlıların komşu illerden kurtulması için eski uçak tarifesinin yeniden başlaması lazım.

Kısacası; Batman’a mevcut uçak seferleri yetmez…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
EMİN 2019-04-16 11:16:09

Batmanımızın vizyon sahibi siyasetçilere ihtiyacı var. Bu siyasetçiler döneminde memleket hep geriye gitti. her yerde hızlı trenler, şehir hastaneleri, fabrikalar , uçak seferleri olurken bizdeki duruma bak. Bu siyasetçilerden kurtulmadıkça durum değişmez

Avatar
Mesut Gezer 2019-04-15 18:07:13

Sayın arif bey yazılarınızı yıllardır takip ediyorum. Batmanımızda sizin kadar sorunları takip eden gazeteci yok. Hatta maşAllah ilgili arkadaşlara gerekli bütün bilgi yok ve aklı gösteriyorsunuz ama gel görki Dediğiniz gibi seferler iptal edildikten sonra ilgili şahsiyetler 'üzerime düşeni yapacağım' ve 'gerekli temasları sağlayacağım' demişler. Yav ALLAHınızı severseniz bu saatten sonra kim sizi kaale alır. Sayın ilgililer keşke Arif ARSLAN bey bu haberleri bas bas yazarken örgütlenip ankarada temasa geçseydiniz.bari giderken batman çağdaş gazetesinin bu konuyla ilgili bütün haberlerinde getirin. Birde arif bey'i getirin Batmanımıza daha çok faydası olur.

Avatar
NECMEDDİN CAN 2019-04-16 12:27:14

Eski seferleri geri getirmek için uğraşırken Antalya seferleri yine güme gidecek

Avatar
mehmetşah güneş 2019-04-15 19:35:52

arif abe sizde olmasaniz batmanin onemli sorunlarini kimse gormiyecek yurtsever batmanli kişiliğinizle gurur duyuyorum seni tebrik ediyorum var ol

Avatar
Mustafa yavuz 2019-04-15 18:15:38

Batman’ı sadece kendi nufüsü ile tanımlamamak gerekir. Çevre ilçe ve illerin Nufüs potansiyeli de eklendiğinde en az 1 milyonluk bir nüfusun bu hava alanından faydalandığı gerçeği de var...Siirt veya Şırnak ve Mardin ile Diyarbakır’ın örneğin Silvan veya bismil ilçeleri de buradan besleniyor. milletvekillerimiz hikaye maalesef...