Batman Belediye Meclisi, gecikmeli de olsa çok önemli bir kararın altına imza atarak bir parka saygın bir din alimi olan Mele Abdullah’e Tımoki’nin ismini verdi…
Bence Belediye Meclisi’nin son dönemde aldığı en önemli kararlardan birisiydi.
Bir değerli şahsiyetin hakkının teslimi konusunda olumlu bir adım atılmıştır.
Bu yörede saygınlığı ile tanınan ve yüzlerce alimin takdirini kazanan Mele Abdullah’e Tımoki’nin adının kentimizde yaşatılacak olması bence olumlu bir gelişmedir.
Toplumun pek itibar etmediği nice kişilerin adları cadde, sokak ve parklarımıza verilmişken(!), bu kez yöremizin saygın bir din aliminin adı yaşatılacaktır.
Bazı AKP’li Meclis üyelerinin Mele Abdullah’e Tımoki ismine olumsuz şerh koyduğunu duyduğumda üzülmüştüm. Neden başka bir şey için değil de, Mele Abdullah için böyle bir şerh koyma yoluna gidiyorlar diye sormadan edememiştim.
VALİ TURHAN’DAN OLUMLU KARAR
Neyse ki Valimiz Sayın Ahmet Turhan, şerhleri dikkate değer bulmayarak Mele Abdullah’e Tımoki adına onay verdi…
Vali Turhan, bence doğrusunu yaptı…
Seyda Mele Abdullah’e Tımoki’yi, sistemin yanlışlarını sorgulayan bir din alimi olarak tanıyor ve biliyordum. Ancak bu din aliminin herhangi bir suç işleyeceğine asla inanmıyordum.
Sistemi sorgulamak ve eleştirmek suçsa, evet o suçu bilerek işliyordu.
Sayın Turhan’ın açıklamalarından da anlaşılıyor ki, Mele Abdullah’e Tımoki gerçekten de mevcut yasalara göre de bir suç işlememiş. Gazetemize açıklamada bulunan Vali Turhan, Batman Belediyesi’nin aldığı kararı incelediğini belirtmiş ve şöyle konuşmuştu; “Yıllar öncesinde Türkiye’yi terk etmiş alim birinin hakkında ne bir suç görülüyor ne de vatandaşlıktan çıkarılmış. Yörenin tanınan bir isminin bir parka verilmesinde her hangi bir sakınca görmedik. Belediye’nin kararını onayladık. Bazı Belediye Meclis üyelerinin şerhi vardı ama biz her hangi bir sakınca görmedik.”
Bu ifadeler bu kentin Valisine ait olduktan sonra, başka yoruma gerek var mı?
Bu toplumun hiçbir şekilde hoşnut olmadığı nice şahsiyetin adının kentimizde yaşatılmasına itiraz etmeyenlerin, Mele Abdullah’e Tımoki gibi dini değerlerine son derece bağlı bir alim karşısında ön yargılı olmaları düşündürücüdür.
Sadece Batman ve yöresi değil, belki bölgemiz genelinde ve serhat diyarının bile her köy ve kasabasının yakından tanıdığı bir şahsiyettir Mele Abdullah’e Tımoki…
Yaşı 40’ı, 50’yi aşmış bölge insanlarının çoğunun adını bildiği bir din adamıdır Mele Abdullah’e Tımoki...
YÖRENİN ÜNLÜ DİN ALİMLERİNDENDİ
İran’da din alimleri Ayetullahlar ve Hüccetülislamlar olarak tanınıyor. Yöremizin en ünlü alimleri ise ‘Melle’ olarak biliniyor.
Melle olarak bilinen din alimlerinin çoğuna ‘Seyda’ deniliyor.
Başında ‘Seyda’ kavramı bulunan ve yörede ün kazanmış bazı din alimlerimizin isimlerini de bu vesile ile hatırlatmak istiyorum;
Mele Muhyeddin’e Havel, Mele Hasan’e Tılmıs’i, Mele Ali’ye Zila, Mele Fahreddin’e Irnasi-Basorki, Mele Cemil’e Badıki, Müfti Mehmet Uyanık…
Abdurrahman Efendi’ye Hezzoyi, Mele Burhan, Mele Remazan’e Candere, Mele Mehmet Emin’e Kercevsi, Mele Salih’e Mardin’i, Mele Mehemed’e Eskifi, Mele Mehemed’e Arapkendi, Mele Abdulhadi’ye Tımoki, Melle Cemi’e Kozluk’i, Melle Sabri’ye Kozluki, Melle Hasip’e Zokeydi…
Mele Yahya’ye Ferhande, Mele Zübeyr’e Midyadi, Mele Mehemed’e Zıvınga Şikaka, Mele Abdulselam’e Ferhende, Mele Yasin’e Şeme, Mele Hüseyn’e Küçük, Mele Abdulvahap’e Derızbıni, Mele Sait’e Tağıki, Mele İbrahim’e Belle, Mele Zübeyr’e Irnasi, Mele Yahya’ye Şelmo, Mele Abdullah’e Tımoki…
En sonunda ismini zikrettiğim Mele Abdullah’e Tımoki, bu isimler arasında belki de en çok tanınanıydı.
Neden?
Çünkü Kuzey Irak Kürt hareketinin lideri Mele Mustafa Barzani ile diyaloguyla tanınıyordu.
Yukarıda isimlerini zikrettiklerim dışında, hatırıma gelmeyen ve benim tanımadığım nice din aliminin olduğunu belirteyim.
Medreselerde ilim tahsil etmek ve ilim yaymakla ömürlerini tüketmiş tüm alimlerimizi rahmetle yad ediyorum.
Ne yazık ki medreselerin kapısına kilit vurulmuş durumdadır. Artık din alimleri yöremizde yetişmemektedir. Bu da acı bir gerçeğimizdir…
Mele Abdullah’e Tımoki, sistemi sorgulayan, laik devletin maaşını kabul etmeyen bir din alimiydi.
Bir seferinde Melle Abdullah, kalabalık bir grup alime dönerek, ‘Bana nasıl destek vereceksiniz ki, We zıkexo daye ber maaşa’ (karnınızı size bağlanan maaş-ücrete açmışsınız)’ diyerek onları eleştirmişti. Kimse de kendisine cevap verememişti.
Tabi Mele Abdullah’e Tımoki’nin maaşlarla ilgili ifadelerini o günün şartlarına göre değerlendirmek gerekir. Bahsettiğim süreç 1970’li yıllardı. O dönemlerde imamları laik düzenin hizmetine koymak için maaş çıkarılmıştı. İmamlar o dönemlerde zekat alabiliyor, giderleri halk tarafından karşılanabiliyordu. Sonraki yıllarda kimse maaşsız kalan din alimlerine yardım etmeyince büyük sıkıntılar yaşayacaklardı.
Devamı Yarın
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.