Son yıllarda Halk Eğitimi, toplumdaki öneminin giderek artması nedeniyle önemli bir araştırma alanı olarak kabul görmeye başladı; çünkü günümüzde bilim ve teknolojilerindeki hızlı gelişmeler, toplumun ekonomik, kültürel, siyasal ve toplumsal yapıda değişmelere neden olmaktadır. Bireylerin bu değişimlere uyum sağlaması, değişmenin gerektirdiği beceri ve değerler kazanmasını zorunlu kılmaktadır. Örgün eğitim yoluyla bu değişikliklerin getirdiği bilgi ve beceri bireylere ancak belli bir yaşa kadar aktarılmaktadır. İnsanoğlunun ömrü doğumdan ölüme kadar öğrenmeyle geçer. Öğretme ve öğrenme işi yaşamın bir parçasıdır. Bu nedenle halk eğitimin önemi her geçen gün artmaktadır.

   Hayata hazırlık olarak düşünülen eğitim, öğrenme sürecini bir kısır çemberin içine hapseder. Ancak daha sonraları kendi dışına taşmak isteyen bireyler, klişe düzene alternatif olarak yeni kavramlar, yeni motifler, yeni metodlara ihtiyaç duyarlar. Var olan bu taze ümitle beraber, birçok çevreden yeni bir eğitim isteği gelir. Yani eğitim hayattır. Sadece bilinmeyen gelecekteki bir yaşayışa hazırlık değildir, bütün hayat öğrenmedir ve öğrenmenin sonu yoktur. Ve bu maceranın adı da Halk Eğitimdir... Halk Eğitimi, mesleki eğitimin bittiği yerde başlar. Amacı; bütün hayata anlam kazandırmaktadır.

  Yüzyıllar boyunca her toplumda ekonomik, toplumsal ve siyasal bunalımların yaşandığı, birlik ve beraberliğin bozulduğu, toplumların ahlak bunalımına düştüğü, toplumsal değerlerin gelişmelere göre değişmediği insan yaşamının değerinin unutulduğu, toplumsal ve bireysel amaçların bütünlüğünü yitirdiği, toplumsal bunalım dönemlerinde toplumu yeniden kurma ve bilinçlendirme girişimlerinin; yetişkinlerin eğitimi yoluyla başarıya ulaştırabileceği kabul edilmiş ve bu yöndeki uygulamalara ağırlık verilmiştir; çünkü böyle durumlarda ortaya çıkan sorunlarla baş etmenin tek ve en etkili yolu; toplumsal yapıyı yeniden düzenleme ya da kurma amacıyla yetişkin nüfusun eğitimi yoluyla gerçekleştirebilmektir.

   Halk Eğitim Merkezi Müdürü Sayın Osman ATMALAR'ı ziyaret ettim ve iyi ki de gitmişim; çünkü müthiş bilgiler edindim.şimdi o bilgilerden sadece birkaçından bahsetmek istiyorum; çünkü o kadar çok faaliyet oluyor ki istesem de hepsini bir bir yazamayız. Müdürümüz sağolsunlar çok iyi karşıladılar; güleryüzlü, ilgili, başarılı, idealist ve bence bana göre en önemli olanı halktan biri olması ve bunu karşısındakine her açıdan hissettirmesi. Burdan kendisine çok teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum...

  -Çok katlı otoparkın alt katında kadınların kendi yaptıkları el işi ürünlerini satıyorlar, gelirleri tabi ki oradaki kadınlara gidiyor ki bence bu iş ile ilgilenen bir bayan için süper fırsat!

 - Batman'da 3 adet Çatom (Çok Amaçlı Toplum Merkezleri) var. Orada birçok alanda hem kurslar veriliyor hem de birçok faaliyete bulunuluyor.

  -Maddi durumu düşük olan mezun öğrencilere LYS ve YGS kursları veriliyor, bir nevi dershane. Geçen dönemde 1135 öğrenci faydalanmış. Sayın Valimiz Ahmet Deniz Bey, burada eğitim gören öğrencilerin bütün kitaplarını temin etmiş. Burdan sayın Valimize de teşekkür ediyoruz.

 - Yeni çıkan bir düzenleme ile ilgili Batman'daki inşaat ustalarına 16 dalda hem eğitim, hem de belge veriliyor.

 - Engelsiz Yaşam Merkezi kurulmuş yakın zamanda. Orada engelli vatandaşlar hem yaşamlarını sürdürüyor, hem de topluma kazandırmak için birçok farklı faaliyette yapılıyor.

  -Tabi bahsettiğimiz sadece birkaç başlık. Daha detaylı bilgi almak isteyenler için Halk Eğitim Merkezi' nin kapıları 7'den 70'e herkese açık.

  Müdür Bey'le sohbet ederken aynen şöyle dediler: ( aktarmadan geçemeyeceğim) : " Önceliğimiz 'Vatandaş'... Buraya gelen her vatandaş değerlidir. Düşüncesine, kimliğine, kılık kıyafetine bakılmaksızın her vatandaş eşittir ve her vatandaş değerlidir bizim için"... Asıl mesele bu işte. Toplum olarak ihtiyacımız olan tek şey de bu değil midir? Bu cümleleri duymak nasıl da insana kendini iyi hissettiriyor! Müdür Beye Sayın Osman ATMALAR'a tekrar teşekkür ediyorum...

   Ne kadar da önemlidir değil mi bir şehir için Halk Eğitim Merkezi, adı üstünde Halk Merkezi, olmazda olmazıdır şehrin, adeta bir yapı taşıdır. Birçok konuda eğitimler vererek, binlerce kişiyi öğrenmeye, üretmeye, topluma, devlete faydalı birer birey olmalarına katkı sağlıyor. Bu kurslar sayesinde, iş ve meslek sahibi olanlar, evlerine ekmek götürenler, devletin bu güzel hizmetinden birçok kişinin de daha çok faydalanmaları gerektiğini düşünenlerdenim.

  İsteyen, başaran, üreten bir toplum olma yolunda hiçbir engelin bizleri yıldırmayacağı gerçeğini asla unutmayalım.

  Halk Eğitim Merkezleri'ne katkıları olan tüm yöneticileri, öğretmenleri tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.