banner52

Gözdeki kitleye ameliyatlı çözüm!

10 Ekim 2016 Pazartesi 17:51
Bu haber 419 kez okundu

** Batman Medicalpark Hastanesi Op. Dr. Ali Taşkıran, halk arasında “gözde et” olarak bilinen pterjium rahatsızlığına ilişkin önemli bilgiler verdi.

Gözdeki kitleye ameliyatlı çözüm!

“ERKEKLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜYOR”

Pterjium’un, ülkemizde yaygın görülen bir hastalık olduğunu söyleyen Op. Dr. Ali Taşkıran, “Pterjium (gözde et) kornea adı verilen gözün en ön saydam tabakası üzerine gözün beyazında genellikle burun tarafına et yürümesidir. Erkeklerde daha sık görülen Pterjium, açık havada ultraviyole ışığına maruz kalan insanlarda yaygındır. Ülkemizde % 2–4 oranlarında görülür. Pterjium başlangıçta burun tarafında kızarıklık ve kabarıklık olarak belirti verir, kızarıklık, yanma, batma şikâyetleri yapar, daha sonra kornea üzerine yürüyerek görmeyi bozar hatta belli safhadan sonra tedavi edilse dahi astigmat ve leke yapacağından görmede bozukluk kalıcı olabilir” dedi.

“GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ ÖNEMLİ”
Hastalıktan korunmak için açık havada güneş gözlüğü kullanılması gerektiğini açıklayan Op. Dr. Ali Taşkıran, şöyle devam etti: “Pterjium, sadece estetik bir sorun değildir bu nedenle tedavisi gerekir. Bazı insanlar tarafından Pterjium sadece kızarıklık olarak algılanmaktadır. Erken dönemde sadece kızarıklık olmasına rağmen kornea üzerine yürüdüğünde, deformasyon ve lekeye yol açar ve sonradan tedavi edilse dahi astigmat ve lekeler, görmeyi azaltır. Erken dönemde kızarıklık ve yanma için kullanılan damlalar şikâyetleri azaltır. Ameliyat sadece damlayla uyuşturularak yapılmakta ve özel doku yapıştırıcısı kullanıldığından iyileşme çabuk ve rahat olmaktadır. Bu teknikle yapılan ameliyatlarda elde edilen başarı ve memnuniyet çok yüksektir.”

Yorum Gönder


@name x