Pazar’da buğday!

25 Haziran 2012 Pazartesi 21:13
Bu haber 1147 kez okundu

Pazar’da buğday!

Pazar’da buğday!
 Hububat, TMO’den önce pazarlarda boy gösterdi

Pazar’da buğday!

** Verimli bir hasadın geçtiği yörede üreticiler, Toprak Mahsulleri Ofisi yerine ürünlerini buğday pazarında görücüye çıkardı. Tüccarlar, verimi bol buğday ve arpayı alabilmek için üreticilerle pazarlığa başladı.

KÜME KÜME HUBUBAT

Yörede yüz güldüren hububat, TMO’dan önce buğday pazarlarında boy gösterdi. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin daha önce açıkladığı makarnalık buğday kilosunun 705 TL, düşük vasıflı makarnalık buğdayın da 575 liradan açıklanması yöredeki buğday üreticilerinin yüzünü güldürdü. Geçen yıla oranla hububat fiyatların da yüzde 10 artış olmasının sevindirici olduğunu belirten bazı üreticiler, şöyle konuştular; “TMO, ekmeklik buğdaylar kapsamında Anadolu kırmızı ve beyaz sert buğday fiyatı 660, diğer kırmızı ve beyaz buğdaya 635 lira yemlik buğdaylara ise 555 lira verildi. Üreticinin de en azından bu rakamların üzerinde hububatımıza fiyat biçmesini bekliyoruz.”

VERİM YÜKSEK AMA…”

TMO’nun buğday fiyatlarını açıklamasının ardından tüccarların ürünlerine henüz beklenen fiyatı belirlemediğini de söyleyen bazı üreticiler; “Bu yıl hububatta beklenilenin üzerinde bir rekolte gerçekleşti. Özellikle sulu alanlarda bire 30 verim elde edildi. Üretici geçen yıla oranla henüz beklenen alımları gerçekleştirmedi. Eğer böyle devam ederse, şartları daha iyi olan TMO’yu tercih etmeyi düşünüyoruz. Ürün bedellerini TMO peşin yaparsa hububatımızı pazarda bekletmeden TMO’ya teslim etmeyi planlıyoruz” diye konuştular. Öte yandan bazı tüccarlar da bu yıl buğday taban fiyatına iyi fiyat veren TMO karşısında sıkıntılı günler geçireceklerini de ileri sürdü. 

Anahtar Kelimeler Pazar’da Buğday!

Yorum Gönder


@name x