Kategoriler

BATMAN ÇAĞDAŞ GAZETESİ

ÇİFTÇİ ‘ÇİFTE’ BAYRAMA HAZIR 

**Batman ovasındaki çiftçiler, tarladaki ürünü Haziran’da toplamaya hazırlanıyor. Ziraat Odası Genel Sekreteri Ebubekir Doğan, arpanın bayram arifesinde, diğer hububat çeşitlerinin de 15 Haziran’da tarladan kaldırılacağını söyledi.

ARPA HASADI, BAYRAM ARİFESİNDE
Batman ovasındaki binlerce hububat ekicisi hasat için gün sayıyor. Yer yer sararan arpanın Ramazan bayramı arifesinde tarladan kaldırılacağını belirten Ziraat Odası Genel Sekreteri Ebubekir Doğan: “Batman ovasında bu yıl 200 Bin ton arpa rekoltesi bekleniliyor. Yer yer çamurlu olduğu için çiftçi şimdilik tarlaya giremiyor. Mercimekte ise bu yıl rekolte düşüklüğü söz konusu. 60 Bin ton mercimek hasadı planlanıyor. TMO, 26 yıl aradan sonra mercimek alımı yapacak. Mercimekte başfiyat belirlendi. Ancak çiftçi beklediği fiyatla buluşmadı” diye konuştu.

BUĞDAYDA 600 BİN TON
Doğan, şöyle devam etti: “Batman ovasında buğday hasadı dönemi 15 Haziran’da başlayacak. 600 Bin ton civarında buğdayda rekolte bekliyoruz. Buğdayın tonu 1350 TL olarak açıklandı. Geçen yıla göre buğdayda yüzde 30’luk bir artış çiftçiyi memnun etmedi. Mazot, gübre ve zirai fiyatlara gelen artış hesaplanırsa buğdayın tonu en azından 1500 TL olmalıydı. Batman yöresinde çiftçi Haziran’ın 15’inde mahsul toplayacak. Şimdiden Batman’ın yanı sıra Adana ve Yozgat’tan gelen biçerdöverler için de yakında fiyat belirleyeceğiz.” (Reşat Yiğiz)

Yorumlar

Daha Fazla Haber
İHALE İLANLARI
18 Kez Görüntülendi.
DEVLET HASTANESİ-BATMAN B?LGE SAĞLIK BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI
GÜNDEM
2882 Kez Görüntülendi.
OLİMPİK KAPATILDI
GÜNDEM
1157 Kez Görüntülendi.
YILAN GİBİ KERTENKELE 
GÜNDEM
1684 Kez Görüntülendi.
VAHŞİ SULAMA MANZARASI 
GÜNDEM
339 Kez Görüntülendi.
166 AĞACIN KESİLMESİ ÖNLENDİ
GÜNDEM
1572 Kez Görüntülendi.
EVDEN KİLOLARCA ÇÖP ÇIKTI
GÜNDEM
1139 Kez Görüntülendi.
1 TUTUKLAMA
YAŞAM
512 Kez Görüntülendi.
SAMAN DOĞUYA 
GÜNDEM
676 Kez Görüntülendi.
14 KİLO ESRAR MADDESİ YAKALANDI
YAŞAM
1384 Kez Görüntülendi.
Belediye’de ‘TİS’ görüşmeleri başladı