Kategoriler

BATMAN ÇAĞDAŞ GAZETESİ

Şeker hastasına başarılı ameliyat

** Türkiye’de nadir merkezlerde yapılabilen şeker hastalığı ameliyatı, Batman Bölge Devlet Hastanesi’nde de başarıyla gerçekleştirildi.

NADİR MERKEZLERDE YAPILIYOR
Batman Bölge Devlet Hastanesi’nde 8 yıldır günde 4 defa insülin iğnesi kullanan 49 yaşındaki Hayat Kızar, Genel Cerrahi Uzmanları Opr. Dr. Turgay Demir, Opr. Dr. Güneş Tekten, Gastroenteroloji Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Ümit Alakuş ve Anestezi Uzmanı Uz. Dr. Recep Gökçe tarafından ilk defa Transit Bipartition ameliyatı  yapıldı.Başarılı ameliyata ilişkin bilgi veren Op.Dr. Turgay Demir: “Bağırsaklar vücudun en büyük hormon fabrikasıdır, ameliyatta mideyi küçültüyoruz ve ince bağırsağın son kısmını mide ile birleştiriyoruz, bu sayede hastanın hormonlarını aktif hale getirmiş oluyoruz ve tip 2 şeker hastalığını hormonal olarak tedavi ediyoruz. Hastamız Hayat Hanım 8 yıldır günde 4 defa insülin iğnesi kullanıyordu, ameliyattan hemen sonra insülin iğnelerini kullanmayı bıraktı. Hastamızın yemekten sonra şekeri 500’ün üzerine çıkarken, ameliyattan sonra 200’ün üzerine çıkmadı. Bu ameliyat ileri kapalı yöntem cerrahi tekniği gerektiriyor ve Türkiye’de nadir merkezlerde yapılıyor. İnsülin iğnesi kullanan tip 2 şeker hastalarını genel cerrahi polikliniğine davet ediyoruz” dedi.

İĞNE YAPMAKTAN KURTULDU
Şeker hastalığı ameliyatı olan Hayat Kızar ise duygularını şöyle dile getirdi: “8 yıldır insülin iğnesi kullanmaktan fenalık gelmişti. Yemek yemekten korkuyordum. Sık sık su içip idrara çıkıyordum. Ameliyattan önce 98 kiloya kadar çıkmıştım, ameliyattan 2 ay sonra 79 kiloya düştüm ve fazla kilolarımdan kurtuldum. Ameliyattan önce etrafımdaki herkes bana aman ameliyat olma diye tembihte bulundu. Ben önce Allah’a sonra Batman Bölge Devlet Hastanesine ve doktorlarına güvendim ve ameliyat oldum. Çok şükür sağlığıma kavuştum. Benimle aynı kaderi paylaşan şeker hastalarına tavsiyem; hiç beklemeden Batman Bölge Hastanesi Genel Cerrahi Polikliniğine başvurup tedavi olsunlar.” (Abdullah Türeli)

Yorumlar

Daha Fazla Haber
GÜNDEM
404 Kez Görüntülendi.
KIZLAR CAMİ TAŞINIYOR 
GÜNDEM
254 Kez Görüntülendi.
“Yeni şehrin yaşanabilir hale gelmesini istiyoruz” 
GÜNDEM
526 Kez Görüntülendi.
“Hayatınızda bir kez Kudüs’te Cuma namazı kılın” 
GÜNDEM
957 Kez Görüntülendi.
 “KAÇAK YAPILAR BİR BİR YIKILACAK” 
GÜNDEM
1067 Kez Görüntülendi.
‘YAĞMAYA’ TUTUKLAMA!
YAŞAM
347 Kez Görüntülendi.
Modern mağaza hizmette
GÜNDEM
291 Kez Görüntülendi.
Genel Başkan Kılıç, Batman'daydı
YAŞAM
188 Kez Görüntülendi.
“Her şehrimizi önemsiyoruz”
GÜNDEM
771 Kez Görüntülendi.
Milli Eğitim sokağı trafiğe kapalı
YAŞAM
273 Kez Görüntülendi.
Yöresel ürünler kapıya!