*Kantar köprüsü, Batman Üniversitesi’nin kampus alanıyla bütünleşmeli. Batman’da son günlerde Kantar köprüsü ve yol güzergahı konuşuluyor.
*Yıllardır ‘yapıldı-yapılacak’ denilen köprüye nihayet ödenek de çıktı. Projede onaylanma aşamasında.
YOL, KAMPÜSÜN ÖNÜNDEN GEÇMELİ
Batman’da şimdi tartışılan konu Kantar köprüsü ile yol güzergahının 17 km’lik mesafesinin 11 km’ye dönüştürülmesi…
Şayet yeni güzergah kesinlik kazanırsa Batman Üniversitesi kampüsü daha işler bir hale gelecek, Üniversitenin çevre illerin üniversitelerle buluşturacak yeni yol güzergahının bu açıdan Kampus ile Kantar köprüsü birleşmeli.
Batman yeni çevre yolları,
Yeni imar alanlarıyla genişliyor, büyüyor ve kabuğuna sığmıyor.
Kantar köprüsü Üniversite’nin kampüsüyle birleşirse, Batman’dan Mardin’e geçecek her araç üniversitenin önünden geçmiş olacak ve bir bakıma bu adım da üniversite ile şehri birleştirmeyi kazandırmayı da başaracak. Bu proje her açıdan önemlidir. Yeni yol güzergahını sıradan bir alandan geçirmek ve yeni yol güzergahını uzatmak kimseye kar sağlamaz aksine devletin bütçesinden para götürür.
Yıllardır Kantar köprüsü yapılacak diye kampanya yürüten Kayapınarlılar ve çevre köylüler, “Yolumuzu Mardin’le daha da kısaltın, Batman’a her gün iki-üç saatte gidip gelmeyelim” diye mesaj  veriyorlardı.
DİCLE VADİSİ SESSİZLİĞİ SÜRDÜRMESİN
Hiç unutmam, iki yıl öncesiydi. Kayapınar Belediye Başkanı, Batman’daki STK temsilcileri Dicle nehrinde eylem yapmışlardı. Esnaf Kefalet Kooperatif Başkanı Şevki Taş ve İl Genel Meclis Başkanı Salih Aktan’ın da aralarında bulunduğu sal, alabora oldu ve son anda yüzme bilenler, oda ve STK temsilcilerin imdadına yetişmişlerdi.
Dicle sessiz ve derinden akıyor ama yakın bir tarihte Batman Üniversitesi kampüsü eğitim öğretime açılacak, Kantar köprüsünün trafiğe açılmasıyla birlikte o bölge daha bir başka renklenecek.
Son günlerde hemen hemen herkes Kantar köprüsünü geçeceği güzergahı tartışıyor, bazı çevreler kampanyalar düzenleyerek eski güzergahı istiyor, eğer eskisi olursa hem fazladan 7 km yol yapılacak, üniversite yine şehirden uzağa bakacak hem de Dicle vadisi sessizliğini devam ettirecek.
Batman Üniversitesinin kampusu çok tartışıldı ama görür ya da görmeyiz bilmeyiz ama Kantar köprüsü üniversiteyle birleşirse kentimiz açısından en güzel bir yol güzergahına sahip olacak. Kuş uçmaz kervan geçmez yere üniversitenin kurulması ayrı bir tartışma iken, birilerinin küçük düşünerek bu yolu başka bir güzergahtan ve hatta bu yolu üniversiteye uzak taraftan geçirtmelerine anlam vermek mümkün değil.
GÖZLER BAKAN ŞİMŞEK’TE!
Hem Batman hem Diyarbakır hem de Mardin’in köylerini şehir merkeziyle birleştirecek bu yol güzergahına artık birilerinin ‘yeşil ışık’ yakması gerekiyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in seçim bölgesindeki bu hassas konuya eğilmesi ve bütçe anlamında tasarruflu davranarak yeşil ışık yakması şart.
Geçenlerde Batman Üniversitesi’nin kampusunu gezen Bakan Şimşek, o bölgeyi yakından gördü ve Dicle vadisinin güzelliğine kendisi de hayran kaldı. Üniversitenin yoluna 20 milyon TL ödenek çıkaran Bakan Şimşek’in, şimdi de Kayapınar yoluna çözüm bulması bir merhem oldu.
Batman’ın bir başka yolu da Güney Raman çevre yolu. 14 Km’lik Güney Raman yolu kentin trafiğine ayrı bir kolaylık sağlayacak. İşte bu önemli güzergahla birleşecek bir yolda Kantar yeni yol güzergahıdır. Bazı çevrelerin artık küçük düşünmesi ve kısa vadedeki yatırımlara odaklanmaları gerçekten bu şehre kan kaybettirir. Batman’ın bakın interland alanına bir ucu Diyarbakır’a, diğer ucu yine komşu il Mardin’in köylerine dayanmış. Koca bir ilin yerleşke alanı o kadar düzensiz ki, sormayın gitsin.
Bu şehir büyüyor,kabuğuna sığmıyor fakat kısa vadedeki projeler hep kaybettiriyor.
İşte bu kaybettirecek yeni projelerden biri de Kayapınar eski yol projesidir.
Dicle’nin karşı yakasındaki yeni yol bırakın, Üniversite kampüsünün önünden geçsin. Gelişecek olan tek kampus değil aynı zamanda Batman’dır. Bir kaç yerleşim birimine yakın yol geçirmek marifet değil. Önemli olan bu şehrin can damarı olan yolların akılcı ve pratik güzergahlardan geçirmelidir. Bunlardan biri de kantar projesidir. Ki şehirden üniversite kampusuna kadar yolun 10 km’lik bölümü tamamlanmış durumda, yalnız asfaltı kalmış. Gelin bu yol güzergahının devamını da oradan tamamlayın…
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.