Kantar köprüsü karınca hızıyla!

18 Mayıs 2012 Cuma 19:33
Bu haber 4371 kez okundu

Kantar köprüsü karınca hızıyla!

Kantar köprüsü karınca hızıyla!
 **Yıllardır gündemi meşgul eden Kantar köprüsünün temeli nihayet atıldı. 50 köyün Batman’a mesafesi 20 km’ye düşürecek Katar köprüsünün çalışmalarını inceleyen İl Genel Meclis Başkanı Salih Aktan, “Tek kırıcı ile çalışmalar sürüyor. Çalışmalar yetersiz” dedi.

560 GÜNDE BİTİRİLMELİ

50 yıllık Kantar köprüsü projesi nihayet gerçekleşiyor. Gercüş’e bağlı 50 köyün Batman’a mesafesini kısaltan Kantar köprüsünün fizibilite çalışmaları start aldı. Köprü çalışmalarını yerinde inceleyen İl Genel Meclis Başkanı Salih Aktan, çalışmaların ağır aksak ilerlediğini söyledi. Çalışmaların yetersizliğine dikkat çeken Aktan, şöyle konuştu; “Kantar köprüsü Batman-Mardin ve Midyat arasında da alternatif yol görevini görecektir. Şuan için çalışmalar yetersiz. Şimdiye dek köprü ayaklarının bitirilmesi gerekirdi. Firmanın işi en az 560 günde bitirmesi için girişimde bulunacağız. Kantar köprüsüyle ilgili bazı arkeologların tarihi Salkımlı (Zorakiye) kalesine zarar vereceğini iddiaları da doğru değildir. Bunun çalışması önceden yapılmıştı. İsteyen gelip yol güzergâhı inceleyebilir.”
KELEKLE ULAŞIMA DEVAM

Kantar’da bir yandan çalışmalar sürerken, bir yanda da vatandaşların kelekli ulaşımı sürüyor. Batman’dan köylerine gitmek isteyen vatandaşlar, ilkel metotlarla Dicle nehrini geçmeye çalışıyor. Dünkü köprü çalışmaları esnasında köylülerin nehirden kelekle geçişi ilginç görüntüler oluşturdu.  

Yorum Gönder


@name x