Kategoriler

BATMAN ÇAĞDAŞ GAZETESİ

GÖÇERLER ‘ARPA’ BEKLİYOR 

**Her yıl Hakkari’den gelip Batman ovasına yerleşen göçerler; “Bu yıl Batman havasında havalar iyi. Fakat etraftaki dağlar karla kaplı. Sürülerimize arpa bulmakta zorlanıyoruz. TMO, stoklardaki arpayı satışa çıkarsın” diyorlar.

TMO ARPA İHTİYACINI KARŞILASIN
Her yıl 7-10 bin arasında büyükbaş hayvanları ile Batman ovasına yerleşen Hakkarili göçerler, TMO’dan ucuz arpa bekliyor. Kış mevsiminde sıcak bölge olan Batman’a yerleşmeyi tercih ettiklerini söyleyen göçerlerden Emin Taş: “Batman ovası kış mevsiminde diğer illere göre daha sıcak. Son yağışlar meraları iyice yeşertti. Sürüleri meralarda otlattırıyoruz. Fakat şu günlerde TMO’dan arpanın ucuz bir fiyatla bize verilmesini istiyoruz. Toprak Mahsulleri Ofisi, kış döneminde arpa ihtiyacımızı karşılamazsa ne zaman karşılaşacak” dedi.

HAKKARİ’DEN BATMAN OVASINA
Kasım ile Nisan ayları arasında Batman ovasına yerleşen Hakkarili göçerlerden Ahmet Altay, Batman ovasında yeşeren meralar sayesinde sürüleri her gün farklı alanlarda otlattırdıklarını ifade etti. Altay, şunları kaydetti: “Batman ovasına alıştık. Yaz mevsiminde yaylalardayız. Kış olunca da Batman ovası meskenimiz oluyor. Bu bölge daha sıcak olduğu için burayı tercih ediyoruz. Geçen yıla göre Batman merkezine kar düşmediği için bu yıl da rahatız. Ocak ayında meralarda bir karış ot  var. Bu da sürülerimiz için bulunmaz bir ortam. En azından geçen yıl gibi stoklarımızda yem ve samanı henüz bitirmedik. Havalar böyle giderse daha masrafsız bir kış sezonunu kapatmış oluruz.” (Abdullah Türeli)

Yorumlar

Daha Fazla Haber
GÜNDEM
1480 Kez Görüntülendi.
CAMİNİN BİTİRİLMESİ İÇİN DESTEK İSTEDİLER 
GÜNDEM
992 Kez Görüntülendi.
 ‘SEVGİ’ BULUŞMASI 
GÜNDEM
2548 Kez Görüntülendi.
HİZMETE AÇILIYOR 
GÜNDEM
325 Kez Görüntülendi.
15 BİN AİLEYE KÖMÜR 
GÜNDEM
2321 Kez Görüntülendi.
200 ABONEYE ENERJİ VERİLEMEDİ
GÜNDEM
780 Kez Görüntülendi.
Trafik çilesi 
GÜNDEM
4515 Kez Görüntülendi.
ÖZTÜRK'ÜN YERİNE BÜYÜKTOP
YAŞAM
8 Kez Görüntülendi.
Fıstık üreticisine destek
YAŞAM
849 Kez Görüntülendi.
Batman’ın fotoromanı (492)
BİLİYOR MUYDUNUZ?
1038 Kez Görüntülendi.
BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ? (16 Şubat 2019)