Kategoriler

BATMAN ÇAĞDAŞ GAZETESİ

VEDA YAKLAŞIYOR!

*Hasankeyf, yeni yerleşim birimine taşınacak ama tarihi ilçede yaşayacaklar için o kadar kolay olmayacak. Evlerine, anılarına veda edecek Hasankeyfliler bir yandan da tarihin gölgesinden ayrılmanın hüznünü yaşıyor; “Tarihin gölgesinde son bayramı geçiriyoruz.”

HASANKEYF’İN SON BAYRAMI

Yıllardır tarihle iç içe olan Hasankeyfliler, son bayrama hazırlanıyor. Batman’ın Hasankeyf ilçesinde yeni yerleşim biriminde 710 konutun 2 ay içinde hak sahiplerine teslim edileceği açıklanırken, yıl sonuna kadar yeni yerleşim biriminde başlayacak yeni yaşamlarının hayallerini kuran Hasankeyfliler, tarihin gölgesinde son Kurban Bayramını geçirmeye hazırlanıyor. Antik kentte Hasankeyflilerin kafasında farklı sorular var. “Acaba yeni komşularımız kim olacak?’’ ‘’Yeni Hasankeyf’te ne yapacağız?’’ İşte 12 bin yıllık Hasankeyf’te son Kurban bayramını tarihin gölgesinde geçirecek Hasankeyf’ten son durum.

‘’TARİHİN GÖLGESİNDE BÜYÜDÜK’’

Hasankeyf’te esnaflık yapan Ömer Güzel, yeni yerleşim biriminde eski gelenek ve göreneklerin unutulmaya yüz tutacağını ifade etti. Güzel; ‘’Doğduğum yer Hasankeyf’in kültürüyle büyüdük. Çocukluğum ve gençliğimin geçtiği tarihin gölgesinden ayrılmak bize zor gelecek. Belki de eski kültür geleneğimizi yeni yerleşim biriminde görmeyeceğiz. Eski yerleşim birimindeki bayram geleneği bir başkaydı. Yeni yerleşim biriminde o günleri arayacağız” dedi.

‘’MAĞARALAR ÇOK DEĞERLİYDİ’’

 65 Yaşındaki İbrahim Türkan ise 1969 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’ın, Dicle nehri üzerindeki köprü açılışını yaptığı sırada 13 yaşında olduğunu söyledi. Türkan, şunları kaydetti: “Dün gibi hatırlıyorum. Kale mahallesi muhtarı merhum Cemil Ayhan’dı. Hasankeyf’te her yıl ortalama 15 kişinin kayalıklardan düşme sonucu hayatını kaybettiğini söylediğinde Cumhurbaşkanı Sunay, o’nu pür dikkat dinliyordu. O dönemler kalede 245 hane vardı. Hepsine ev yapıldı. 1970’den sonra kaleden hepimiz indik. O dönemler mağaralar çok değerliydi. 400’e yakın dokuma tezgahı vardı. Buradan da yeni yerleşim birimine gitmek bize zor gelecek.” (Reşat Yiğiz)

Yorumlar

Daha Fazla Haber
GÜNDEM
562 Kez Görüntülendi.
 “SEÇİME HAZIRIZ” 
POLİTİKA
1746 Kez Görüntülendi.
“EN BÜYÜK PROJEMİZ BELEDİYEYİ GERİ ALMAK”
GÜNDEM
2336 Kez Görüntülendi.
MECLİS ÜYELERİ LİSTELERİ, SEÇİM KURULU’NDA 
GÜNDEM
1819 Kez Görüntülendi.
 “HEDEFİMİZ, BAŞKA İLLERE SEVKLERİ AZALTMAK”
GÜNDEM
786 Kez Görüntülendi.
‘Kaçak bahis’ operasyonu
YAŞAM
289 Kez Görüntülendi.
13 Metrelik ‘çığ’ temizlendi
SPOR
178 Kez Görüntülendi.
Turnuva sona erdi
YAŞAM
306 Kez Görüntülendi.
Yiğit, Bağlar’dan adaylığını açıkladı
EĞİTİM
250 Kez Görüntülendi.
Öğrencilerin dayanışması 
SPOR
232 Kez Görüntülendi.
POTADAN UZAKLAŞIYOR