Kategoriler

BATMAN ÇAĞDAŞ GAZETESİ

Şeker hastasına başarılı ameliyat

** Türkiye’de nadir merkezlerde yapılabilen şeker hastalığı ameliyatı, Batman Bölge Devlet Hastanesi’nde de başarıyla gerçekleştirildi.

NADİR MERKEZLERDE YAPILIYOR
Batman Bölge Devlet Hastanesi’nde 8 yıldır günde 4 defa insülin iğnesi kullanan 49 yaşındaki Hayat Kızar, Genel Cerrahi Uzmanları Opr. Dr. Turgay Demir, Opr. Dr. Güneş Tekten, Gastroenteroloji Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Ümit Alakuş ve Anestezi Uzmanı Uz. Dr. Recep Gökçe tarafından ilk defa Transit Bipartition ameliyatı  yapıldı.Başarılı ameliyata ilişkin bilgi veren Op.Dr. Turgay Demir: “Bağırsaklar vücudun en büyük hormon fabrikasıdır, ameliyatta mideyi küçültüyoruz ve ince bağırsağın son kısmını mide ile birleştiriyoruz, bu sayede hastanın hormonlarını aktif hale getirmiş oluyoruz ve tip 2 şeker hastalığını hormonal olarak tedavi ediyoruz. Hastamız Hayat Hanım 8 yıldır günde 4 defa insülin iğnesi kullanıyordu, ameliyattan hemen sonra insülin iğnelerini kullanmayı bıraktı. Hastamızın yemekten sonra şekeri 500’ün üzerine çıkarken, ameliyattan sonra 200’ün üzerine çıkmadı. Bu ameliyat ileri kapalı yöntem cerrahi tekniği gerektiriyor ve Türkiye’de nadir merkezlerde yapılıyor. İnsülin iğnesi kullanan tip 2 şeker hastalarını genel cerrahi polikliniğine davet ediyoruz” dedi.

İĞNE YAPMAKTAN KURTULDU
Şeker hastalığı ameliyatı olan Hayat Kızar ise duygularını şöyle dile getirdi: “8 yıldır insülin iğnesi kullanmaktan fenalık gelmişti. Yemek yemekten korkuyordum. Sık sık su içip idrara çıkıyordum. Ameliyattan önce 98 kiloya kadar çıkmıştım, ameliyattan 2 ay sonra 79 kiloya düştüm ve fazla kilolarımdan kurtuldum. Ameliyattan önce etrafımdaki herkes bana aman ameliyat olma diye tembihte bulundu. Ben önce Allah’a sonra Batman Bölge Devlet Hastanesine ve doktorlarına güvendim ve ameliyat oldum. Çok şükür sağlığıma kavuştum. Benimle aynı kaderi paylaşan şeker hastalarına tavsiyem; hiç beklemeden Batman Bölge Hastanesi Genel Cerrahi Polikliniğine başvurup tedavi olsunlar.” (Abdullah Türeli)

Yorumlar

Daha Fazla Haber
GÜNDEM
1177 Kez Görüntülendi.
KÖYLÜLER TEDİRGİN!
GÜNDEM
2145 Kez Görüntülendi.
CİNAYET ZANLISI 10 YIL SONRA YAKALANDI!
GÜNDEM
1079 Kez Görüntülendi.
RAHATLATAN ‘OKUL’ YATIRIMI
YAŞAM
641 Kez Görüntülendi.
Dört mevsimde inşaat
GÜNDEM
1040 Kez Görüntülendi.
AİLE ZORDA
YAŞAM
1048 Kez Görüntülendi.
‘Işığın Mitolojisi’ galası Kültür Merkezi’nde
YAŞAM
1025 Kez Görüntülendi.
KONSER 26 ŞUBAT'TA
YAŞAM
220 Kez Görüntülendi.
Cami-çocuk buluşması
YAŞAM
894 Kez Görüntülendi.
Batman Fotoromanı (498)
POLİTİKA
360 Kez Görüntülendi.
 “Kardelen adı gibi mahalle olacak”