Yıllar önce Batman Valiliği tarafından Vali Başkanlığında düzenlenen İl Koordinasyon Kurulu toplantılarını kaçırmazdım.

O toplantılarda basın mensuplarına söz ve soru hakkı verilirdi.

Bu kentin tüm sorunlarıyla ilgili olduğumdan ve çözümü için kafa yorduğumdan sorular sorar, eleştirilerden kaçınmazdım. Söz konusu toplantıya katılan dönemin kimi yöneticileri benim söz almamdan rahatsızlık duyardı!..

Bir an önce toplantının sona ermesini isteyen ve kent sorunlarına kafa yormayan yöneticilere sadece üzülürdüm…

Yeri gelmişken hatırlatayım; önemli başka bazı toplantılarda soru sormak için el kaldırdığımda, bir dönemin iktidar Milletvekili beni kast ederek ve hatta ismimi anarak yüksek sesle “Toplantı uzayacak. Öyle rahat bırakmaz bizi” demişti.

Ben de cevaben, ‘Ne yapalım, sorunlara seyirci mi kalalım? Böyle toplantılarda söz almamızın nedeni kenti sahiplenmektir’ demiştim.

**

**

Günümüzde yapılan İl Koordinasyon Kurulu toplantılarına katılmadığım için işleyiş nasıldır, basın mensupları soru sorabiliyorlar mı, soruyorlar mı konularında bilgi sahibi değilim.

Yine basın toplantılarına da pek katılmıyorum. Oralarda da gazetecilerin çok soru sorup sormadıklarını, hangi meslektaşımın daha çok soru sorduğunu bilmiyorum.

Mesela aylar önce Dicle EDAŞ Genel ve Bölge Müdürlerinin katıldığı toplantıya davet edilmiştim. Orada önemli sorular sormuş, izlenimlerimi de (öncekilerde olduğu gibi) sizlere sunmuştum.

Gazetecilik sorumluluk gerektirir.

Sorumluluk bilinciyle hareket ederken, toplumun, kamunun avukatlığını yapmak zorundasınız.

**

**

BU KAMPANYA DESTEKLENMELİDİR…

Bu konuya girme nedenim düzenlenen 3. Dönem İl Koordinasyon Kurulunda sayın valimizin yaptığı konuşmadır.

Çevreci çıkışlarını takdirle karşıladığım Sayın Valimiz, ‘Temiz Çevre, Temiz Batman’ kampanyası başlattıklarını söylemiş. Önce o haberin gazetemizdeki spotuna bakalım:

“3. Dönem İl Koordinasyon Kurulu toplantısına Başkanlık eden Vali Ahmet Deniz, Karayolları ile Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne talimat verdi. Batman il sınırları içindeki karayolları etrafında gördüğü çöp atıklarının şehrin imajını olumsuz yönde etkilediğini ifade eden Vali Deniz, şunları kaydetti: ‘Buradan herkese sesleniyorum: artık yolların etrafına katı atıklara izin verilmesin. Yolların kenarlarına çöp dökene ağır cezalar uygulayın. Temiz çevre, temiz Batman kampanyası başlattık. Yol kenarlarındaki çirkin manzaralara izin vermeyelim.”

Sayın Valimiz çok önemli bir soruna dikkat çekmişler gerçekten. Batman’ın çevre yolları kenarlarına, Batman Çayı ve çevresine atık, moloz ve çöplerini döken nice utanmazlarımız gerçeğini biliyorsunuz.

Batman Çayı, Batman Belediyesi Diyarbakır karayolu köprüsü yanındaki Belediye su pompaları çevre caddeleri başta olmak üzere pek çok yere yüzlerce kamyon çöp dökülmüştü yıllar önce. O çöpleri görüntüleyip Batman Kent Konseyi’nin gündemine taşımıştım.

Sonra ne olduğunu hatırlayacaksınız; Batman Valiliği, Batman Belediyesi, TÜPRAŞ, TPAO, DSİ işbirliğini sağlayarak yüzlerce kamyon çöp ve molozu temizletmiştik.

**

**

Yıllardır ‘Temiz çevre, temiz Batman’ diye çırpındığımı biliyorsunuz. Daha temiz ve sağlıklı bir çevre için gönüllülük temelinde de uğraşlar verirken, toplumun tüm kesimlerine mesaj vermekteyim.

Sayın Valimizin bu konudaki hassasiyetine katılıyorum. Geçtiğimiz günlerde Üniversite yolunda kurumaya başlayan orta refuj ağaçlarını yazdım. Vali Deniz, konuya duyarlılık gösterip, talimat vermişti. Önceki gün son durumu yerinde görmek için Üniversiteye kadar gidip geldim. Orta refuj ağaçlarının etrafı temizlenmiş kazılmıştı. Ağaçlar sulanıp, budanmıştı. Buna vesile olmak benim için dünyalar değerindedir.

Valimizin temizlik konusunda başlattığı kampanyayı da destekliyorum.

Temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamak herkesin temel hakkıdır. Bu hak mevcut anayasada bile “Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir" denilerek güvence altına alınmıştır.

Herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum.

Vali, Çevreciler çağrı yapmasalar bile Temiz Çevre, Temiz Batman mutlaka olmalıdır. Bu bir insani ve dini görevdir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.