Batman Belediyesinin yeni döneme BDP ile gireceği malumun ilanından öte bir şey değildi.
Bunu bilmek için müneccim olmaya gerek yoktu
Hayırlı, uğurlu olsun.
Sabri Özdemir tanıdığımız bir isim. Alçak gönüllü, mütevazı, insan ayrımı yapmayan bir kişiliğe sahip.
Bildiğim kadarıyla Avrupa’da da yaşamış ve bu deneyimlerinden ileriki süreçte fayda da görecek.
Spor yapan, insanlarla çabuk iletişim kuran Sabri Özdemir Batman için güzel bir isim.
Emin Ekmen’in seçimi kaybetmiş olması da yine birçok kişi tarafından önceden tahmin ediliyordu
Ben şahsen Emin Ekmen isminin belediye seçimlerinde aday olmasında yana değildim. Zira kaybedeceği belliydi. Ak Partinin en sevilen ismini de koysaydınız yine BDP’nin kemikleşmiş oyları karşısında aynı durum vuku bulacaktı. Tıpkı Diyarbakır’da sevilen isim Ensarioğlu’nun kaybetmesi gibi. Ya da Urfa’da Baydemir’in kaybetmesi de yine bu bölgesel kemikleşme sayesinde meydana gelmiştir.
Emin Ekmen’in bu seçimlerde kaybetmesi bir yana, görünüşte Akp’li ama içten içe hesap peşinde olanlarında etkisi göz ardı edilmemeli. Bu mana da Ak Parti İl Başkanlığında ciddi bir revizyon şart. Dahası soy ismi Ekmen olup da BDP’ye gizliden gizliye oy verenlerinde olduğu duyumlar arasında. Kişi istediği partiye tabii ki oy verebilir. Ama sen hem ağam paşam diyeceksin, sözüm ona partili, yandaş gibi davranacaksın ve hem de başkasının çeşmesine su taşıyacaksın. Kişinin en yakını bile böyle yapıyorsa Emin Ekmen ne yapsın?
Emin Ekmen ismi marka bir isim.
Kendisinin ülke gündeminde nelere imza attığını da biliyoruz
Taş atan çocuklar yasasından tutun da, kot taşlama işçilerinin ölümcül Silikozis hastalığına ve vekillikten sonraki Akil Adamlar Heyet çalışmalarına kadar Emin Ekmen ismi hep anılır olmuştur. Belki bu seçim ilk etapta mağlubiyet gibi algılanıyor ise de belki ileride kendisi ve yöre insanı için hayırlı da olabilir. Biz bilemeyiz, Allah bilir.
Seçimlerde en çok merak edilen belki de HÜDAPAR oylarıydı.
Kendilerine yakınlıklarıyla bilinen çevrelerce 35 bin bandına kadar bir oy sarmalından söz ediliyordu.
Benim tahminim 10 bine yakındı. Ama 13 bin bandında durdu.
Hükümet-cemaat çekişmesinde bir grubun HÜDAPAR’ı destekleyecekleri iddiası vardı. Destekledikleri ya da desteklemedikleri bilinmez ama sonuç ortada.
Ayrıca HÜDAPAR’ın Türkiye siyasetinde yer edinmesini de ülkem ve insanları için, demokrasi için çok olumlu bir gelişme olduğunu düşünüyorum.
Seçim sürecinde göstermiş oldukları ağırbaşlılık, provokatif eylemlere gelmeme ve tabanını teskin etme hanelerine artı olarak kaydedildi. Çoğulcu demokrasi denemeleri şeffaflaşmaları açısından bence bu seçimlerin en büyük kazanımıydı.
Ayrıca ne BDP ne AK Parti inanın HÜDAPAR kadar çalışmadı.
Ciddi söylüyorum, kapı kapı dolaştılar. Tanıdık tanımadık herkesten ve her kesimden oy istediler. Yeni kurulan bir parti değil de sanki 50 yıllık deneyimleri olan bir parti gibi hareket ettiler. Ak Parti yeterince çalışmadı/çalışamadı, moralleri iyi değildi sanki. Bu il başkanlığının kendi iç meselesi. BDP çok fazla çalışmaya gerek gördü/görmedi, zira onlarda isim değil, parti kararı önemliydi. Ama HÜDAPAR cidden takdir ediyorum müthiş bir çalışma trendine girdi. Eğer bu şekilde ki çalışmalarını bundan on yıl önce sergilemiş olsalardı bu gün mecliste grupları bile olabilirdi. Tabii bundan on yıl sonraki süreçte bu partinin yakın markaja alınması lazım. Çünkü kararlılar. Belediye seçimi ilk deneyimleri oldu. Ama seneye milletvekilliği seçimleri de var. Kim bilir, belki de bir milletvekili Ankara’ya gönderirler.
HÜDAPAR adayı Aydın Gök iyi bir isim.
Rahmetli babası Batman’da ilk defa modern belediyecilik anlayışını yöre insanıyla tanıştırmıştı.
Belediye’nin girişine de ünlü söz “rüşvet alanda verende melundur” sözü ile Batman insanının teveccühüne mazhar olmuştu. Allah gani gani rahmet eylesin
Doktor Aydın Gök elinden geldiğince fakir fukara dostu olmuş, güzel ahlakıyla da kendilerinden olan/olmayan her kesimin sempatisini kazanmıştı. Aslında böylesi başarılı, efendi, alçak gönüllü insanların seçim kazanamayacağı aşikâr olan partiler yerine seçim şansı yüksek olan partilerden adaylığını koyması vatana millete daha faydalı olacaktı. Belki Sayın Gök muhafazakâr bir düşüncede olduğu için her parti olmaz, CHP veya TKP gibi partilerle hem Doktor Aydın arasında doku uyuşmazlığı olacaktır ve hem de bu tür partilerin kazanma şansı sıfırdır ama mesela Ak Parti gibi bir partiden koyması kanımca daha iyi olabilirdi. HÜDAPAR’ın oylarının 13 bin bandında olmasında Aydın Gök ismi bence önemli bir etkendir.
Aydın Gök siyaset dünyasına bir şekilde bulaştı.
İlerleyen yıllarda da bu ismin seçim meydanlarında sıkça duyulacağını düşünenlerdenim.
KİTAP: Yazar Elif Şafak. Kitabın ismi İskender. Bu kitapta 60 ve 70’li yılların Türkiye’si ve Avrupa’sını okuyacak, Elazığ’da Dicle Nehri kıyısındaki bir Kürt ailenin dramına şahit olacaksınız. İyi okumalar.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.