Kategoriler

BATMAN ÇAĞDAŞ GAZETESİ

Öyle bir değişti ki Batman

Batman’ın fotoromanı (200) 

Barış Arslan

*Raman dağının sembolü konumundaki Raman-8 kuyusu, kara altının bulunduğu ilk kuyu. Geçmiş dönemin Cumhurbaşkanları, Başbakanları, Devlet Bakanları ile ünlü petrolcülerin sık sık ziyaret ettikleri sembolik kuyu hala üretimde. Batman Çağdaş’tan birkaç kesit daha.

SEMBOLİK KUYU ÜRETİMDE

Türkiye’de petrolün ilk çıktığı kuyu olarak bilinen Raman-8, 1948 yılından beri üretimde. Cumhurbaşkanı merhum İsmet İnönü başta olmak üzere eski Başbakan ve Devlet Bakanlarının da ziyaret ettikleri, tarihi kuyuda sembolik olarak günde 50 varil petrol üretimi yapılıyor. Raman-8’in dili olsa da ziyaretlerine gelenleri bir anlatabilse.

HİSARCIKLİOĞLU VE ÇAĞDAŞ

Uzun yıllar Batman Ticaret ve Sanayi Odası’nın bulunduğu Midyat garajı önemli duraktı. Şehre gelen konuklar, BATSO’nun eski hizmet binasında ağırlanırdı. Merhum Mehmet Teymur’un yıllarca başkanlığını yaptığı BATSO’ya, konuk olan Rifat Hisarcıklioğlu, masadaki petrol şehrinin ilk günlük gazetesinden sorunları not tutuğunda objektiflerimize böyle yansımıştı.

ARSLAN, EKMEKÇİ VE ÖZDEMİR

Yıl 1995. Yer Ankara-SGK eski lokali. Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin ‘Yılın başarılı gazetecileri’ yarışmasında Batman Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Arif Arslan, haber dalında birinci olmuştu. Ödül töreninde plaketini ÇGD Genel Başkanı merhum Mustafa Ekmekçi’den alan Arslan’ı, o dönem yeni Milletvekili olan Faris Özdemir de yalnız bırakmamıştı. O görkemli ödül töreninden geride bu kare kaldı.

BAŞHEKİMLİKTEN MİLLETVEKİLLİĞİNE!

Batman Devlet hastanesi eski Başhekimlerinden Dr. Alaettin Sever Aydın, 1994-99 yılları arasında Fazilet Partisi’nden Batman Milletvekili seçildi. Daha çok sağlık alanıyla ilgili çalışmalarda bulunan Sever Aydın, Milletvekilliği döneminde yerleştiği Ankara’dan bir daha da dönmedi. Yazı İşleri Müdürümüz Arif Arslan, TBMM’de Sever Aydın’la ‘vekil’ seçildiğinde röportaj yapmıştı.

İKİ ESKİ MÜDÜR

Yıl 1996. Yer: Ankara-Güven Park. Dönemin Batman Milli Eğitim Müdürü Mehmet Özen, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hamit Kanağı ve sürücü kursu sahibi Abdurrahman Özdil. Yorgun düştükleri başkentte, o dönemlerde Bakanlıkların yoğun olduğu Kızılay dibindeki parkta yorgunluklarını parkta atmıştı. Batman’ın eski yöneticileri, Batman’ın yeni ‘il’ olduğu dönemde Batman-Ankara arasında mekik dokuyordu.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
SPOR
13 Kez Görüntülendi.
Belediye judo takımı 1. Lig’e yükseldi
SPOR
12 Kez Görüntülendi.
Turnuvada 330 sporcu yarışıyor
SPOR
33 Kez Görüntülendi.
Hasan Ahmet’le yollar ayrıldı
SPOR
46 Kez Görüntülendi.
3. Galibiyetini aldı
BİLİYOR MUYDUNUZ?
46 Kez Görüntülendi.
BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ? (11 Aralık 2018)
POLİTİKA
39 Kez Görüntülendi.
Muhtarlığa rekor aday
POLİTİKA
32 Kez Görüntülendi.
Çerçel’in gözü ‘Çarşı’da
YAŞAM
14 Kez Görüntülendi.
“Alt geçit aydınlatılsın”
İHALE İLANLARI
303 Kez Görüntülendi.
TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI DSİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DSİ ILISU PROJESİ 16. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
GÜNDEM
6944 Kez Görüntülendi.
ÇOK VAHİM!