Kategoriler

BATMAN ÇAĞDAŞ GAZETESİ

ÇİFTÇİ ‘ÇİFTE’ BAYRAMA HAZIR 

**Batman ovasındaki çiftçiler, tarladaki ürünü Haziran’da toplamaya hazırlanıyor. Ziraat Odası Genel Sekreteri Ebubekir Doğan, arpanın bayram arifesinde, diğer hububat çeşitlerinin de 15 Haziran’da tarladan kaldırılacağını söyledi.

ARPA HASADI, BAYRAM ARİFESİNDE
Batman ovasındaki binlerce hububat ekicisi hasat için gün sayıyor. Yer yer sararan arpanın Ramazan bayramı arifesinde tarladan kaldırılacağını belirten Ziraat Odası Genel Sekreteri Ebubekir Doğan: “Batman ovasında bu yıl 200 Bin ton arpa rekoltesi bekleniliyor. Yer yer çamurlu olduğu için çiftçi şimdilik tarlaya giremiyor. Mercimekte ise bu yıl rekolte düşüklüğü söz konusu. 60 Bin ton mercimek hasadı planlanıyor. TMO, 26 yıl aradan sonra mercimek alımı yapacak. Mercimekte başfiyat belirlendi. Ancak çiftçi beklediği fiyatla buluşmadı” diye konuştu.

BUĞDAYDA 600 BİN TON
Doğan, şöyle devam etti: “Batman ovasında buğday hasadı dönemi 15 Haziran’da başlayacak. 600 Bin ton civarında buğdayda rekolte bekliyoruz. Buğdayın tonu 1350 TL olarak açıklandı. Geçen yıla göre buğdayda yüzde 30’luk bir artış çiftçiyi memnun etmedi. Mazot, gübre ve zirai fiyatlara gelen artış hesaplanırsa buğdayın tonu en azından 1500 TL olmalıydı. Batman yöresinde çiftçi Haziran’ın 15’inde mahsul toplayacak. Şimdiden Batman’ın yanı sıra Adana ve Yozgat’tan gelen biçerdöverler için de yakında fiyat belirleyeceğiz.” (Reşat Yiğiz)

Yorumlar

Daha Fazla Haber
GÜNDEM
5302 Kez Görüntülendi.
Okul önünde feci kaza
GÜNDEM
1704 Kez Görüntülendi.
İŞTE GİRİŞİMCİ
GÜNDEM
816 Kez Görüntülendi.
YILIN AHİSİ; 46 YILLIK TERZİ
GÜNDEM
199 Kez Görüntülendi.
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI 
GÜNDEM
1539 Kez Görüntülendi.
PERSONEL ALIM MÜLAKATI BAŞLIYOR 
GÜNDEM
1281 Kez Görüntülendi.
TEDAVİ İÇİN HİNDİSTAN’DA 
YAŞAM
285 Kez Görüntülendi.
SURİYELİ KÜÇÜK SANATÇILAR  
GÜNDEM
283 Kez Görüntülendi.
PETROL-İŞ’TE TOPLU SÖZLEŞME GÜNÜ
YAŞAM
257 Kez Görüntülendi.
ASKON, BATMAN’DA TOPLANIYOR
YAŞAM
212 Kez Görüntülendi.
GENÇLERE FIRSAT