Batman Çevre Gönüllüleri Derneği, Bir Kalp, Bin Umut Platformu, Hayvan Hakları Federasyonu İl Temsilciliği, Batman Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, Batman Genç TEMA Vakfı, Batman Eczane Teknisyenleri Derneği, Kimsesiz Hayvanları Koruma Derneği (HAYTAP)tarafından organize edilen bir etkinlikle Batman kamuoyuna anlamlı bir mesaj verildi...

Yıllarca insan hakları ile paralel olarak hayvan haklarını da alanlarda savunmuş biri olarak son etkinliğe çok sevindiğimi başta belirteyim.

"Onlar bize emanet, bir kap yemek, bir kap su" temasıyla günlerdir sosyal medyada kamuoyuna mesaj veriliyordu.

20 Ocak 2019 Pazar günü Atatürk Parkı önünde, doğaya ve hayvan haklarına duyarlı bir avuç insanla bir araya gelmiştik. Batman Üniversitesi emekli öğretim görevlisi, çevre sorunlarına duyarlı Sayın Burhan Zorluoğlu ve Hasankeyf gönüllüsü, doğa sever Sayın Ömer Güzel gibi dışarıdan etkinliğimize katılıp destekleyen çevre dostları oldu.

Etkinlik için kanatlı ve sürüngenlerden yırtıcılara kadar yüzlerce hayvana yetecek kadar değişik yiyecek toplanmıştı. Atatürk Parkı önünde kitlesel basın açıklaması yaparak, soluğu Batı Raman Dağında aldık...

Son yıllarda toplum yararına çeşitli faaliyetlerle Batman kamuoyunun karşısına çıkan, 'Bir Kalp, Bin Umut Derneği' kurucu Başkanı Sayın Veysi Mercimekçi, 'Onlar Bize Emanet' kampanyasının yürütmesinde en büyük emeği ve fedakarlığı gösterdi.

Batman Çevre Gönüllüleri Derneği'nin aktif bir gönüllüsü olan Mercimekçi, doğayla ilgili son çalışmayı Batman Çevre Gönüllüleri Derneği'nin bir faaliyeti olarak, diğer STK'ları da katarak yürüttü. Yiyeceklerin toplanmasından, gönüllülerin buluşmasına, araçların ayarlanmasından, tüm organizasyonuna kadar her ayrıntı ile uğraştı ve yoruldu. Kendisine teşekkür ediyorum.

ETKİNLİĞİN AMACINI ÖZETLEYEN AÇIKLAMALAR...

Doğadaki yaban hayvanların korunması etkinliğini özetleyen açıklamalar yapıldı. Atatürk Parkı önünde ilk konuşmayı Batman Çevre Gönüllüleri Dernek Başkanı Sayın Recep Kavuş yaptı. Bir arkadaşımızın kayıt tutarak aldığı konuşma metinlerini destek olmak amacıyla bilgilerinize sunmak istiyorum. İşte etkinliği özetleyen o açıklamalar:

“Biz Batman’da çevre ve doğaya gönül vermiş sivil toplum örgütleri ve kurumlarla birlikte bugün doğada zor koşullarda yaşayan canlılara yiyecek bırakma etkinliği düzenliyoruz. Batman Çevre Gönüllüleri, Bir Kalp Bin Umut, HAYTAP ve bir çok gönüllü arkadaşlarımız var. Sosyal Medya üzerinden çağrı yapmak suretiyle bir araya geldik. Gerçekten büyük bir ilgi ve destek var. Biz Şimdi Batman’da, daha çok kırsal alanlarda bulunan canlılara yem bırakacağız. Bundaki temel amacımız, canlıların yaşam ve barınma haklarına dikkat çekmektir. Batman’da hayvan hakları alanında mücadele eden kurum ve kuruluşlar olarak yıllardır bu çabaları sürdürüyoruz; yıllardır bu mücadeleyi veriyoruz. Temel amacımız toplumda bu bilinç ve farkındalığı yaratmaktır. Biz hemen hemen her sene bu etkinliği tekrarlıyoruz. Sadece bu etkinlikle kalmıyoruz; özellikle bir iki yıl içerisinde çok farklı alanda canlılar, sokak hayvanları için çalışmalar yapmaya başladık. Bu bilinç Batman’da yavaş yavaş oturmaya başladı. Hayvanların tedavi edilmesine, geçici barınmasına kadar yavaş yavaş bir kurumsallaşma oluyor. Biz bunu devam ettirmek için, kuş yuvaları, kedi evleri gibi farklı projelerle buradaki bileşenler olarak ortaya çıkıyoruz ve çalışmalar yürütüyoruz. Burada araçlar vasıtasıyla topladığımız gıdaları marketlerden alıp toplamadık. Daha çok, gerçekten atık olarak ve neredeyse çöpe atılacak gıdaları tercih ettik. Buradaki mesajımız şudur; ‘Sizin Çöpe Attıklarınız Başka canlılar için yiyecek olabilir.’ Hem israfı önlemek hem geri dönüşüme dikkat çekmek için böyle bir çalışma yürütüyoruz."

Hayvan Hakları Federasyonu Batman İl Temsilcisi Hazal Karaaslan; "Çevre Gönüllüleri Derneği, Bir Kalp Bin Umut Derneği ve bir çok STK’nın hayvan haklarına yönelik yapmış olduğu çalışmalar için teşekkür ediyoruz. Hep söylüyoruz hayvanlar, insanlar ve doğa hep bir bütündür.”

Kimsesiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği (KİHAYKO) Başkanı Nimetullah Durmaz; “Kimsesiz hayvanların sahibi bizleriz. En azından geleceğimiz olan çocuklara örnek olma adına böyle bir etkinlikte bulunduk. Amacımız sonraki küçük nesilller de sahiplensin. Hayvanlara sahip çıkmak siyaset üstü bir kavramdır. Herkesi bu tür etkinliklere davet ediyoruz.”

Bir Kalp Bin Umut Platformu Başkanı Veysi Mercimekçi; "Yapmış olduğumuz etkinlikte amacımız; Doğada yaşayan tüm canlılar için seferber olduk. Batı Raman dağında yiyecek bırakarak hem canlıların yaşamasına katkıda bulunup hemde sosyal bir farkındalık oluşturmaya çalıştık. Burada bizlere destek veren tüm STK temsilcilerine, bizi yanlız bırakmayan Tüm medya grubuna ve duyarlı Batman halkına teşekkürlerimizi sunuyoruz."

Evet, birileri doğadaki hayvanları öldürmek için zahmetlere katlanırken, yukarıda haklarında bilgi verdiğim duyarlı insanlar ise hayvanları yaşatmak için zorluklara katlanıyordu. Yüzlerce, binlerce, milyonlarca hayvanı yaşatacak güçleri yok. Mesajları toplumumuzaydı. Duyarlı bir toplum olursak, doğadaki canlıları yaşatabiliriz. Duyarlı olunması dileğimle.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.