2016 TÜİK’in işgücü istatistik verilerine gore işsizlik oranın en çok olduğu bölge Batman’ın da aralarında olduğu Mardin, Şırnak ve Siirt’i kapsayan TRC3 bölgesi oldu.

Nüfus olarak hızla büyüyen kentimizde ne yazık ki işsizlik de o oranda büyüyor. Kentimizde artan nüfusu istihdam edebilecek oranda sanayi tesisleri olmadığından sorun gittikçe daha da büyük bir hal almaya başlıyor.

Öte yandan hoş sanayi tesisleri açılsa dahi nitelikli eleman sıkıntısı da apayrı bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.

Nitelikli eleman  ne demek?

Pek çok farklı tanımı yapılmakla beraber nitelikli eleman, işi ile ilgili belli bir eğitim almış olan ya da yaptığı iş ile ilgili ustasının yanında uzun yıllar tecrübe kazanmış kişilere nitelikli eleman diyebiliriz.

Peki bu noktada ne yapılabilir?

Bu durumda istihdamı arttırmak adına nitelikli elaman yetiştirmek için, belediye ve valiliklere  önemli işler düşüyor. Bu yönetim birimleri bünyelerinde çeşitli meslek edindirme kursları açarak niteliksiz olan veya niteliği bulunan alanlarda iş bulamayan insanları belli bir eğitimden geçirerek mesleki bilgi ve beceri kazandırarak bu insanların iş bulma olasılığını arttırabilir.

Bu kursları bizzat belediye kendi bünyesin de açabileceği gibi Tarım İl Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi, bünyesinde de açılabilir. Örneklerini pek çok şehirde görülebilmektedir. İlimizde de belli meslek kursları talep halinde açılmaktadır. Hatta halen de pek çok alanda Halk Eğitim Merkezinde kurslar verilmektedir. Ancak bu kursların kapsamının yeterli olduğunu düşünmüyorum. Özellikle bölgemizin ekonomik yönden altyapısı müsait olan alanlarda bir çalışma yapılıp çeşitli kurslar verilebilir.

Örnek olarak bölgemizin tarımsal ve hayvansal çoğrafi potansiyeli düşünüldüğünde dut ağacının bölgemizde fazlaca olduğu ve bölgemize uyumlu bir ağaç olduğu düşünüldüğünde ipek böceği yetiştiriciliği kursunun açılmasını istihdam ve bölgenin ipek böcekçiliği konusunda hatırı sayılır üretici merkezlerden biri olacağına inanıyorum.

Öte yandan kent merkezinde hızla artan site tipi konutlar ile birlikte özellikle peyzaj ve bahçıvan ihtiyacı olmakta ve bu ihtiyacı karşılayacak nitelikte elemanlar ne yazık ki bulunamamaktadır. Bulunan elamanların da yeterli bilgi ve beceriye sahip olmadığı görülmektedir.

Bunlarla birlikte tarımsal alanda; mantar yetiştiriciliği kursu, meyve yetiştiriciliği kursu, meyve ağaçlarında budama kursu  çiçekçilik kursu, seracılık kursu, organik tarım kursu vb. gibi kurslar ile hayvancılık alnında arıcılık kursu, küçük ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği kursu gibi kurslar ile de daha bilinçli ve modern yöntemleri kullanabilecek nitelikli elemanlar yetiştirilerek bölgenin tarım ve hayvancılık yönününden daha kaliteli ve verimli üretim potansiyeline ulaşması sağlanabilir.

Açılacak bu benzeri kurslar ile daha fazla nitelikli eleman yetiştirmekle kalınmaz aynı zamanda girişimci de yetiştirilmiş olunacaktır.

İşsizliğin Batman’da ciddi boyutlarda olduğu düşünülürse nitelikli eleman yetiştirmenin önemi daha iyi anlaşılacaktır. Işsiz insanlar içinde bir yol gösterilmiş olup iş bulma olanakları da arttırılmış olunacaktır. Yine nitelikli elamanın zamandan ve paradan sağlayacağı tasarruf da ayrıca ekonomik yönden çift yönlü katkı sağlayacaktır. Işsiz insanımızın çok olduğu kentimizde iş bulmak isteyenlerin de  bu türden kurslara katılarak belli konularda tecrübe sahibi olmaları iş bulmaları açısından da çok önemli bir fırsat olacaktır. Pasif işsiz olmaktansa iş bulmaya daha istekli aktif ve üretken olmak da iş bulmak açısından önemli olduğu kanısındayım.

Işsizlik konusunda kentimizin en alt sıralardaki yerinin istihdamdaki en ön sıralarda olduğu kent olması temennisi ile sevincinin ve heyecanının günler öncesinden başladığı eski bayramların tadında bir bayram geçirmenizi canı gönülden dileyerek  Ramazan Bayramınızı kutlarım.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sedat 2017-06-23 21:06:07

Özellikle ipek böcekçiliği konusunda yazara katılıyorum ayrıca bahçıvanlık ve peyzaj kursları da faydalı olabilecek ihtiyaç duyulan meslekler