Kategoriler

BATMAN ÇAĞDAŞ GAZETESİ

Öyle bir değişti ki Batman

Batman’ın fotoromanı (200) 

Barış Arslan

*Raman dağının sembolü konumundaki Raman-8 kuyusu, kara altının bulunduğu ilk kuyu. Geçmiş dönemin Cumhurbaşkanları, Başbakanları, Devlet Bakanları ile ünlü petrolcülerin sık sık ziyaret ettikleri sembolik kuyu hala üretimde. Batman Çağdaş’tan birkaç kesit daha.

SEMBOLİK KUYU ÜRETİMDE

Türkiye’de petrolün ilk çıktığı kuyu olarak bilinen Raman-8, 1948 yılından beri üretimde. Cumhurbaşkanı merhum İsmet İnönü başta olmak üzere eski Başbakan ve Devlet Bakanlarının da ziyaret ettikleri, tarihi kuyuda sembolik olarak günde 50 varil petrol üretimi yapılıyor. Raman-8’in dili olsa da ziyaretlerine gelenleri bir anlatabilse.

HİSARCIKLİOĞLU VE ÇAĞDAŞ

Uzun yıllar Batman Ticaret ve Sanayi Odası’nın bulunduğu Midyat garajı önemli duraktı. Şehre gelen konuklar, BATSO’nun eski hizmet binasında ağırlanırdı. Merhum Mehmet Teymur’un yıllarca başkanlığını yaptığı BATSO’ya, konuk olan Rifat Hisarcıklioğlu, masadaki petrol şehrinin ilk günlük gazetesinden sorunları not tutuğunda objektiflerimize böyle yansımıştı.

ARSLAN, EKMEKÇİ VE ÖZDEMİR

Yıl 1995. Yer Ankara-SGK eski lokali. Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin ‘Yılın başarılı gazetecileri’ yarışmasında Batman Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Arif Arslan, haber dalında birinci olmuştu. Ödül töreninde plaketini ÇGD Genel Başkanı merhum Mustafa Ekmekçi’den alan Arslan’ı, o dönem yeni Milletvekili olan Faris Özdemir de yalnız bırakmamıştı. O görkemli ödül töreninden geride bu kare kaldı.

BAŞHEKİMLİKTEN MİLLETVEKİLLİĞİNE!

Batman Devlet hastanesi eski Başhekimlerinden Dr. Alaettin Sever Aydın, 1994-99 yılları arasında Fazilet Partisi’nden Batman Milletvekili seçildi. Daha çok sağlık alanıyla ilgili çalışmalarda bulunan Sever Aydın, Milletvekilliği döneminde yerleştiği Ankara’dan bir daha da dönmedi. Yazı İşleri Müdürümüz Arif Arslan, TBMM’de Sever Aydın’la ‘vekil’ seçildiğinde röportaj yapmıştı.

İKİ ESKİ MÜDÜR

Yıl 1996. Yer: Ankara-Güven Park. Dönemin Batman Milli Eğitim Müdürü Mehmet Özen, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hamit Kanağı ve sürücü kursu sahibi Abdurrahman Özdil. Yorgun düştükleri başkentte, o dönemlerde Bakanlıkların yoğun olduğu Kızılay dibindeki parkta yorgunluklarını parkta atmıştı. Batman’ın eski yöneticileri, Batman’ın yeni ‘il’ olduğu dönemde Batman-Ankara arasında mekik dokuyordu.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
GÜNDEM
816 Kez Görüntülendi.
UYUTMAYAN ANIZ!
GÜNDEM
899 Kez Görüntülendi.
80 YILLIK ‘KULE’ NİHAYET
GÜNDEM
827 Kez Görüntülendi.
TREN YOLCULUĞU KEYFİ 
GÜNDEM
261 Kez Görüntülendi.
 ‘İMAR BARIŞI’NDA 10 BİN 683 MÜRACAAT!
GÜNDEM
821 Kez Görüntülendi.
KÖY YOLLARINA BETON ASFALT
SPOR
500 Kez Görüntülendi.
3 PUAN SON SANİYEDE! 1-0
SPOR
328 Kez Görüntülendi.
GALİBİYETLE BAŞLADI! 32-30  
SPOR
753 Kez Görüntülendi.
DİBE VURDU!
YAŞAM
486 Kez Görüntülendi.
ASKON’dan 160 kişiye girişimcilik kursu
GÜNDEM
2684 Kez Görüntülendi.
KEŞİF YAPARKEN YAKALANDI!