Kategoriler

BATMAN ÇAĞDAŞ GAZETESİ

GÖÇERLER ‘ARPA’ BEKLİYOR 

**Her yıl Hakkari’den gelip Batman ovasına yerleşen göçerler; “Bu yıl Batman havasında havalar iyi. Fakat etraftaki dağlar karla kaplı. Sürülerimize arpa bulmakta zorlanıyoruz. TMO, stoklardaki arpayı satışa çıkarsın” diyorlar.

TMO ARPA İHTİYACINI KARŞILASIN
Her yıl 7-10 bin arasında büyükbaş hayvanları ile Batman ovasına yerleşen Hakkarili göçerler, TMO’dan ucuz arpa bekliyor. Kış mevsiminde sıcak bölge olan Batman’a yerleşmeyi tercih ettiklerini söyleyen göçerlerden Emin Taş: “Batman ovası kış mevsiminde diğer illere göre daha sıcak. Son yağışlar meraları iyice yeşertti. Sürüleri meralarda otlattırıyoruz. Fakat şu günlerde TMO’dan arpanın ucuz bir fiyatla bize verilmesini istiyoruz. Toprak Mahsulleri Ofisi, kış döneminde arpa ihtiyacımızı karşılamazsa ne zaman karşılaşacak” dedi.

HAKKARİ’DEN BATMAN OVASINA
Kasım ile Nisan ayları arasında Batman ovasına yerleşen Hakkarili göçerlerden Ahmet Altay, Batman ovasında yeşeren meralar sayesinde sürüleri her gün farklı alanlarda otlattırdıklarını ifade etti. Altay, şunları kaydetti: “Batman ovasına alıştık. Yaz mevsiminde yaylalardayız. Kış olunca da Batman ovası meskenimiz oluyor. Bu bölge daha sıcak olduğu için burayı tercih ediyoruz. Geçen yıla göre Batman merkezine kar düşmediği için bu yıl da rahatız. Ocak ayında meralarda bir karış ot  var. Bu da sürülerimiz için bulunmaz bir ortam. En azından geçen yıl gibi stoklarımızda yem ve samanı henüz bitirmedik. Havalar böyle giderse daha masrafsız bir kış sezonunu kapatmış oluruz.” (Abdullah Türeli)

Yorumlar

Daha Fazla Haber
GÜNDEM
752 Kez Görüntülendi.
 “YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR”
GÜNDEM
1770 Kez Görüntülendi.
MÜZEDE ŞAŞIRTAN ALIM!
GÜNDEM
1359 Kez Görüntülendi.
3 BİN KİŞİYE TAPU
GÜNDEM
364 Kez Görüntülendi.
PETROL-İŞ BEKLEMEDE
YAŞAM
793 Kez Görüntülendi.
Özdemir, Yüksek İstişare Kurulu’nda
GÜNDEM
408 Kez Görüntülendi.
50 Ton atık araç lastiği toplandı
SAĞLIK
233 Kez Görüntülendi.
ÇOCUKLARA ÜCRETSİZ ‘DENVER GELİŞİM’ TESTİ
YAŞAM
558 Kez Görüntülendi.
Batman’ın fotoromanı (641)
GÜNDEM
483 Kez Görüntülendi.
Batman-Beşiri yoluna dikkat
YAŞAM
494 Kez Görüntülendi.
 “Hasankeyf’teki otel 3 yıldız statüsünde olacak”