İnsanlığa karşı vazifelerimiz olduğu gibi, içerisinde yaşadığımız topluma ve çevremize karşı da vazifelerimiz/görevlerimiz, sorumluluklarımız vardır. Hepimizin bu sorumluluk bilinciyle hareket etmemiz gerektiğine inanıyorum.
Bu köşede günlük yazılar yazıyorsam, topluma karşı vazifelerimi yerine getirmeye çalışmanın sorumluluk bilinciyle hareket ettiğim içindir.
Ancak hayatın her alanında görevlerimizi yapmalıyız.
Gazetemizin, kentimizin dününe ait nostalji içeren, "Öyle bir değişti ki Batman" yazı dizisini bilirsiniz.
Bu yazı dizisinin (27 Nisan 2019 tarihli gazetemizdeki) 'Batman'ın Fotoromanı 551' dizisindeki 3 karede fotoğrafım vardı. 4. karesini ise zaten ben çekmiştim.
http://www.batmancagdas.com/…/batmanin-fotoromani-551-2-h63…
**
**
HASANKEYF FAALİYET ALANIMIZDI...
Yıl yanılmıyorsam 2002 idi. Bu kare fotoğraflardan da anlaşılacağı gibi Hasankeyf'te bir sürü faaliyet yürütüyorduk.
Bütün faaliyetlerimiz, daha doğrusu hizmetlerimiz kentimiz içindi.
Kentimizin tanıtımına katkı sunmaya çalışan gönüllülerdik...
Hasankeyf'in tanıtımına gönüllü katkı sunarken, ayrıca insanlığa önemli mesajlar veriyorduk.
O tarihlerde TEMA Vakfı Batman şubesinin bir gönüllüsüydüm.
"Türkiye Çöl Olmasın" temel şiarıyla önemli çalışmalara imza atan TEMA Vakfı'na, Batman'da ciddi destek sunmuştuk.
Batman Çevre Gönüllüleri Derneği'nin yöneticileriydik.
Şahsen hem TEMA Vakfı'nın, hem de Batman Çevre Gönüllüleri Derneği'nin basın sözcülüğünü yapıyordum.
Hasankeyf biz çevrecilerin faaliyet alanıydı. Çevreciler olarak Hasankeyf'te geniş bir çevre temizlik kampanyası yürütmüştük.
Sayın Abdulvahap Kusen yine Belediye başkanı idi ve kampanyamıza katılarak destek vermişti. Sayın Recep Kavuş, Dr. Nuri Kaya, Zeki Taş, Veysi Şimşek ve sayısız duyarlı gönüllümüzle Hasankeyf'te çalışmalar yürütüyorduk.
Ayrıca Hasankeyf'te TEMA Vakfı tanıtım standını açarak Türkiye'nin ve kentimizin çöl olmaması için topluma anlamlı mesajlar veriyor, broşür dağıtıyorduk.
**
**
Yine Hasankeyf Kalesinde kentimizin tanınmış Ressamı Sayın Ahmet Güneştekin ve program için kentimize gelen ünlü programcı Sayın Coşkun Aral'a, TEMA Vakfı önlüğünü giydirmiş ve basının karşısına çıkmıştık.
Dönemin Batman Valisi Sayın Efkan Ala da etkinliğe katılmıştı.
TEMA Vakfı Kurucusu Prof. Dr. Hayrettin Karaca'yı Batman'a davet etmiştik.
Sayın Hayrettin Karaca'yı, TEMA yöneticileri olarak Diyarbakır Havaalanında Sayın Hasan Erdal, Sayın Vahap Asma ve dönemin Batman İl Milli Eğitim Şube Müdürü Sayın Hilmi Tuna ile birlikte karşılamıştık.
Üniversite çok amaçlı salonunda o zaman bir konferans vermiş, ardından Örmegözü köyünde fidan dikmiştik.
Sayın Karaca ile daha sonra Final Dershanesi'nin Hasankeyf yolu üzerindeki Maliye Ormanı alanındaki fidan dikim etkinliğine katılmıştık. O zaman dönemin Vali Yardımcısı Sayın Kemal Cirit ve Final Dershanesi Müdürü Sayın Ramazan Bozkurt ve öğrencileriyle fidan dikmiştik.
**
**
O tarihlerde Batı Raman'da yaklaşık 2 milyon meşe palamudunun toprakla buluşturulması hizmetine ciddi destek ve katkı sunmuştum.
Dönemin Çevre ve Orman Müdürü İbrahim Ulusoy'un kulakları çınlasın.
Batı Raman Dağı'nın yeşillendirilmesi, Batman'a yeşil kuşak kazandırılması düşüncesini dillendiriyorduk.
Dönemin Valisi Sayın Efkan Ala, Bizim düşünce olarak dile getirdiğimiz ve mücadelesini verdiğimiz yeşil kuşak için projeye start veren Sayın İbrahim Ulusoy'a tam destek vermişti. Günlerce soğuk havalarda çevrecileri, öğrencileri, kamu kurum ve kuruluşlardan askerler ve polisler dahil gönüllüleri meşe palamudu dikim alanına taşıdık, herkes görevini yaptı. Palamutlar filizlenince Hayrettin Karaca, Efkan Ala ve gönüllülerimizle birlikte Batı Raman'ı dolaşmıştık. Prof. Karaca, filizlenen palamutları gördükçe, çocuklar gibi seviniyordu.
http://www.batmancagdas.com/…/batmanin-fotoromani-550-h6311…
İki günlük yazı dizisinde Batman'ın dününe ait faaliyetlerimiz üzerine bu bilgileri vermek istedim. Bütün organizasyonlarda gönüllü olarak görev aldım. Hiç pişman değilim ve yaptığım çalışmalardan büyük mutluluk duydum.
Toplum yararına faaliyetlerde bulunmayı dini bir ibadet gibi değerlendiriyorum. Rabbim bize daha fazla insanlığa hizmet için yardımcı olsun, bize güç ve kuvvet versin, amellerimizi riyadan uzak tutup, rızası için kabul etsin.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.