** 70 Yıllık petrol kentinin dününe tanıklık yapan gazetelerin başında Batman Çağdaş geliyor. Neredeyse 100 gündür Batmanlı okurlarımızı, geçmiş günlere götürüyoruz. Gerek şehrin ‘dünü ile bugünü’nü  gerekse de spor aktivitelerindeki maziyi sayfalarımıza taşıyoruz.

** Yurt dışından ve yurt içinden arayan okurlarımız, zevkle takip ettikleri ‘nostalji’ köşelerinin devam etmesini istiyor. Batman Çağdaş’ın ‘sararan’ arşivinde öyle ilginç kareler var ki; her biri birbirinden değerli.

ŞEHRİ ANLATAN KARELER
1955’te Belde, 1957’de İlçe, 1990’da ‘İl’ olan Batman, belki de yakın bir tarihte de ‘Büyükşehir’ olacak.

70 Yıllık bir şehrin dününü anlatan kareleri, siz değerli okurlarımızla paylaşıyoruz.

Yerel bir gazetenin görevi de kentinin dününü, mazisini okurlarına aktarmaktır.

Bu şehrin belleğini oluşturan Batman Çağdaş, çok az sayıda medya kuruluşunun yer verdiği ‘nostalji’ köşelerine yer veriyor.

Yaklaşık 35 yıllık yayın yaşamında şehrini her platformda tanıtan bu gazete, saygın basın kuruluşlarından aldığı sayısız ödüllerin yanı sıra şehrin henüz 100 bin nüfusu bulmadığı dönemini yeni jenerasyona aktarıyor.

Bu şehirden kimler geldi, kimler geçti…
Dönemin parti liderlerinin o eski Cumhuriyet meydanında yaptığı mitingler, şehrin kalbi konumundaki Turgut Özal bulvarının asfaltsız olduğu, tek-tük yapının dışında binaların olmadığı Kültür, GAP, Belde ve Gültepe gibi mahallelerin ekili alan olduğu dönemleri sadece bu gazete okurlarına paylaşıyor.

ŞEHRİN DÜNÜNÜ ANLATAN GAZETE
Yıllardır ‘yaşam, yerelden başlar’, ‘Batman’ın gözü, kulağı, dili’ sloganıyla hareket eden Çağdaş, petrol kentinde olup biten her şeyi okurlarına sunmaya çalışmıştır.

İddia ediyoruz; ülke genelinde çok az gazete bu tür nostaljileri okurlarına sunabilir.
Her gün geçmişteki 10 eski fotoğrafı, Çağdaş’ın okurlarına sunup petrol kentinin nasıl hızla geliştiğini gözler önüne seriyoruz.

Hiçbir ajansa abone olmayan ama ajanslara haber üreten bu yayın organı, hep ilklerin öncüsü olmuştur…

Yerel gazetelerin görevleri arasında kendi şehrinin dününü, tüm gerçekliğiyle anlatabilmesidir. 35 Yıllık yayın süresinde neredeyse 10 bin sayıya ulaşan bu yayın organının ödül sayısı da 100’e merdiven dayamıştır.

Batman Çağdaş, hurufattan, tipoya, entertibe ve ofsete geçişlere hep basamak basamak ulaşmıştır. Aslında bu gazetenin el dizgisi ve günümüzün teknolojisine olan geçişinin karelerini belki sizlere aktarmakta yarar var.

Ancak bizim önceliğimiz bu şehrin, dününü okurlara hatırlatmaktır.

OKUL GİBİ GAZETE
Bölgede hatta Batı’da birçok üniversitenin bünyesinde İletişim Fakülteleri vardır.
Bu bölümlerde mezun olanlar ne yazık ki; bu işin alayından yani çekirdekten yetişenlerin oldukça gerisinde kalıyor.

Eski yerel gazeteler bir bakıma birer İletişim Fakültesi gibidir…

Kısıtlı imkanlarla bu mesleği sürdürenlerin hayat hikayelerini dinlemek gerekiyor.

Zor koşullarda gazetecilik yapmak her babayiğidin harcı değildi…

El dizgisiyle gece yarılarına kadar çalışıp, gazeteler okurlara ulaşılırdı…
Şimdi böyle mi?
Ajansa abone olup, maillerle gazete çıkarmak tatlı rekabeti de bitirdi.
Ajansın bir haberini 10-15 gazetede aynı cümlelerle görmek mümkün!

Eski teknoloji elbette güçtü ama gazetenin her köşesinde büyük bir emek vardı.
Kısacası eskiyi arıyor bir çok kişi…
Çünkü Batman Çağdaş’ta yayımlanan nostalji köşeleri gibi.

BATMAN, DAHA DA DEĞİŞECEK
20-30 Yıl öncesinde Batman’ın bu denli gelişeceğini kimse kestirmiyordu…

Bugün Turgut Özal bulvarı nasıl hızla değiştiyse; şehrin yeni imar alanı olarak belirlenen ‘Doğu’ tarafı yani Batman-Hasankeyf karayolunun Binatlı (Bileyder) bölgesine kadar en geç 10 yıl içinde büyük bir yapılaşmanın adresi olacak.

Nasıl Batman’ın eski karelerini sizlerle buluşturuyorsak, yeni imar alanının kareleri de 10-15 yıl sonra siz okurlarla buluşturma imkanı olacak belki de…

Elbette sadece Batman-Hasankeyf karayolu değil, yeni hastanenin yapılacağı ve önümüzdeki yıl maçlara ev sahibi yapacak stadyumun önünden geçen Güney Raman Çevre yolu da yapılaşmanın önemli adreslerinden olacak.

Şehrin artık hızla gelişen bölgelerinden biri de bu adresler olacak.

Şehir merkezinin yeni imar alanlarına ihtiyacı var.

Şehir trafiğini rahatlatacak olan Güney Raman ve gündemde olan Kuzey Çevre yolu, Batman’ı belki de gelecek 10 yılda 1 milyonluk şehrin eşiğine getirecektir.

Bugün aktardığımız ‘nostalji’ köşelerini bir kaç yıl sonra şehrin yeni gelişen bölgeleri için yazacağız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100