Kategoriler

BATMAN ÇAĞDAŞ GAZETESİ

GÖÇERLER ‘ARPA’ BEKLİYOR 

**Her yıl Hakkari’den gelip Batman ovasına yerleşen göçerler; “Bu yıl Batman havasında havalar iyi. Fakat etraftaki dağlar karla kaplı. Sürülerimize arpa bulmakta zorlanıyoruz. TMO, stoklardaki arpayı satışa çıkarsın” diyorlar.

TMO ARPA İHTİYACINI KARŞILASIN
Her yıl 7-10 bin arasında büyükbaş hayvanları ile Batman ovasına yerleşen Hakkarili göçerler, TMO’dan ucuz arpa bekliyor. Kış mevsiminde sıcak bölge olan Batman’a yerleşmeyi tercih ettiklerini söyleyen göçerlerden Emin Taş: “Batman ovası kış mevsiminde diğer illere göre daha sıcak. Son yağışlar meraları iyice yeşertti. Sürüleri meralarda otlattırıyoruz. Fakat şu günlerde TMO’dan arpanın ucuz bir fiyatla bize verilmesini istiyoruz. Toprak Mahsulleri Ofisi, kış döneminde arpa ihtiyacımızı karşılamazsa ne zaman karşılaşacak” dedi.

HAKKARİ’DEN BATMAN OVASINA
Kasım ile Nisan ayları arasında Batman ovasına yerleşen Hakkarili göçerlerden Ahmet Altay, Batman ovasında yeşeren meralar sayesinde sürüleri her gün farklı alanlarda otlattırdıklarını ifade etti. Altay, şunları kaydetti: “Batman ovasına alıştık. Yaz mevsiminde yaylalardayız. Kış olunca da Batman ovası meskenimiz oluyor. Bu bölge daha sıcak olduğu için burayı tercih ediyoruz. Geçen yıla göre Batman merkezine kar düşmediği için bu yıl da rahatız. Ocak ayında meralarda bir karış ot  var. Bu da sürülerimiz için bulunmaz bir ortam. En azından geçen yıl gibi stoklarımızda yem ve samanı henüz bitirmedik. Havalar böyle giderse daha masrafsız bir kış sezonunu kapatmış oluruz.” (Abdullah Türeli)

Yorumlar

Daha Fazla Haber
GÜNDEM
1305 Kez Görüntülendi.
ARAZİLER SU ALTINDA
GÜNDEM
1285 Kez Görüntülendi.
“UMARIM BİNANIN CEPHESİ DE BÖYLE MODERN OLUR”
GÜNDEM
2107 Kez Görüntülendi.
204 EVLİLİK!...
GÜNDEM
2874 Kez Görüntülendi.
HIRSIZLIK KAMERADA
GÜNDEM
786 Kez Görüntülendi.
'TRAFİK' MANZARASI
YAŞAM
982 Kez Görüntülendi.
Çalışmaları incelediler
YAŞAM
598 Kez Görüntülendi.
‘Şerzan Kurt Öykü Ödülleri’ açıklandı
YAŞAM
118 Kez Görüntülendi.
BERAT KANDİLİNİ KUTLADI
EĞİTİM
198 Kez Görüntülendi.
Öğrencilere ‘motivasyon’ semineri
YAŞAM
894 Kez Görüntülendi.
Batman’ın fotoromanı (545)