Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan ve City Univercity of New York’ta dersler veren hemşerimiz Sosyolog Doktor Mücahit Bilici Batman’daydı.
Mazlumder Batman Şubesi ve Hürbakış İnternet Gazetesinin organize ettiği “Ortadoğu’daki Gelişmeler ve Kürtlerin Geleceği”konulu güzel bir konferansa şahit olduk.
Belediye Konferans Salonunda hemen hemen hiçbir koltuğun boş kalmaması hem konuşmacının niteliğini ve hem de konunun ehemmiyetini vurgular gibiydi.
Mücahit Hocamızın Konferansından önemli bazı başlıklar şöyleydi;
*Türkler Kürtlerden korkmadıkça (nazarı dikkat) Kürtlere hakkını vermeyecektir
*Kürde denilmelidir, istersen ayrıl, istersen kal. Her durumda biz kardeşiz.
*Eğitimi olmayan insanlar edilgen konumundadır
*Kürt sorununda süreci destekliyorum. Ama bana göre hala eksiklikler mevcut.
*Haksız insan silaha ihtiyaç duyar. Haklı insanın en büyük silahı ise haklılığıdır
*Mısır’da katliamlar işleyen zalimlerin sonu zilletli bir son olacaktır
*Bugün Mısır’da yaşananlar Müslüman bireyin doğuşudur
*Bugün Müslümanlar Demokrasiye muhtaçtırlar. Batıya inat demokrasi istemelidirler
*Her şeyi Amerika’ya bağlayanlar Allah’ın iradesini yani kaderi hafife alıyordur.
*Diktatörler dökülüyor. Çünkü tarih saati ve kaderin adaleti işliyor
*Saf haklılık kaderin bıçağı gibidir. Birey artık Allah’ın kudretine uç olmuştur
*İmandan gelen hürriyet karşısında katliamlar çaresiz kalacaktır
*Müslüman kişi sadece kendi milletinin değil, diğer uluslarında haklarına duyarlı olmalı
*Kardeşlikten şüphesi olan kardeşlik, eşitlikten şüphesi olan da eşitlikten dem vuruyor
*İslam ile demokrasinin bağdaşamayacağı iddiası sadece demokrasi cahili bazı Müslümanlar için değil, İslam cahili veya İslamifobik kimi çevrelerin durum tespitinden ziyade bir önyargı veya keşke’sidir
Evet, sayın okuyucular. Her biri ayrı bir yazı konusu olabilecek birçok durum tespitinde bulunan Mücahit Hocamızınbusöylemlerine katılmamak elde değil.
Konferansa gölge düşüren tek bir durum vardı; Klimanın azizliği. Belediye Başkan vekilimiz Sayın Temel klimanın çalışmadığından sanırım habersizdi. Oturduğumuz yerde terden ıslandık. Konuşmacı Mücahit Bilici Hocamız bizden daha fazla efor sarfettiğinden ötürü bizden daha kötü bir durumdaydı ve bunu ifade de etti
Ayrıca moderatör arkadaşımıza bir Hanımefendi sitem etti. Sitemini Kürtçe dile getiren Bayan, “o kadar elimi kaldırmama rağmen bana söz hakkı vermediniz” dedi.
Bazı vatandaşlarda meramlarını Kürtçe yaptı. Ancak çok iyi Kürtçe bilmesine rağmen Hocamız anlamadı. Dahası bizde anlamadık. Sanırım Gorani veya Sorani lehçesindeydi
Evet, saygı değer okuyucular. Batman’dan sessiz sedasız bir toplum mühendisi geçti.
Amerika Birleşik Devletlerinde dersler veren, konferanslar için ordan oraya koşturan bir hemşerimiz olması beni gururlandırdı. Bir şekilde telefonuna ulaştım ama çok geçti. Çünkü İstanbul’a varmıştı bile. Hâlbuki Hocamıza daha birçok sorular soracak, tahlillerinden istifade edecek, yüksek lisans ve doktora konusunda tavsiyeler isteyecektik. Aradığımda çok güzel bir şekilde karşıladı. Zaten ilmen ve fikren terakki etmiş insanların ortak özelliğidir tevazu. Milli ve manevi değerlerine sahip bu tarz insanların sohbetinde bırakın sıkılmayı, bitmemesi için dua bile edersiniz. Ama bitti. İnşallah ileriki bir tarihte kendisiyle tekrar görüşürüz. Güle güle Mücahit Hocam
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.