KOAH’A DİKKAT!

29 Eylül 2016 Perşembe 17:52
Bu haber 1052 kez okundu

** Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Esra Karakaya, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) ile ilgili açıklamalarda bulundu. Karakaya: “Bu hastalık sinsice ilerler ve genelde 40 yaşından sonra belirti veriyor” dedi.

KOAH’A DİKKAT!

“SİNSİCE İLERLEYEN BİR HASTALIK”

Medicalpark Batman Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Esra Karakaya, KOAH hastalığıyla ilgili kamuoyunu bilgilendirdi. Dr. Karakaya: “Bu hastalığın en kötü yanı, bronşlarda oluşan tıkanmanın bir daha düzelmemesi ve tedavi olunmaz ise hastalığın sinsice ilerlemesidir. Hastalığın en önemli nedeni sigara bağımlılığıdır ve genellikle 40 yaşından sonra belirti vermeye başlar. Hastalık sinsi ilerlediği için ve sigara bağımlıları öksürük, balgam çıkarma gibi şikâyetleri önemsemedikleri için KOAH teşhisi konduğu zaman hastalar akciğer kapasitelerinin önemli bir kısmını kaybetmiş olmaktadırlar” dedi.

“TÜRKİYE’DE 5 MİLYON KOAH’LI VAR”
Ülke genelinde 5 milyona yakın KOAH hastası bulunduğunu söyleyen Karakaya, şöyle devam etti “Hastaların önemli bir sayısı hastalıklarının farkında olmayıp öksürük, balgam çıkarma ve nefes darlığı gibi şikâyetleri çok rahatsız edici olmadıkça doktora gitmemektedir. Yıllar geçtikçe bu zararlı gazlar ve maddeler bronşların ve hava keseciklerinin yapısını bozmaya başlar. Bunun sonucunda bronşların hastalanmasıyla tıkayıcı bronşit, hava keseciklerinin harabiyeti ve parçalanması ile amfizem ortaya çıkar. İşte KOAH adı altında bu iki hastalık yer almaktadır. Akciğerler bu hastalık ile erkenden yaşlanır ve bozulur. Çünkü KOAH ilerleyici bir hastalıktır. Ancak sigaranın bırakılması ile hastalığın ilerlemesi yavaşlar. KOAH için kullanılan ilaçlar sadece hastaların nefes darlığı şikâyetlerini azaltmak için kullanılır. Bu nedenle KOAH tedavisinin temelini sigarayı bırakmak oluşturur.” 

Yorum Gönder


@name x