Toplumumuzun güzel yarınları için verilen mücadelelerin bilincindeyim. Bir toplum, topluluk durup dururken güzel ve aydınlık yarınlara kavuşmuyor.

Bunun için birileri ağır bedeller ödüyor.

Önce aydınlanma, bilinçlenme gerekiyor ki, ülkeyi idare edenler de ona göre harekete geçip, daha demokratik, hak ve özgürlüklere daha saygılı yasalar oluşturabilsinler.

Bu köşede 29. yıldır aralıksız günlük yazılar yazıyorum.

Geçen zaman sürecinde hep ‘hak savunuculuğu’ yaptım, daha güzel ve aydınlık dolu yarınlar için üzerime düşen görevi yapmaya gayret sarf ettim…

İnsanlarımızın başta yaşama hakkı olmak üzere, en temel haklarını savundum.

**

**

Bunu niçin mi yazıyorum? Bir il emniyet müdürümüzün hangi yıllarda bu kentte görev yaptığı bilgisine ulaşmak için Batman Emniyet Müdürlüğü internet sitesine girdim. Eski emniyet müdürlerimiz hakkında bir bilgiye ulaşamadım. Ancak kamuoyuna açık öyle bir bilgiye ulaştım ki, sizin takdirlerinize sunmadan geçmek istemedim…

Emniyet Müdürlüklerinin internet sitelerinde, ‘Haklarınızı biliyor musunuz?’ başlığı altında öyle güzel ve çarpıcı ifadelere rastladım ki bilemezsiniz. O haklarla ilgili metinlerle, 90’lı yılların Olağanüstü Hal sürecinde toplumun karşısına çıktığımızda, ciddi sıkıntılarla karşılaşıyorduk. Ülkemizin demokratikleşmesinde gelinen bu aşama için-teori ile pratik arasındaki sıkıntıları da göz ardı etmeden- emek ve katkı sunan herkese hürmetlerimi sunarken, Batman Emniyet Müdürlüğü’nün internet sitesindeki bahse konu yazıyı olduğu gibi bilginize sunmak istiyorum.

“HAKLARIMIZI BİLİYOR MUYUZ?

İnsanca Yaşama Hakkı:

İnsanca yaşama, maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahipsiniz. Size hiç kimse işkence ve eziyet yapamaz; insan haysiyetiyle bağdaşmayan bir cezaya veya muameleye tabi tutulamazsınız.

Hürriyet:

Kişi hürriyeti ve güvenliğine sahipsiniz. Bu hürriyet ve güvenliğiniz, kanunlarla belirlenen tutuklama, göz altına alma, ıslah evine gönderme ve resmi müessesede gözlem altına alınma hallerinin dışında hiçbir kişi veya kuram tarafından ihlal edilemez, kesintiye uğratılamaz. Yasa tarafından belirtilmeyen gerekçelere ve usullere dayanılarak özgürlüğünüz kısıtlanamaz. Bu en tabii hakkınız, bunu sağlamak da en önemli görevimizdir.

Tutuklanma Nedenini Öğrenme Hakkı:

Kanunlarla belirlenen usul ve esaslar doğrultusunda; tutuklanma sebebinin en kısa zamanda tarafınıza bildirilmesi, haklarınızın neler olduğunun anlatılması ve tutuklandığınızın yakınlarınıza bildirilmesi zorunludur. Yakalanmanız veya tutuklanmanız durumunda en kısa sürede hakim önüne çıkarılmanız, tutuklanmanız veya yakalanmanızda kanuna uygun olmayan bir unsurun varlığında hemen serbest bırakılmanızı sağlamak amacıyla yetkili bir yargı merciine başvurma hakkına sahipsiniz.

Özel Hayatın Gizliliği:

Özel hayatınıza ve aile hayatınıza saygı gösterilmesini isteme hakkına sahipsiniz. Özel hayatınızın ve aile hayatınızın gizliliğine dokunulamaz. Kanunlarla belirlenen esaslara göre verilen arama kararları bu konuda bir istisnadır.

Konut Dokunulmazlığı:

Konut dokunulmazlığı en tabii hakkınızdır. Kanunun açıkça gösterdiği hallerde usulüne göre verilen hakim kararı olmadıkça, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde ise Cumhuriyet Savcıları ve onların yardımcıları sıfatıyla emirlerini yerine getirmeye memur olan Güvenlik Güçleri dışında hiç kimse konutunuza giremez, arama yapamaz ve buralardaki eşyanıza el koyamaz.

Avukat İsteme Hakkı:

Herhangi bir suçlamayla yakalanmanız veya göz altına alınmanız durumunda; soruşturmanın her hal ve derecesinde bir veya birden fazla avukatın hukuki yardımından faydalanma hakkına sahipsiniz. Zabıta amir veya memurlarınca yapılan sorgu işleminde ancak bir avukat bulundurabilir, sonraki savunmalarda ise ancak üç avukat bulundurabilirsiniz.

Hangi makam veya kişi tarafından yapılırsa yapılsın soruşturmanın her safhasında avukatınızın sizinle görüşmesi, ifade alma ve sorgu müddetince yanınızda bulunup, hukuki yardımda bulunması engellenemez veya kısıtlanamaz. Maddi yetersizliklerden dolayı avukat seçebilecek durumda olmamızın halinde ise 'Barolar Birliği' tarafından görevlendirilecek bir avukatın hukuki yardımından ücretsiz faydalanabilirsiniz.

Delil Toplatma Hakkı:

İfadenizin alınması veya sorgunuz sırasında üzerinizde yoğunlaşan şüpheden kurtulmak gayesiyle belirteceğiniz konularda somut delillerin toplanmasını talep edebileceğinizin ve aleyhinize olan şüpheleri ortadan kaldıracak somut delilleri ileri sürme hakkınızın olduğunun da hatırlatılması zorunludur.

Geçersiz İfade:

Herhangi bir nedenle alınan ifadenin özgür iradenizle alınmış ve aynı doğrultuda kayıtlara geçirilmiş olması zorunludur. İradenizi baskı altına alma, kötü davranma, işkence, zorla ilaç verme, yorma, aldatma, bedensel cebir ve şiddette bulunma, araçlar vasıtasıyla cebir ve şiddet uygulama gibi iradeyi bozan, istenmeyenleri söylemek zorunda bıraktıran bedeni veya ruhi zorlama ile kanunlara aykırı herhangi bir eylem yapılamaz. Kanuna aykırı menfaat vaat edilemez. Bu tür yasak yöntemlerle elde edilen ifadeleriniz rızanız olsa da delil olarak değerlendirilemez.

Susma Hakkı:

Zabıta amir ve memurları ile C. Savcısı tarafından ifade alınma ve hakim tarafından sorguya çekilmede; ne ile suçlandığınızın açıkça belirtilmesi, isnat edilen suçlamayla ilgili olarak açıklamada bulunmamızın (yani susmanızın) kanuni haklarınızdan olduğunun hatırlatılması da zorunludur.”

http://www.batman.pol.tr/Sayfalar/insanhaklar%C4%B1.aspx

Evet, insan hakları savunucularının yıllarca savunduğu bu güzel değerlerin can, mal ve ırz güvenliğimizi sağlamakla yükümlü Emniyet Müdürlüğü gibi bir kurumun internet sitesinde yer almasını çok önemsiyorum. Haklarını bilmeyen yığınlara duyurulur…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.